Іменем України
13 березня 2018 року
Київ
справа №234/13835/17
адміністративне провадження №К/9901/4062/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гімона М.М.,
суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року (головуючий суддя Гайдар А.В., судді: Василенко Л.А., Ястребова Л.В.) у справі №234/13835/17 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську про визнання рішення про відмову виплати грошової допомоги протиправними та зобов'язання призначити грошову допомогу, -
У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську, в якому просила визнати рішення №69 від 19.05.2017 року УПФУ у м. Краматосрьку протиправним та зобов'язати УПФУ у м. Краматорську призначити їй грошову допомогу відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р N1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) у розмірі десяти місячних пенсій.
В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що має право на отримання грошової допомоги, оскільки працювала на посаді «вчитель-логопед» у період з 1 грудня 1983 року і до моменту виходу на пенсію.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 5 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року постанову Краматорського міського суду Донецької області від 5 жовтня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в позові відмовлено.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили такі обставини.
ОСОБА_2 з 17 серпня 1981 року працювала вчителем початкових класів, а з 1 грудня 1983 року стала працювати у дитячому садку № 47 «Берізка» м.Краматорська логопедом.
26 липня 2016 року їй призначено пенсію за віком на загальних умовах.
7 березня 2017 року позивач звернулась з заявою до УПФУ у м. Краматорську про перерахунок пенсії, надавши наказ №4-к/тр від 11 січня 2017 року, яким внесені зміни у трудову книжку ОСОБА_2, вчителя-логопеда ДНЗ № 47 «Про перейменування посади «логопед» на «вчитель-логопед». Відповідно до наказу №8-к/тр-к від 02 березня 2017 року внесені зміни до трудової книжки ОСОБА_2
Актом №236 позапланової перевірки достовірності наданих документів про стаж (заробітну плату) для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 19 квітня 2017 року встановлено, що надані до УПФУ документи відповідають дійсності та є достовірними.
Рішенням відповідача №69 від 19 травня 2017 року ОСОБА_2 було відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з тих підстав, що при первинному призначенні пенсії у липні 2016 року заявницею була надана трудова книжка про прийом до дитячого саду з 01 грудня 1983 року на посаду логопеда, на якій вона працювала до моменту звернення за призначенням пенсії 27 липня 2016 року. Оскільки зміни було проведено не під час первинного призначення пенсії, а лише у 2017 році, підстави для виплати допомоги відсутні.
Суд першої інстанції визнав таку відмову протиправною, оскільки відповідно до запису в трудової книжці ОСОБА_2 мається запис про те, що посада «логопед» змінена на посаду «вчитель-логопед» згідно до наказу відділу освіти Краматорської міської ради від 31 грудня 2009 року. Згідно з записом №17 від 02 березня 2017 року слід вважати посаду «логопед» перейменованою на посаду «вчитель - логопед», тому робота на цій посаді дає підстави для виплати позивачу грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р N1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд апеляційної інстанції не погодився з таким висновком суду першої інстанції, зазначивши, що право позивача на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону N1058-IV, і обов'язок відповідача у її виплаті виникає в момент призначення пенсії. Тобто, не передбачена можливість виплати допомоги при перерахунку пенсії. Крім того, пенсія вперше призначена у 2016 році, і відповідного рішення матеріали справи не містять, як не містять й даних щодо оскарження такого рішення позивачем, що свідчить про передчасність судового вирішення даного спору.
Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне дослідження судом обставин справи, що призвело до її неправильного вирішення, просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, встановивши, що нею було подано необхідні додаткові підтверджуючі документи щодо роботи на посаді вчителя-логопеда для підтвердження права на отримання грошової допомоги. Позивач зазначає, що предметом розгляду були саме ці обставини, а не перерахунок пенсії, про що помилково зазначив суд апеляційної інстанції.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України №1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Частиною п'ятою наведеної норми права визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за №22-1 (далі - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Отже, наведеними нормами права закріплено право особи як на перерахунок пенсії у зв'язку з настанням обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, так і право особи на подання додаткових документів, яких не було подано при призначенні пенсії. При цьому, стаття 45 Закону є спільною для вказаних обставин лише в частині строків, з яких провадиться перегляд призначеної пенсії.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, позивачем 7 березня 2017 року до відповідача було подано заяву із додатковими документами для підтвердження обставин, що мали значення при призначенні пенсії.
Відповідно до пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України № 1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року за №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до якого вчителі-логопеди дошкільних навчальних закладів за наявності спеціального стажу мають право на пенсію за вислугу років.
Пунктом 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за заявою позивача 26 липня 2016 року їй вперше призначена пенсія за віком, відповідно до норм Закону №1058.
При призначенні пенсії за віком грошова допомога на підставі пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України №1058 призначена не була через те, що стаж роботи позивача у дитячому садку на посаді логопеда не був врахований як спеціальний стаж, який дає право на пенсію за вислугу років згідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Разом з тим, судами встановлено, що наданими до відповідача додатковими документами позивачем підтверджено, що посада «логопед» змінена на посаду «вчитель-логопед» згідно до наказу відділу освіти Краматорської міської ради від 31 грудня 2009 року. Згідно з записом №17 від 02 березня 2017 року посаду «логопед» слід вважати перейменованою на посаду «вчитель - логопед». Отже, позивачем підтверджено, що вона на час призначення пенсії за віком мала необхідний педагогічний стаж.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що надані позивачем документи підтверджують її право на отримання грошової допомоги, передбаченої пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України №1058, оскільки встановлені три обов'язкові обставини, які зумовлюють виникнення права на її отримання, а саме:
1) наявність у позивача необхідного спеціального стажу роботи, з огляду на віднесення посади вчителя-логопеда до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
2) вихід позивача на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності;
3) неотримання позивачем до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Зазначаючи про передчасність судового вирішення даного спору та відсутність у позивача права на отримання грошової допомоги з огляду на порушення цього питання заявою «про перерахунок пенсії», суд апеляційної інстанції не врахував, що з огляду на встановлені обставини справи, позивачем було подано додаткові документи для підтвердження права на отримання грошової допомоги, яке не було реалізовано при призначенні пенсії за віком, та у реалізації якого рішенням відповідача було відмовлено з огляду на невчасне внесення змін у трудову книжку (після призначення пенсії).
Тобто, позивачем фактично у заяві від 7 березня 2017 року не порушувалося питання перерахунку пенсії у зв'язку з настанням обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії в розумінні ст.45 Закону №1058, а вчинялися дії щодо підтвердження наявності спеціального стажу роботи для отримання грошової допомоги, яка не була нарахована при призначенні пенсії.
Про вказані обставини свідчить і спірне рішення №69, згідно якого відповідачем вирішувалося питання саме щодо призначення грошової допомоги, а не перерахунку розміру пенсії.
Відповідно до частини першої статті 351 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону..
Керуючись статтями 345, 349, 350, 351, 356, 359 КАС України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року у справі №234/13835/17 скасувати.
Залишити в силі постанову Краматорського міського суду Донецької області від 5 жовтня 2017 року у справі №234/13835/17.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду