Постанова від 13.03.2018 по справі 196/382/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2018 року

Київ

справа №196/382/16-а

адміністративне провадження №К/9901/23289/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Пенсійного фонду України на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 у складі колегії суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М., Панченко О.М. у справі №196/382/16-а за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В квітні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області, Міністерства Внутрішніх справ України в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації до Пенсійного фонду України у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, протиправною;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію про зміну грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;

- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України в ненаданні інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, протиправною;

- зобов'язати Пенсійний фонд України надати інформацію про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернутися до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області за довідкою про розмір грошового забезпечення встановленої форми згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та провести перерахунок пенсійного забезпечення позивача та приведення його у відповідність до вище зазначених норм чинного законодавства з 01 січня 2016 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 за відповідною посадою в органах Національної поліції України стосовно позивача.

Постановою Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 31 жовтня 2016 позов задоволено повністю.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року скасовано постанову Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 31 жовтня 2016 року та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України по невиконанню пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, а саме ненаправленні у п'ятиденний строк до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виконати вимоги пункт 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 щодо надіслання у п'ятиденний строк до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців - для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

У задоволенні позову в іншій частині - відмовлено.

У касаційній скарзі Пенсійний Фонд України, посилаючись на порушення судами апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що на прийняття постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, а також вказує на невірне застосування судом норми зворотної дії законів в часі.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 березня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що позивач, як колишній працівник органів внутрішніх справ отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

29.02.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії.

Листом № К808-16 від 17.03.2016 року ГУПФУ повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку йому пенсії у зв'язку з відсутністю рішення уряду щодо проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Що стосується доводів касаційної скарги про те, що Закон України 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, то вказана обставина ніяким чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.

Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, а тому не має зворотної дії в часі.

Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Отже, на день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною.

Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє Головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Крім того, колегія суддів вважає, що оскаржуваною постановою суду апеляційної інстанції жодним чином не вирішено та не порушено права Пенсійного фонду України, який подав касаційну скаргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Пенсійного фонду України залишити без задоволення, постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду