Іменем України
13 березня 2018 року
Київ
справа №564/2288/16-а
адміністративне провадження №К/9901/23573/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 18.01.2017 у складі судді Цвіркуна О.С. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2017 у складі колегії суддів: Капустинського М.М., Мацького Є.М., Шидловського В.Б. у справі №564/2288/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на день призначення пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 28.08.2013 року та здійснити відповідні виплати, а також стягнути з відповідача понесенні позивачем судові витрати по справі.
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 18.01.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2017, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на день призначення їй пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 09.06.2016 року та здійснити відповідні виплати. Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції від 08.07.2011 року), що є чинною на момент проведення перерахунку, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено внески. Отже, УПФУ в Костопільському районі не може провести перерахунок пенсії із застосуванням розміру пенсії у 90 % від заробітку. Крім того, посилається на те, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, яким взагалі не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям. Також вказує, що перерахунок на виконання рішення суду було здійснено 08.04.2014 року, а тому строки звернення до суду з позовом позивачем пропущено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 протоколом №10944 від 20.01.2011 року призначено пенсію за віком як державному службовцю в розмірі 90 % від заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу", №3723-XII від 16.12.1993 року.
Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, складав 34 роки 8 місяців.
Постановою Костопільського районного суду від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2017 року, визнано незаконними дії Управління Пенсійного України в Костопільському районі Рівненської області в частині відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших виплат заробітної плати в сумі 20170,52 грн. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця з урахуванням індексації в сумі 5244,56 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6867,12 грн., матеріальної допомоги за невикористану відпустку в сумі 4563,84 грн., починаючи з 28 серпня 2013 року.
На виконання вищезазначеної постанови управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області винесено розпорядження № 138602 від 08.04.2014 року, яким ОСОБА_2 було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки фінансового управління Костопільської районної державної адміністрації від 28.01.2013 року № 759. Після перерахунку пенсії загальний процент розрахованої пенсії від заробітку склав 80 відсотків.
Судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. №3668-VI, який був чинний на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії і згідно якого було внесено зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому було винесене розпорядження за №138602 від 08.04.2014 року про перерахунок пенсії із зарахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%, а не 90%.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент проведення перерахунку) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Отже, з урахуванням стажу роботи на державній службі позивач отримувала пенсію у розмірі 90% від заробітку.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України ( в редакції чинній на момент ухвалення оскаржуваних рішень) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 80 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90 відсотків від заробітку.
Щодо посилань відповідача в касаційній скарзі на втрату відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII позивачем права на перерахунок пенсії, оскільки нормами даного Закону передбачено лише право на призначення пенсії для визначених осіб відповідно до ст.37, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки предметом позову є не перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною певної складової грошового забезпечення державного службовця, а перерахунок невірно обчисленої пенсії.
Стосовно доводів касаційної скарги, що перерахунок пенсії на виконання рішення суду здійснено 08.04.2014 року, а оскільки пенсія є щомісячною виплатою, строки звернення до суду з позовом позивачем пропущено, колегія суддів зазначає що після проведеного з порушенням прав позивача перерахунку розмір пенсії збільшився, що підтверджується розпорядженням № 138602 від 08.04.2014 року, тому позивач не міг дізнатися про порушення свого права щодо зменшення відсотків для обрахування розміру величини пенсії. Фактично позивач дізнався про порушення права лише у грудні 2016 року, коли отримав лист від УПФУ в Костопільському районі від 02.12.2016 року. Крім того, оскаржуваними судовими рішеннями зобов'язано провести перерахунок з 08.06.2016 року, тобто з врахуванням шестимісячного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 18 січня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон ,
Л.Л.Мороз
Судді Верховного Суду