Рішення від 06.03.2018 по справі 905/2977/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

іменем України

06.03.2018 Справа № 905/2977/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

при секретарі судового засідання Нарожній М.С.,

у справі за позовом: Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, м.Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця” (49602, м. Дніпро, пр.. ОСОБА_2, 108, код ЄДРПОУ 40081237),

до відповідача: Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” (85670, Донецька область, м. Вугледар, вул. Магістральна, 4, код ЄДРПОУ 34032208),

про стягнення 28 644,35 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_3 довіреність № 1789 від 26.10.17

від відповідача ОСОБА_4 довіреність № 1829 від 26.10.17

В провадженні господарського суду Донецької області знаходиться справа за позовом Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця” до відповідача Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” про стягнення 28644,35 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що в серпні 2016 року відповідачем зі станції Південнодонбаська Донецької залізниці Державним підприємством “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” згідно накладної №51487478 направлено вагон №68975267 на станцію Покровськ Донецької залізниці. По прибуттю на проміжну станцію ОСОБА_1 залізниці проведено перевірку маси вантажу, під час якої було виявлено, що маса вантажу у вагоні не відповідає масі вказаній відправником у накладній, у зв'язку з чим позивачем нарахований штраф у розмірі 26095,00грн., та належні залізниці платежі у розмірі 2549,35грн. який він просить стягнути з відповідача.

15.01.2018р. від відповідача через канцелярію господарського суду Донецької області надійшов відзив від 09.01.2018р. на позовну заяву, в якому останній просив залишити позов без задоволення. Відповідач вказує на неправильне оформлення комерційного акту, у зв'язку з чим він не є належним доказом невірно зазначених даних у перевізних документах. Посилаючись на той факт, що збитків залізниці не спричинено, безпеці руху вагонів не спричинено, підстави для стягнення штрафу у п'ятикратному розмірі, на думку відповідача, відсутні. Крім того, посилаючись на важкий фінансовий стан підприємства, відповідач просив суд винести рішення враховуючи ст.233 ГК України, яка передбачає зменшення штрафних санкцій.

Позивач у судове засідання з'явився, клопотав про задоволення позовних вимог.

Відповідач у судове засідання з'явився, клопотав про зменшення розміру штрафу до однієї провізної плати.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив.

В серпні 2016р. за залізничною накладною №51487478, зі станції Південнодонбаська Донецької залізниці на станцію Покровськ Донецької залізниці в залізничному вагоні №68975267 був відправлений вантаж “вугілля кам'яне”, відправник - Державне підприємство “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1”.

18.08.2017р. на проміжній станції ОСОБА_1 залізниці було проведено зважування вагону №68975267. В результаті було встановлено, що маса вантажу, вказана відправником в залізничній накладній №51487478 у графі “маса вантажу в кг, визначена відправником” не відповідає масі вантажу встановленій на станції ОСОБА_1 залізниці. За накладною вага нетто у вагоні - 69000кг, маса нетто при перевірці - 70320кг, різниця - 1320кг.

Перевантажування проводилось на електронних вагах станції ОСОБА_1 залізниці, у зв'язку з чим було складено комерційний акт РА №463003/415 від 18.08.2017р.

Отже, факт неправильності зазначення маси вантажу підтверджується комерційним актом РА №463003/415 від 18.08.2017р., який підписаний належними особами.

На підставі ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену у залізничній накладній масу вантажу позивачем нарахований штраф у сумі 26095,00 грн.

Відповідно до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011р. №138), вантажовідправник (у даному випадку відповідач) при заповненні перевізних документів повинен був зазначити масу вантажу.

Відповідно до ч.1 ст.24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.

Ч.2 ст. 24 Статуту залізниць України передбачене право залізниці перевіряти правильність відомостей, зазначених у накладній, а також кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

ОСОБА_5 зі ст.122 Статуту залізниць України за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення (згідно зі статтею 118 Статуту).

Статтею 129 Статуту залізниць України встановлено: “Обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць”. Комерційний акт складається, зокрема, для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу з даними, зазначеними у транспортних документах (п. “а”).

Пунктом 10 Правил складання актів передбачено: “Комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи, старший прийомоздавальник) і прийомоздавальник станції, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці”.

