Рішення від 13.03.2018 по справі 766/19589/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 р.м. ХерсонСправа № 766/19589/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (далі-відповідач, УПСЗН), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у продовженні ОСОБА_1 виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;

- зобов'язати відповідача продовжити виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, що надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістились з тимчасово окупованої території України з моменту припинення.

Ухвалою Херсонського міського суду від 14.11.2017 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення її недоліків.

Ухвалою Херсонського міського суду від 27.11.2017 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 766/19589/17.

15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147 - VІІІ.

Ухвалою Херсонського міського суду від 19.01.2018 року адміністративну справу №766/19589/17 передано за підсудністю до Херсонського окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.02.2018 року справу розподілено судді Кисильовій О.Й.

Ухвалою від 12.02.2018 року адміністративну справу прийнято до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні), надано відповідачу строк для надіслання відзиву - п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.09.2014 року ОСОБА_1 разом з сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 була вимушена покинути своє місце проживання - м. Вахрушеве, м. Красний Луч, Краснолуцького району, Луганської області у зв'язку зі збройним конфліктом на вказаній тимчасово окупованій території та переїхала до м. Херсона. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" позивач оформила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. 02.06.2017 року позивач звернулася до УПСЗН Корабельної райради з заявою про продовження щомісячної адресної допомоги, отримавши відмову відповідача у такій виплаті, мотивовану тим, що м. Вахрушеве Луганської області не увійшло до переліку населених пунктів, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085. Рішення про відмову у виплаті грошової допомоги позивач вважає незаконним, у зв'язку з наступним. Місто Вахрушеве Луганської області входить до адміністративно-територіального устрою міста Красний Луч, яке, в свою чергу, розпорядженням № 1085 віднесено до населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження. Постановою Верховної Ради України від 12.05.2016 року № 1351-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей" змінено назву міста Красний Луч на Хрустальний, а назву міста Вахрушеве Краснолуцької міської ради змінено на Боково-Хрустальне. Відтак, доводи відповідача про не включення колишнього міста проживання позивача міста Вахрушеве до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, є безпідставними. Просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого УПСЗН Корабельної райради не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085. У зв'язку з тим, що місто Вахрушеве Луганської області не ввійшло до вказаного Переліку, на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 ОСОБА_1 відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі.

Пунктом 2 частинами 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Заявами по суті справи є позов та відзив.

Таким чином, суд розглядає адміністративну справу у письмовому провадженні без повідомлення її учасників.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (рнокпп НОМЕР_1) уродженка м. Вахрушеве Луганської області та, згідно з паспортом громадянина України ЕК 891917, виданим 01.07.1998 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, має зареєстроване місце проживання за адресою: Луганська область, "м. Вахрушеве, Вілкіна, 9/2".

Відповідно до довідки від 04.03.2016 року № НОМЕР_2 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої УПСЗН Комсомольської районної у м. Херсоні ради, ОСОБА_1 прибула разом з неповнолітньою особою - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 та фактично проживає за адресою: 73000, м. Херсон, вул. Р. Люксембург, 142.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для тимчасового розміщення на території Херсонської області видано Талон обліку прибуття до міграційного пункту з/в м. Херсоні з Донецької, Луганської областей та АР Крим від 17.09.2014 року № 1614 та від 12.11.2014 року № 2347, відповідно.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 31.07.2017 року № 28, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2017 року № 505 відповідач відмовив ОСОБА_1 у продовженні соціальної виплати внутрішньо переміщеній особі з 02.06.2017 року.

Судом встановлено, що 02.06.2017 року та 13.10.2017 року позивач зверталася до відповідача із клопотанням про призначення державної адресної допомоги переміщеним особам, на що отримала відмову УПСЗН від 10.08.2017 року № 6000/13 та від 23.10.2017 року № 4614/13 у поновленні виплати вказаної допомоги.

У рішенні про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати відповідач посилається на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, зокрема, що м. Вахрушеве Луганської області не ввійшло до переліку населених пунктів, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085, згідно рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 31.07.2017 року, оформленого протокол № 28.

Надаючи оцінку діям відповідача щодо законності припинення виплати позивачу державної адресної допомоги, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі - Закон 1706-VII) визначено, що внутрішньо переміщену особу як громадянина України, іноземеця або особу без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

За приписами частини 1 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок № 505).

Згідно пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085.

Отже, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, тобто особам, які проживали в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Як зазначено вище, ОСОБА_1 до початку антитерористичної операції проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, б. 9 кв. 2 та з 04.03.2016 року взята на облік, як внутрішньо переміщена особа.

Постановою Верховної Ради України "Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей" від 12.05.2016 року № 1351-VIII перейменовано такі населені пункти та райони у Луганській області: місто обласного значення Красний Луч на місто Хрустальний; місто Вахрушеве Краснолуцької міської ради на місто Боково-Хрустальне.

Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (Додаток 1), затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р (в редакції від 07.02.2018 року № 79-р), містами обласного значення Луганської області (у тому числі всі населені пункти, які адміністративно підпорядковані міським радам цих міст), на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження визначено, зокрема, місто Хрустальний, у тому числі м. Боково-Хрустальне.

Також судом встановлено, що відповідно до ДК 014 - 97 "Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України", затвердженого наказом Держстандарту України від 31.10.1997 року № 659 зі змінами, місто Боково-Хрустальне (код НОМЕР_3) підпорядковане Хрустальній міськраді Луганської області.

Зі змісту листа Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 05.09.2017 року № 33/7-7580 слідує, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення зазначено у Додатках 1, 2, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів від 07.11.2014 року № 1085-р.

Крім того, наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення" визначити як райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Луганська область - з 07.04.2014 року.

Відповідно до Державного реєстру виборців, розміщеного на офіційному сайті Центральної виборчої комісії http://www.drv.gov.ua, виборча дільниця № 440899, яка розміщена за адресою: 94562, Луганська область, м. Красний Луч, включає м. Вахрушеве, в тому числі квартал Вілкіна.

Таким чином, суд дійшов висновку, що місто Вахрушеве, на сьогодні місто Боково-Хрустальне, знаходиться в межах міста обласного значення Красний Луч, на сьогодні місто Хрустальний, відтак, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, місто Боково-Хрустальне (Вахрушеве) є населеним пунктом, що знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, та в якому проживала позивач до приїзду у місто Херсон.

Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності свого рішення про відмову у продовженні виплати позивачу адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими вимоги ОСОБА_1 та задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м. Херсоні ради продовжити з 02.06.2017 року виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, що надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістились з тимчасово окупованої території України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 10.3