Іменем України
16.12.09Справа №2а-2466/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
Судді Майсак О.І.,
при секретарі: Слонімець Т.І,
за участю: представника позивача - Новикової І.В. (довіреність №11/10-013 від 23..04.2008 р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя до Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» про стягнення заборгованості перед бюджетом в розмірі 32 058,17 грн.,
Державна податкова інспекція в Гагарінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» про стягнення заборгованості перед бюджетом в розмірі 32 058,17 грн. Вказує, що 31.10.2008 позивачем була проведена перевірка ЗАТ «Югрибстрой» з питання своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за червень 2008 року, за результатами якої було складено акт № 4962/10/15-320 від 31.10.2008. В ході перевірки було встановлено, що ЗАТ «Югрибстрой» платіжне доручення по оплаті орендної плати за землю за червень 2008 року по граничному строку сплати - 30.07.2008, фактично було надано 29.08.2008, тому виникла заборгованість в розмірі 5 491,48 грн., яка була погашена 29.08.2008. Перевіркою було встановлено порушення п. п. 5.3.1., п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами». На підставі акту перевірки від 31.10.2008 за затримку сплати погодженої суми податкового зобов'язання до відповідача були застосовані штрафні санкції в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу та винесено податкове повідомлення-рішення № 0003581530/0 від 31.10.2008 на суму 549,15 грн. Отже за ЗАТ «Югрибстрой» виникла заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю на загальну суму 31 890,17 грн.
Просить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України заборгованість відповідача у розмірі 32 058,17 грн.
Ухвалою від 20 листопада 2009 року відкрито провадження по адміністративній справі.
20 липня 2009 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Повідомив, що 31.10.2008 позивачем була проведена перевірка ЗАТ «Югрибстрой» з питання своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за червень 2008 року, за результатами якої було складено акт № 4962/10/15-320 від 31.10.2008. В ході перевірки було встановлено, що ЗАТ «Югрибстрой» платіжне доручення по оплаті орендної плати за землю за червень 2008 року по граничному строку сплати - 30.07.2008, фактично було надано 29.08.2008, тому виникла заборгованість в розмірі 5 491,48 грн., яка була погашена 29.08.2008. Перевіркою було встановлено порушення п. п. 5.3.1., п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами». На підставі акту перевірки від 31.10.2008 за затримку сплати погодженої суми податкового зобов'язання до відповідача були застосовані штрафні санкції в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу та винесено податкове повідомлення-рішення № 0003581530/0 від 31.10.2008 на суму 549,15 грн. Отже за ЗАТ «Югрибстрой» виникла заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю на загальну суму 31 890,17 грн.
Відповідач у судове засідання не прибув, явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, письмові заперечення на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судових засідань повідомлений.
Відповідач був повідомлений згідно вимог глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України за місцем реєстрації юридичної особи, яка є місцем здійснення підприємницької діяльності. Згідно вимог ст. 45 Закону України від 15.02.2003 р. № 7550-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» ред. від 14.02.2009 р., проведення змін щодо місця реєстрації юридичної особи здійснюються ним, шляхом подання даних державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру. Даних про зміну місця реєстрації відповідача матеріали справи не містять. В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Судом встановлено наступне: Закрите акціонерне товариство «Югрибстрой» зареєстровано Севастопольською міською державною адміністрацією 25.12.1996 р., та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя як платник податків і зборів орендної плати за землю на підставі Закону України «Про плату за землю» із змінами та доповненнями.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 23.03.2005 р. укладеного між Севастопольською міської Радою та ЗАТ „Югрибстрой”, відповідач є орендарем земельної ділянки загальної площі 1,6826 га, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.04.2005 р. за № 13.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 03.07.1992 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 2535-ХІІ) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно зі ст. 14 Закон України № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня i до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний piк...
За змістом ст. 15 Закон України № 2535-ХІІ власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 17 Закон України № 2535-ХІІ передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний piк, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної i комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня i 15 листопада.
Так, ЗАТ „Югрибстрой” самостійно обчислив орендну плату на 2008 рік та 30.01.2008 р. надав до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік, згідно якої загальна річна сума орендної плати склала 831 093,33 грн., тобто щомісячне нарахування склало 69 257, 78 грн., а за жовтень - грудень 2008 року склало 69 257,77 грн. відповідно (арк. с. 10-11).
28.02.2008 р. ЗАТ „Югрибстрой” до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було надано перерахунок орендної плати та уточнюючи податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік, згідно яких податкові зобов'язання з орендної плати було зменшено на 731 362,14 грн., та відповідно до уточнюючого податкового розрахунку орендної плати та уточнюючої податкової декларації загальна річна сума орендної плати склала 99 731,19 грн., тобто щомісячне нарахування склало 8 310,93 грн., а за січень склало 8 310,96 грн. (арк. с. 12-13).
