про залишення позовної заяви без руху
12 березня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/233/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради до Управління державної казначейської служби України у м. Чернівцях про визнання протиправним та скасування рішення,-
В поданому до суду адміністративному позові Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (позивач) просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області у реєстрації бюджетних зобов'язань за Договором від 05.05.2017 року №19/17, що зазначена у листі від 09.02.2018 року №03-14/188;
- визнати протиправними та скасувати попередження управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області про неналежне виконання бюджетного законодавства від 05.02.2018 року №7 та від 05.02.2018 року №8;
- зобов'язати управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області зареєструвати бюджетні зобов'язання за Договором від 05.05.2017 року №19/17 (із змінами), а саме: зобов'язання (фінансове зобов'язання) розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року №27 на суму 956429,00 грн., договір від 05.05.2017 року №19/17, п'ять мільйонів вісімсот двадцять одна тисяча триста три гривні, додатковий договір від 26.01.2018 року №4 до договору від 05.05.2017 року №19/17, дев'ятсот п'ятдесят шість тисяч чотириста двадцять дев'ять гривень та фінансове зобов'язання розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року №22 на суму 286920,00 грн. за договором від 05.05.2017 року №19/17.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 171 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяви на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтями 5 та 160 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист шляхом пред'явлення позову. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Згідно із ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивач в супереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України не вказав відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти свою та відповідача, код ЄДРПОУ відповідача.
Пунктом 9 ч. 5 ст. 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень зазначаються - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
В супереч наведеної норми, в позовній заяві відсутнє обґрунтування позивачем порушення оскаржуваними попередженнями його прав, свобод та інтересів.
Пунктами 5 та 8 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують зазначені обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ст. 94, ч. 4 ст. 161 КАС України).
Однак, в порушення наведених вимог, позивачем не надано доказів повноважень керівника та доказів, які посвідчують особу керівника.
Судом також встановлено, що в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на обставини, проте докази на їх підтвердження до суду не надано, а також не зазначено причини неможливості їх подання.
Зокрема, позивачем не додано до позовної заяви наступні докази, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог:
- реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року № 27 з додатками належним чином засвідченими, які надавались на розгляд Управлінню державної казначейської служби України у м. Чернівцях;
- реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року № 22, з додатками належним чином засвідченими, які надавались на розгляд Управлінню державної казначейської служби України у м. Чернівцях.
Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.124 Бюджетного кодексу України рішення про застосування заходу впливу за порушення бюджетного законодавства може бути оскаржено у порядку, встановленому законом. Рішення може бути оскаржено в органі, що його виніс, або в суді протягом 10 днів з дня його винесення, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У поданому позові, позивач просить визнати протиправними та скасувати попередження управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області про неналежне виконання бюджетного законодавства від 05.02.2018 року №7 та від 05.02.2018 року №8, які позивач отримав 12.02.2018 року листом управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області від 09.02.2018 року №03-14/188.
Однак позовна заява Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради без зазначення дати підписання, надійшла до суду 06.03.2018 року, тобто поза межами десятиденного строку звернення до суду. Крім того, позивачем не надано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин його пропуску, а також докази на підтвердження таких обставин.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ч. 1 ст. 2 Закону № 3674-VI).
Відповідно до ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 цього Закону. Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. У разі подання позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 р." з 1 січня 2018 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Частиною 3 ст. 6 Закону № 3674-VI передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з поданої позовної заяви, зміст та характер заявлених вимог немайновий та майновий. Оскільки, позовна заява містить три вимоги немайнового характеру, то судовий збір має бути сплачений позивачем за кожну вимогу окремо, а саме: визнати протиправною та скасувати відмову управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області у реєстрації бюджетних зобов'язань за договором від 05.05.2017 року №19/17, що зазначена у листі від 09.02.2018 року №03-14/188; визнати протиправною та скасувати попередження управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області про неналежне виконання бюджетного законодавства від 05.02.2018 року № 7; визнати протиправною та скасувати попередження управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області про неналежне виконання бюджетного законодавства від 05.02.2018 року № 8;
При подачі позову до суду позивачу, як суб'єкту владних повноважень, необхідно було сплатити судовий збір за три вимоги немайнового характеру по 1762,00 грн., а всього 5286,00 грн. (1762,00 грн х 3).
Крім того з позовної заяви видно що позивач просить зобов'язати управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області зареєструвати бюджетні зобов'язання за Договором від 05.05.2017 року №19/17 (із змінами), а саме: зобов'язання (фінансове зобов'язання) розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року №27 на суму 956429,00 грн., договір від 05.05.2017 року №19/17, п'ять мільйонів вісімсот двадцять одна тисяча триста три гривні, додатковий договір від 26.01.2018 року № 4 до договору від 05.05.2017 року №19/17, дев'ятсот п'ятдесят шість тисяч чотириста двадцять дев'ять грн. та фінансове зобов'язання розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.01.2018 року № 22 на суму 286920,00 грн. за договором від 05.05.2017 року №19/17. Отже майнова вимога позивача 8021081,00 грн (956429,00 грн. + 5821303,00 грн. + 956429,00 грн. + 286920,00 грн.), таким чином розмір судового збору становить 120316,22 грн. (8021081*1,5/100).
Таким чином, для звернення до суду із заявленими позовними вимогами позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 125602,22 грн., з яких 120316,22 грн. за вимогу майнового характеру та 5286,00 грн. за три вимоги немайнового характеру.
Позивач сплатив судовий збір в розмірі 1762,00 грн. Отже недоплата розміру судового збору складає 123840,22 грн.
Позивач не надав документи, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 160 та 161 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 122, 123, 169, 241, 248 КАС України, суд -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дати отримання копії ухвали суду.
3. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
4. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Рішення прийнято з урахуванням святкових та вихідних днів.
Суддя П.Д. Дембіцький