Відповідно до п.27 Правил видачі вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644, вантаж вважається доставленим без утрати, якщо різниця між масою, вказаною в пункті відправлення в залізничній накладній, та масою, визначеною на станції призначення, не перевищує норми природної втрати і граничного розходження у визначенні маси нетто.

За зазначеним перевезенням провізна плата становить 5219,00грн., у зв'язку з чим на виконання вказаних норм сума штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній масу вантажу складає 26095,00 грн. із розрахунку: 5219,00 грн. (тариф) х 5.

З огляду на викладене, з урахуванням даних, зазначених в комерційному акті, своїх зобов'язань за п.2.3 “Правила оформлення перевізних документів” №863/5084 від 24.11.2000р. відповідач не виконав належним чином, оскільки не вірно вніс відомості до транспортної накладної.

Факт невірного внесення відомостей до вищезазначеній накладній, підтверджений матеріалами справи, у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги позивача про стягнення штрафу за неправильно зазначену масу вантажу у залізничній накладній, обґрунтовані, та є такими, що підлягають задоволенню.

В частині стягнення з відправника зборів в сумі 2549,35грн. (2124,46грн. + 424,89грн. ПДВ), позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

ОСОБА_5 загальної форми станції ОСОБА_1 №5357 від 20.08.2017р. у зв'язку з затримкою вагону і на усунення комерційної несправності додаткові плати, збори (витрати) перевізника склали 2124,46грн., у тому числі: за користування вагонами - 585,20грн.; за зважування вантажу - 173,10грн.; за зберігання вантажу - 1270,70грн.; за роботу крана - 95,46грн., у зв'язку з чим заявлено до стягнення 2549,35грн. (із розрахунку: 2124,46грн. (плата за збори) + 20% ПДВ = 2549,35грн.).

Плата за користування вагоном нарахована відповідно до статті 119 Статуту, згідно якої за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата.

ОСОБА_5 п. 13 Правил користування вагонами і контейнерами плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці (затверджені наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 року № 113, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 березня 1999р. зa № 165/3458 із змінами і доповненнями).

ОСОБА_5 п.3 Р.5 Збірника тарифів перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (затверджено Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 1 н.03.2009 № 317 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за №340/16356), далі (Тарифне керівництво №1), час користування для розрахунку плати складає - 48год.

Позивачем за користування вагонами був нарахований збір в сумі - 585,20грн., із розрахунку:

(206,2 х 2,302) + 3 х (16 х 2,302) = 585,20грн., де:

- 206,20 грн. - ставка плати за 45год. користування вагонами згідно табл. 1 Р.5 Тарифного керівництва №1;

- 16,00 грн. - ставка плати понад 45год., користування вагонами згідно табл. 1 Р.5 Тарифного керівництва №1;

- 3 год. - час користування понад 45год.;

- 2,302 - підвищуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.04.2016 № 161.

ОСОБА_5 ст.24 Статуту залізниць України залізниця перевірила масу вантажу, а саме - зважила вагон на вагонних вагах та нарахувала збір. Збір за зважування нараховується на кожну операцію у розмірі 75,20грн. за один вагон будь-якої вантажопідйомності (п.4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1).

Позивачем за зважування вантажу був нарахований збір в сумі - 173,10грн., із розрахунку:

(75,20 х 2,302) = 173,10грн., де:

- 75,20 грн. - ставка збору за зважування 1-го вагона згідно п.4.1 Р.З Тарифного керівництва №1;

- 2,302 - підвищуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.04.2016 № 161.

Збір за зберігання вантажу нараховано згідно п. 4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1), яким передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо). Термін безоплатного зберігання обчислюється:

- якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження;

- при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу;

- при затримці - з моменту затримки.

Позивачем за зберігання вантажу був нарахований збір в сумі - 1270,70грн., із розрахунку:

(4,00 х 69 х 2 х 2,302) = 1270,70грн., де:

- 4,00 грн. - ставка збору за зберігання однієї тони у вагоні з гідно п.2.1 Р.З Тарифного керівництва №1;

- 69-тони;

- 2 - кількість суток;

- 2,302 - підвищуючий коефіцієнт відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.0472016 № 161.

Для усунення комерційної несправності, а саме - перевищення маси вантажу у вагоні понад його вантажопідйомність, було залучено кран для відвантаження надлишку вантажу 1,320т.

Позивачем за роботу крану був нарахований збір в сумі - 95,46грн., із розрахунку:

(1,320 х 72,32) = 95,46грн., де

- 1,320 - тон вантажу,

- 72,32грн. за 1 тону - робота крана та бригади по усуненню комерційної несправності.

Заперечення відповідача судом відхилено, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.

Відповідач, у відзиві на позовну заяву та в заяві від 23.02.18р., посилаючись на важкий фінансовий стан підприємства, просив суд винести рішення враховуючи ст.233 ГК України, та зменшити розмір штрафу до однієї провізної плати.

ОСОБА_5 із ч.1 ст.233 Господарського кодексу України у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому, повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

За приписами ч.4 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

При цьому, наведені відповідачем підстави, зокрема, скрутне фінансове становище, нестача оборотних коштів та здійснення підприємницької діяльності на території проведення антитерористичної операції, наявність заборгованості перед бюджетом та заборгованості з заробітної плати, не позбавляють відповідальності відповідача за наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених у накладній.

В свою чергу, згідно з ч.2 Вступу Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.12.1996 № 411, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.1997 за N 50/1854 (далі - Правила), виконання Правил забезпечує злагодженість усіх ланок залізничного транспорту, чітку та безперебійну роботу залізниць і безпеку руху. Відповідно до п. 15.27 Правил забороняється ставити в поїзди, зокрема, вагони, що завантажені понад їх вантажопідйомність.

Тобто, невиконання вимог вказаних Правил, створює умови для виникнення аварійних ситуацій на залізниці.

ОСОБА_5 зі ст.ст. 1, 16 Закону України "Про транспорт" від 10.11.1994р. №232 транспорт є однією з найважливіших галузей суспільного виробництва і покликаний задовольняти потреби населення та суспільного виробництва в перевезеннях; підприємства транспорту зобов'язані забезпечувати безпеку життя і здоров'я громадян, безпеку експлуатації транспортних засобів, охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.ст. 2, 11 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996 №273 зі змінами: залізничний транспорт є однією з важливих базових галузей економіки України, забезпечує її внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв'язки і потреби населення у перевезеннях; діяльність залізничного транспорту як частини єдиної транспортної системи країни сприяє нормальному функціонуванню всіх галузей суспільного виробництва, соціальному і економічному розвитку та зміцненню обороноздатності держави, міжнародному співробітництву України; залізниці та підприємства залізничного транспорту загального користування забезпечують безпеку життя і здоров'я громадян, які користуються його послугами, а також безпеку поїздів, охорону навколишнього природного середовища згідно з чинним законодавством України; безпека руху - комплекс організаційних і технічних заходів, спрямованих на забезпечення безаварійної роботи та утримання в постійній справності залізничних споруд, колій, рухомого складу, обладнання, механізмів і пристроїв.

Отже, при вирішенні питання щодо можливості зменшення розміру штрафу, який підлягає стягненню, слід враховувати не лише майнові інтереси відповідача, але і інтереси позивача, які полягають у належному виконанні покладених законодавством завдань, у тому числі забезпечення безпеки усіх учасників залізничного перевезення та їх майнових інтересів, які, в силу специфіки правовідносин, були поставлені відповідачем під загрозу через свою неправомірну поведінку, тому суд вважає, що підстави для зменшення розміру штрафу до однієї провізної плати відсутні.

Відповідно до ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 13, 42, 73, 86, 129, 165, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця” до відповідача: Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” про стягнення 28 644,35 грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” (85670, Донецька область, м. Вугледар, вул. Магістральна, 4, код ЄДРПОУ 34032208) на користь Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, м.Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця” (49602, м. Дніпро, пр.Дмитра Яворницкого, 108, код ЄДРПОУ 40081237), штраф в сумі 26095,00 грн., належні залізниці платежі в сумі - 2549,35грн.; витрати по сплаті судового збору в сумі - 1600,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 06.03.2018р. проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 12.03.2018р.

ОСОБА_5 із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.

Суддя О.М. Сковородіна