ЗАТ „Югрибстрой” за жовтень 2008 року сплачувало суму орендної плати належним чином, а потім припинив сплачувати орендну плату, нараховану ним у податковій декларації, тому у відповідача виникла заборгованість по сплаті орендної плати на загальну суму 30 173,20 грн. А саме у ЗАТ „Югрибстрой” є заборгованість по сплаті орендної плати частково за вересень в розмірі 5 240,41 грн. (з урахуванням переплати, яка малася на обліковій картці платника податків станом на 30.10.2008 р. в сумі 3 070,52 грн.), за жовтень, листопад та грудень 2008 року в розмірі 24 932,79 грн.
Також, ЗАТ „Югрибстрой” в порядку ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 2181-ІІІ) була нарахована пеня в розмірі 65,98 грн. за період з 31.10.2008 р. по 01.12.2008 р., в розмірі 4, 54 грн. за період з 11.11.2008 р. по 01.12.2008 р., в розмірі 160,88 грн., за період з 02.12.2008 р. по 30.12.2008 р., в розмірі 274,09 грн. за період з 31.12.2008 р. по 30.01.2009 р., в розмірі 373,79 грн. за період з 31.01.2009 по 30.03.2009 р., в розмірі 288,54 грн. за період з 31.01.2009 р. по 30.04.2009 р., а всього на загальну суму 1 167,82 грн.
Крім того, 31.10.2008 р. співробітниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено перевірку ЗАТ „Югрибстрой” з питання своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за червень 2008 року, за результатами якої було складено акт № 49962/10/15-320 від 31.10.2008 р. (арк. с. 15-16). В ході перевірки було встановлено, що ЗАТ „Югрибстрой” платіжне доручення по оплаті орендній платі за землю за червень 2008 року по граничному строку сплати - 30.07.2008 р. фактично було надано 29.08.2008 р. Тому станом на 30.07.2008 р. у платника податку виникла заборгованість в розмірі 5 491,48 грн., яка була погашена 29.08.2008 р. Кількість днів затримки склала 30 днів. Отже перевіркою було встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ.
На підставі акту перевірки за затримку сплати погодженої суми податкового зобов'язання до ЗАТ «Югрибстрой» були застосовані штрафні санкції в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу та винесено податкове повідомлення-рішення № 0003581530/0 від 31.10.2008 р. на суму 549,15 грн. (арк. с. 17).
Отже у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю на загальну суму 31 890,17 грн.
Крім того, відповідно до ст. 3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94 ВР від 28.12.1994 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 334/94-ВР) об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, суму амортизаційних відрахувань.
Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України № 334/94-ВР податки на звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1. статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартали, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно з п.п. 4.1.4 «б» п. 4.1. ст.. 4 Закону України № 2181-ІІІ, податкові декларації надаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює … календарному кварталу, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Так, 23.04.2009 . співробітниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено перевірку ЗАТ «Югрибстрой» з питання своєчасності подання податкової звітності. За результатами перевірки було складно акт № 1617/10/15-149 від 23.04.2009 р. (арк. с. 18-19). В ході перевірки було встановлено, що декларацію з податку на прибуток за 2008 рік по граничному терміну подання - 09.02.2009 р., керівництвом підприємства до інспекції фактично було подано - 19.03.2009 р., отже було порушено вимоги п.п. 4.1.4 «б» п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181-ІІІ та п. 16.4 ст. 16 Закону України № 334/94-ВР.
Згідно з п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі акту перевірки від 23.04.2009 р., відповідно до п.п.17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя 23.04.2009 року до ЗАТ «Югрибстрой" було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008591510 (арк. с. 20) про застосування штрафних (фінансових) санкцій в poзмipi 170,00 грн. Однак, у встановлені законом строки сума штрафної санкції підприємством сплачена не була, то виникла заборгованість по сплаті податку на прибуток в poзмірі 168,00 грн., з урахуванням наявної переплати в cyмі 2,00 грн.
Таким чином, ЗАТ "Югрибстрой" має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 32058,17 грн., у тому числі з орендної плати за землю на загальну суму 31890,17 грн. (з яких за основним платежем - 30173,20 грн., зi штрафних санкцій - 549,15 грн. та з пені - 1167,82 грн.) та з податку на прибуток у poзмірі 168.00 грн., яка до теперішнього часу відповідачем у добровільному порядку не сплачена. На підтвердження суми заборгованості позивачем надано також розрахунок суми боргу та сумі пені по орендній платі за землю (а.с. 34-36).
Постанову складено у повному обсязі 21 грудня 2009 року.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що заборгованість сумі 32058,17 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» (99014, м. Севастополь, Камишове шосе, б. 14, код ЄДРПОУ 16330509) в доход Гагарінського місцевого бюджету (на р/р 34210812700006, код платежу 13050200, в УДК м. Севастополя, МФО 824519, ЄДРПОУ 24035612) заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 31 890,17 грн., стягувач (отримувач) - Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24, ідентифікаційний код 23443220).
3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» (99014, м. Севастополь, Камишове шосе, б. 14, код ЄДРПОУ 16330509) в доход Державного бюджету України (на р/р 31111009700006, код платежу 11021000, в УДК в м. Севастополі, МФО 824519, ЄДРПОУ 24035612) заборгованість з податку на прибуток в розмірі 168,00 грн., стягувач (отримувач) - Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24, ідентифікаційний код 23443220).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя підпис О.І. Майсак