Справа № 592/2495/18
Провадження № 1-кс/592/1100/18
про тимчасовий доступ до документів
14 березня 2018 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 , розглянувши клопотання начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32016130580000022 від 21.11.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до документів,-
Слідчий своє клопотання, погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Сумської області ОСОБА_4 , обґрунтовує тим, що Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32016130580000022 розпочатому 21.11.2016 за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », СК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ), у період з 01.09.2017 по 31.12.2017, внаслідок здійснення господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_10 ) безпідставно завищили податковий кредит із ПДВ, у результаті чого ухилилися від сплати податку на додану вартість у сумі 4 550,79 тис.грн.
Службові особи сільськогосподарського кооперативу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » упродовж 2016 року при здійсненні фінансово-господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_11 ) спричинили ненадходження податків до державного бюджету на загальну суму 3512,4 тис.грн. Крім того, службові особи СГК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у жовтні-листопаді 2016 року при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код НОМЕР_14 ), СВК « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код НОМЕР_15 ), ухилились від сплати до державного бюджету податків на загальну суму 7 635,6 тис. грн.
Також розслідується факт ухилення службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період із січня 2016 по січень 2017 року від сплати податків шляхом здійснення операцій із сумнівними контрагентами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_17 ), ФГ « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_19 ), ФГ « ОСОБА_6 » (код НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код НОМЕР_21 ), ПП « ОСОБА_7 » (код НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код НОМЕР_23 ), ТОВ СГП « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код НОМЕР_26 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код НОМЕР_27 ), СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код НОМЕР_28 ), СГК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код НОМЕР_30 ), СВК « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_13 ) та шляхом безпідставного завищення при цьому податкового кредиту з ПДВ, на загальну суму 45 046,17 тис.грн.
За результатами проведених слідчих дій, у тому числі негласних, які розсекречено в установленому законом порядку, встановлено, що мешканці м. Суми, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та інші, на даний час невстановлені особи, яким підконтрольні вказані вище суб'єкти господарювання, зареєстровані на території Сумської та інших областей, у 2016-2017 р.р. безпідставно завищили податковий кредит з ПДВ, у результаті чого ухилилися від сплати податку на додану вартість у сумі щонайменше 45млн.грн. Сума ухилення від сплати податків підтверджена актом відповідної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » із питань дотримання вимог податкового законодавства.
Крім цього, встановлено, що вказані особи виводять у тінь шляхом переведення в готівку безготівкових коштів, та повертають її «користувачам» із одночасним формуванням штучного податкового кредиту з ПДВ, із відповідним офіційним документальним підтвердженням нібито постачання насіння соняшника, макухи та олії. В дійсності ж фактичного руху товарів не відбувається, фінансово-господарські операції (крім руху безготівкових коштів і переведення їх у готівку) щодо продажу чи постачання товарів оформлюються лише «на папері», шляхом підроблення, складання, видачі і використання підроблених офіційних бухгалтерських документів.
За матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій установлено, що ОСОБА_8 є організатором і фактичним керівником указаної злочинної схеми, оскільки надає іншим співучасникам (зокрема бухгалтеру ОСОБА_12 , своїй дружині ОСОБА_10 , іншим особам) вказівки перераховувати кошти із одних банківських рахунків на інші, своєму синові ОСОБА_9 та іншим невстановленим особам - знімати готівку у банківських установах м. Суми, після чого зустрічається з цими виконавцями, отримує від них готівку та відповідні бухгалтерські документи, або надає вказівки відвозити готівку реальним суб'єктам господарювання, спілкується з фігурантами кримінального провадження, представниками суб'єктів господарювання, яким надаються послуги з конвертації грошових коштів із питань отримання від них замовлень на конвертацію, із процедурних питань діяльності «конвертаційного центру» та ухилення ними від сплати податків. Також установлено, що частина коштів із банківських рахунків підприємств, задіяних у протиправній схемі, перераховуються її учасниками за вказівками ОСОБА_8 на кредитні та інші банківські картки фізичних осіб ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 та інших, на даний час невстановлених осіб, або на рахунки підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », СГК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », інших, підконтрольних ОСОБА_14 товариств, після чого знімаються готівкою виконавцями і передаються ними або ОСОБА_8 підприємствам реального сектору економіки чи використовуються за вказівками організатора для розподілу протиправних доходів між учасниками злочинного угрупування.
Координацією злочинних дій направлених на ухилення від сплати податків здійснює директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_14 Підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » використовуються ОСОБА_14 з метою мінімізації податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість та штучного завищення валових витрат підприємства.
Встановлено, що за допомогою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_11 ) вчинялося сприяння в ухиленні від сплати податків для ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код НОМЕР_31 , АДРЕСА_1 ).
З метою підтвердження факту вчинення кримінальних правопорушень, необхідно здійснити тимчасовий доступ до документів ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » по фінансово-господарським взаємовідносинам. Вказані документи нададуть можливість встановити вид та розмір шкоди, яку було завдано та будуть використані в подальшому як речові докази.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, бо інформація в документах, які знаходяться у володінні ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 », має значення для виявлення осіб, які скоїли кримінальне правопорушення, а також може мати силу доказів.
Враховуючи, що є підстава вважати про можливе знищення інформації, відповідно до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаю за необхідне розглянути клопотання без виклику представника установи, у володінні якої знаходиться зазначена вище інформація.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 160, 163 КПК України, -
Клопотання начальника другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 задовольнити.
1. Надати ОСОБА_3 , заступнику начальника першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_16 , старшому слідчому з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_17 , старшому слідчому з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_18 , старшому слідчому з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_19 або уповноваженим особам визначеним начальником другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 відповідним дорученням щодо проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст. ст. 39, 40, 41 КПК України тимчасовий доступ до документів ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код НОМЕР_31 , АДРЕСА_1 ) з можливістю вилучення документів фінансово-господарської діяльності ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » за період з 01.01.2016 по теперішній час по фінансово-господарським взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_11 ), а саме до: договорів, додаткових угод, специфікацій, накладних, прибуткових накладних, видаткових накладних, платіжних доручень, банківських виписок, актів приймання-передачі наданих послуг, товарно-транспортних накладних, сертифікатів якості на товар та інших документів щодо фінансово-господарської діяльності ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_30 ».
Строк дії ухвали - тридцять днів з дня її винесення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Відповідно до вимог ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Слідчий суддя: ОСОБА_1