Справа: № 22-а-35250/08 Головуючий у 1-й інстанції: Чугуєвська Т.П
Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
Іменем України
"08" грудня 2009 р.
м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Бєлової Л.В., Собків Я.М.,
при секретарі: Шевчук О.М.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області на постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 14 серпня 2008 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області про стягнення заборгованості по виплаченому в повному обсязі в 2007 році підвищення до пенсії як «дитині війни», -
У квітні 2008 року позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути з відповідача заборгованість по невиплаченому у повному обсязі в 2007 році підвищення до пенсії як «дитині війни».
Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 14 серпня 2008 року вимоги позивачки задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану постанову скасувати, та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні вимог позивачки.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду зміні.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 2, 201 ч. 1 п. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що перерахунок пенсії позивачці необхідно здійснити на протязі 2007 року з урахуванням її підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 має статус «дитина війни», що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 (а. с. 12).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно заперечень УПФУ в Ічнянському районі вбачається, що підвищення до пенсії у 2007 році, як дитині війни позивачка не отримувала.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489, зупинено на 2007 рік дію положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.07 № 6-рп/2007 року (далі - Рішення КСУ), визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України визначено, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.
Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, тому відповідач є належним в даній справі.
Згідно Додатку «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2007 рік» № 3 до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489 передбачено, що Пенсійному фонду України виділено дотацію у певній сумі на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами.
Відповідно до Фінансового звіту про виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 8 квітня 2008 р. № 8-1, загальна сума надходжень з Державного бюджету України становить 25618,5 млн. грн., з яких дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами - 14489,3 млн. грн., що на 1355,7 млн. грн. більше від плану і пояснюється понадплановими надходженнями спеціального фонду відповідачу.
Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» були чинними до моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, а тому у період до 9 липня 2007 року орган державної влади, до компетенції якого віднесено здійснення спірних виплат, не зобов'язаний був їх проводити у будь-який інший спосіб та в розмірах, окрім тих, що були передбачені Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» до моменту прийняття рішення Конституційним Судом України.
Позовні вимоги про здійснення перерахунку доплати до пенсії підлягають задоволенню після
9 липня 2007 року, оскільки Конституційним Судом України відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою України на період з
1 січня по 31 грудня відповідного року, судова колегія встановила наявність підстав для зобов'язання відповідача нарахувати позивачці доплату до пенсії як «дитині війни», починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Постанова суду першої інстанції підлягає зміні з врахуванням періоду, за який має бути здійснено перерахунок доплати до пенсії.
Керуючись ст. ст. 158, 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 206, 212, 254, КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 14 серпня 2008 року - змінити.
Зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок до пенсії ОСОБА_3 з урахуванням підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови суду виготовлено 14.12.2009 року.
Головуючий суддя: Бистрик Г.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Собків Я.М.