Справа № 367/8347/17
Провадження по справі № 2-а/367/15/2018
03 березня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
за участю секретаря Костяк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В грудні 2017 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона, ОСОБА_1 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії, що підтверджується копією посвідчення потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв'язку із хворобою їй було встановлено інвалідність 3-ї групи з 23.10.2017 року довічно.
Згідно експертного висновку № 5160 від 11.09.2017 року було встановлено зв'язок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС та видано довідка до акту огляду МСЕК серії АВ № 0770189 з встановленням 3 (третьої) групи інвалідності. Експертним висновком № 5160 від 11.09.2017 р. встановлено основний діагноз: Рак лівої молочної залози, ст. 1, Т1Т0М0, кл. гр. 2. Висновок захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до вказаних документів позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із письмовою заявою про видачу їй посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих 4-ї категорії.
Однак, 07.11.2017 року Відповідач надав письмову відповідь за № 11144, згідно якої ОСОБА_1 в наданні статусу постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії було відмовлено.
Свою відмову Відповідач мотивував тим, що немає підстав для оформлення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа потерпілих 4 категорії оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 №76-VIII виключено абзац п'ятий частин другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Крім того вказаним листом повідомлено, що відсутні підстави для прийняття та оформлення подання відповідних документів до департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації.
Не погоджуючись із такою позицією відповідача позивач просить суд: визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської Ради Київської області щодо відмови своїм листом №11144 від 07.11.2017 р. у оформленні та поданні документів на видачу ОСОБА_1 ІПН-НОМЕР_1 посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих аварії на ЧАЕС 4-ї категорії; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської Ради Київської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про видачу ОСОБА_1 ІПН-НОМЕР_1 посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих аварії на ЧАЕС 4-ї категорії.
Позивач в судове засідання не з'явилась, відповідно до заяви просила слухати справу у її відсутність, позов підтримала просила його задовольнити.
Відповідач - управління праці та соціального захисту Ірпінської міської ради в судове засідання представника не направило, згідно клопотання просили розглядати справу без їх участі, у задоволенні позову просили відмовити.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с. 14).
З копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.12) вбачається, що ОСОБА_1 визнано інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
Із вказаними документами позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради з письмовою заявою про видачу їй посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих 4-ї категорії.
Однак, листом №11144 від 07 листопада 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради відмовило ОСОБА_1 у прийнятті документів необхідних для оформлення посвідчення постраждалого першої категорії із числа потерпілих 4 категорії, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 №76-VIII виключено абзац п'ятий частин другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. (а.с.9).
Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивач не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.
Також посилання відповідача на те, що позивач не може бути віднесений до числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, оскільки він, хоча і має посвідчення потерпілої особи 4 категорії, однак не відноситься до числа потерпілих 4 категорії оскільки не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд не приймає до уваги в зв'язку з тим, що можливість віднесення особи до числа потерпілих 1 категорії Закон пов'язує з інвалідністю, що має причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що встановлена потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Також необхідно зазначити, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п.4 ч.1 ст.14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.
Тому, виключення з нормативного акту положень щодо зони посиленого радіоекологічного контролю, не відновлює шкоду, що заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи здоров'ю особі, яка проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю і відноситься до числа потерпілих 4 категорії, а відтак не позбавляє цю особу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 94, 242-246, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської Ради Київської області щодо відмови своїм листом №11144 від 07.11.2017 р. у оформленні та поданні документів на видачу ОСОБА_1 ІПН-НОМЕР_1 посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих аварії на ЧАЕС 4-ї категорії.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської Ради Київської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про видачу ОСОБА_1 ІПН-НОМЕР_1 посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії із числа потерпілих аварії на ЧАЕС 4-ї категорії.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
СУДДЯ С.І. ОЛАДЬКО