м. Вінниця
13 березня 2018 р. Справа № 143/1706/17
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до: Ілльнецького об"єднаного управління Пенсійного фонду України (22700, Вінницька область, м. Іллінці, вул. Соборна, 27) про: визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії
До Вінницького окржного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №143/1706/17 за позовом ОСОБА_1 до Іллінецького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 02.02.2018 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №143/1706/17, розгляд якої призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". В подальшому звернулась до відповідача з метою проведення перерахунку на підставі довідки про складові заробітної плати. Однак, Іллінецьким об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку, що стало підставою для звернення до суду із адміністративним позовом з вимогами:
Визнати дії Іллінецького об"єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними;
Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з урахуванням сум усіх складових її заробітної плати, вказаних у довідці №11/49/704 від 24.10.2017 починаючи з 01 листопада 2017.
Стороною відповідача 05.03.2018 на виконання вимог ухвали суду від 02.02.2018 до суду подано відзив щодо заявлених позовних вимог, який мотивований наступним.
Відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком з 19.03.2014 року. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до положень ст. 37 Закону України "Про державну службу", згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати, як складові заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинне законодавство не передбачає.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо призначення та перерахунків пенсій відповідно до "спеціальних" законів, в тому числі "Про державну службу" .
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Позивач з 19.03.2014 року перебуває на обліку в Іллінецькому об"єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ у редакції, який діяв на вказану дату.
15.11.2017 позивач звернулась до відповідача з проханням перерахувати пенсію, враховуючи дані довідки про складові заробітної плати від 28.10.2017 №11/49/704.
Серед документів, які позивач подавала для перерахунку пенсії, зокрема довідка про складові заробітної плати №11/49/704 від 23.10.2017 із зазначенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які відповідно, не були враховані при обчислені пенсії. При тому, вказує позивач, що дані виплати під час роботи у Вінницькому обласному комісаріаті вона отримувала, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 24.11.2018 року за №355/02-04/02 Іллінецького об"єднананого Управління Пенсійного фонду України Вінницької області позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Свою відмову Управління мотивувало тим, що відповідно до Закону України "Про державну службу" (№3723-ХІІ, в редакції, чинній на дату призначення пенсії ОСОБА_1 ), в заробітну плату для обчислення розміру пенсії державним службовцям враховувались посадові оклади, доплати за ранги, премії, надбавки за вислугу років та інші надбавки.
Врахування в заробітну плату для обчислення розміру пенсії державним службовцям матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії до державних свят та ювілейних дат, суми індексації законодавством не передбачалось.
З прийняттям Закону України "Про державну службу" №889-УІІІ від 10.12.2015, втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723, в тому числі положення ст. 37-1, якою було встановлено порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям.
Виходячи із вищезазначеного, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви від 15.11.2017, так як перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" на даний час не проводяться.
Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Законом України "Про державну службу" (№3723-ХІІ, чинного, на час спірних правовідносин) врегульовано суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу. Цей Закон визначав загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працювали в державних органах та їх апараті.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що при обчисленні пенсії позивачу пенсійним органом не було враховано до заробітку інших виплат, які вказані у довідці про складові заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року №402/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно).
Крім того, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З наявної у матеріалах справи наданої позивачеві за місцем роботи довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій у графі «Інші виплати» вказано розміри виплачених позивачеві сум посадовий оклад, премії, надбавку за за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, індексація, інші виплати, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до довідки Вінницького обласного комісаріату від 23.10.2017 за №11/49/704. За змістом даної довідки вбачається, що на всі включені у неї виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, враховуючи, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому, суд відхиляє покликання відповідача, що перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" на даний час не проводяться, з огляду на те, що у межах спору позивачем не ставилося питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії, врахувавши до заробітку, з якого розраховується її розмір, суми, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведеного вище, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як випливає з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 640,00 грн., що підтверджується квитанцією №27 від 13.12.2017, оригінал якої міститься у матеріалах справи, в силу положень ст. 139 КАС України зазначені судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Іллінецького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Іллінецьке об"єднанане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з урахуванням сум усіх складових її заробітної плати, вказаних у довідці №11/49/704 від 24.10.2017 починаючи з 01 листопада 2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Іллінецького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області сплачений судовий збір у розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.)
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
Ілльнецьке об"єднане управління Пенсійного фонду України (22700, Вінницька область, м. Іллінці, вул. Соборна, 27)
Рішення у повному обсязі оформлено: (14.03.2018)
Суддя /підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна
Згідно з оригіналом.
Суддя:
Секретар: