13 березня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/270/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієвої О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Прокуратури Херсонської області (відповідач), в якій просить:
- визнати дії прокуратури Херсонської області щодо відмови у наданні довідки про розмір заробітної плати за посадою, з якої вийшов на пенсію;
- зобов'язати прокуратуру Херсонської області надати довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Херсонської області відносно посади за останнім місцем роботи за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" з деталізацією відповідних сум.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що з серпня 1999 року перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ. В подальшому відповідними постановами Кабінету Міністрів України було підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам прокуратури, а тому позивач має намір звернутися до органів Пенсійного фонду України з заявою про здійснення перерахунку своєї пенсії. З метою надання довідки про заробітну плату за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, з урахуванням окладу, класного чину, вислуги років, щомісячної премії, надбавки за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб ОСОБА_1 звернулась до Прокуратури Херсонської області. Проте отримала від відповідача відмову у видачі їй довідки про заробітну плату з посиланням на те, що у зв'язку із змінами у пенсійному законодавстві розмір призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру» пенсії не переглядається, право на перерахунок пенсії у прокурорів відсутнє. Окрім того, відповідач у своїй відмові зазначив, що діючим законодавством наразі не передбачено обов'язку на видачу такої довідки оскільки ОСОБА_1 не перебуває з ним у трудових відносинах.
Таким чином позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено йому у видачі довідки про заробітну плату, вважає свої права порушеними та просить їх захистити. Зазначає, що будь-які зміни у пенсійному законодавстві не є підставою для відмови в отриманні довідки про заробітну плату, висновки для відсутність підстав для перерахунку пенсії відносяться до компетенції Пенсійного фонду України, який уповноважений на здійснення такого перерахунку. Зазначає, що норма ст.. 49 КЗпП не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, у станови, організації. Посилання відповідача на неможливість надати довідку про розмір заробітної плати у зв'язку із прийняттям Закону України від 03.10.2017 року №2148-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії», на підставі якого у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру» вважає безпідставним та необґрунтованим, оскільки законодавством, яке було чинним на час призначення їй пенсії, було передбачено право працівників прокуратури, які вийшли на пенсію, на перерахунок у подальшому розміру пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку. Вважає, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, що видати позивачу довідку для перерахунку пенсії неможливо через припинення трудових відносин з ОСОБА_1 та відсутність нормативно встановленого порядку видачі довідок про заробітну плату особам, які не перебувають у трудових відносинах.
Також, представник відповідача зазначив, що чинним законодавством не передбачено обов'язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах, та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні. Вважає, що видача довідки про заробітну плату на підставі нормативно-правового акта, який втратив чинність, неможлива. Зазначає, що посадовий оклад заступника міжрайонного прокурора постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» не підвищувався На даний час такої посади взагалі не існує Таким чином постанова КМУ №657 від 30.08.2017 року не створює правових наслідків щодо права позивача на пенсію.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи викладене розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, працював в органах прокуратури і був звільнений наказом прокурора Херсонської області №172-О від 27.07.1999 з посади заступника Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років з 02.08.1999 року на підставі ст.. 38 КЗпП України та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». З серпня 1999 року перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсії за вислугу років призначаються, зокрема працівникам, які займають прокурорські посади, перелічені у статті 56 цього Закону, після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками з вислугою на цих посадах не менше 20 років - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується на 2 відсотки цього заробітку. Загальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений згідно з цією статтею, не може перевищувати 75 відсотків відповідного заробітку, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 відсотків, до категорії 2, - 80 відсотків. У заробіток для обчислення пенсій за вислугу років включаються відповідні оклади за посадою, надбавки до посадових окладів за класні чини, вислугу років, а також інші виплати відповідно до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно ч.ч. 1, 2, 6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII, в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою до відповідача, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи, зокрема: на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час розгляду справи, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014.
Згідно з частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.
Пунктами 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до схем посадових окладів працівників органів прокуратури.
Водночас, як було зазначено вище, на час звернення позивача з заявою про надання довідки про заробітну плату з метою здійснення вказаного перерахунку пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.
Однак, суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII) зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури.
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005).
Також суд вважає за доцільне зазначити, що Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 24.07.2014 (заява №38677/06) у справі "Будченко проти України" зазначив, що неіснування механізму реалізації відповідного законодавчого положення є втручанням у право заявника за статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункти 32,39).
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана: здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.
Згідно п.п. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Отже, особи, які отримують пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» мали право на її перерахунок органами Пенсійного фонду України на підставі поданих такими пенсіонерами документів, зокрема, щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час здійснення перерахунку.
Постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності з 08.09.2017, підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.
З огляду на матеріали справи 20 жовтня 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо видачі довідки про розмір посадового окладу за відповідною посадою та розмір надбавки до посадового окладу за класний чин та інші виплати, передбачені законодавством, для пред'явлення до Пенсійного фонду України з метою проведення їй перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.
14 листопада 2017 року прокуратурою Херсонською області за № 18- 107 ВИХ.-17 позивачу відмовлено у надані довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, оскільки, відповідно до п. 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій) у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, не переглядається та пенсія не індексується. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам буде здійснено перерахунок за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України Про прокуратуру, то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Враховуючи зазначене, з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України Про прокуратуру.
Суд вважає за необхідне зазначити, що питання здійснення перерахунку пенсій не належить до компетенції органів прокуратури, тому наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок його пенсії не може встановлюватися відповідачем, отже й посилання відповідача на відсутність такого права у позивача не може бути належною підставою для відмови в наданні довідки за умови набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відмова позивачу видати довідку є протиправною, та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату.
Окрім того, у відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на вимоги ст. 49 КЗпП України, зазначив що оскільки між прокуратурою Херсонської області та ОСОБА_1 трудові відносини припинені ще 1999 року, після чого прокуратурою заробітна плата їй не нараховувалась та не перераховувалась, то чинним законодавством не передбачено обов'язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах, та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні.
На думку суду, таке обґрунтування у відмові надати довідки про заробітну плату є безпідставним та не ґрунтується на приписах законодавства України.
Статтею 49 Кодексу законів про працю України передбачено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що наявні достатні правові підстави для відновлення порушеного права позивача на отримання такої довідки, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, 73003, АДРЕСА_1) задовольнити.
Визнати дії прокуратури Херсонської області (код ЄДРПОУ 04851120, 73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) щодо відмови у наданні ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, 73003, АДРЕСА_1) довідки про розмір заробітної плати за посадою, з якої вона вийшла на пенсію.
Зобов'язати прокуратуру Херсонської області (код ЄДРПОУ 04851120, 73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) надати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, 73003, АДРЕСА_1) довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Херсонської області відносно посади за останнім місцем роботи за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" з деталізацією відповідних сум.
Стягнути з прокуратури Херсонської області (код ЄДРПОУ 04851120, 73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, 73003, АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дмитрієва О.О.
кат. 10.2.4