13 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/915/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною відмови Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 71, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеної у довідці від 30.06.2017 № 91, виданої Головним управлінням статистики у Чернігівській області; зобов'язання Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XI 1 «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), п.4. та п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 ( чинної на час призначення пенсії), в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 року №71, виходячи із 70% розміру заробітної плати, з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та який зазначений у довідці від 30.06.2017 № 91, виданої Головним управлінням статистики у Чернігівській області, та постанови Новозаводського районного суду міста Чернігова від 10.12.2014 (справа № 751/12882/14), та виплатити починаючи з 01.01.2017 недоотриманий розмір пенсії з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Позов мотивовано тим, що пенсія за віком, як службовцю органу місцевого самоврядування, була призначена відповідно до статті 37 Закону України № 3723 «Про державну службу». В свою чергу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 08 лютого 2017 року № 71 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15» з 01 січня 2017 року встановлюється зміни у схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів, в зв'язку з чим зросла в цілому і заробітна плата працюючих державних службовців, однак відповідачем перерахунок пенсії не був здійснений.
13.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.
Від Чернігівського ОУ ПФУ 03.03.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
ОСОБА_1 з 23.06.2014 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду, як особа, якій призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу». Пенсія призначена у розмірі 70% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 року № 71 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15» з 01 січня 2017 року встановлено зміни у схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів, в зв'язку з чим зросла заробітна плата працюючих державних службовців.
08.09.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку пенсії.
Листом від 15.09.2017 за № 25102/06 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, в якому відповідач послався на те, що проведення перерахунку пенсії державним службовцям чинним законодавством не передбачено.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 року №15 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15» встановлені нові розміри посадових окладів державних службовців.
Таким чином, Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 року №15, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Отже, з 01 січня 2017 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Крім того, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889 (далі - Закон №889) статтею 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, згідно із п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 Закон №3723, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Закону №889 визнано таким, що втратив чинність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у Пенсійного фонду на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Разом з тим, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
За таких підстав, суд приходить до висновку про те, що оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок розміру пенсії (08.09.2017), не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку позивачу.
Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 23.01.2018 у справі № 745/458/16-а (К/9901/1748/18).
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд вважає, що Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, відмовляючи позивачу у перерахунку розміру її пенсії, діяло в межах своїх повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13.03.2018.
Суддя О.В. Заяць