Справа № 509/457/18
07 березня 2018 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Бокоч С.С.,
за участю: прокурора Боднар Л.В.,
правопорушника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Овідіополь матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м.Одеси, громадянина України, українця, не одруженого, що працює депутатом Таїровської селищної ради Овідіопольского району Одеської області, який зареєстрований та мешкає за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, вул.40-тя Перемоги, 22, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до протоку № 189 від 10.02.2018 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що ОСОБА_1, будучи депутатом Таїровської селищної ради VII скликання та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» допустив порушення фінансового контролю, а саме: ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», що виразилось в несвоєчасному поданні до 01 травня 2017 року декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства за формою, що визначається Національним агентством.
Так, згідно офіційних даних оприлюднених на офіційному сайті Центральної виборчої комісії України, гр-н ОСОБА_1, був обраний до депутатського складу Таїровської селищної ради 7-го скликання.
З січня 2016 року гр-на ОСОБА_1 було обрано депутатом Таїровської селищної ради Одеської області і відповідно попереджено про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», а отже з січня 2016 року відповідно до п.п. «б» п.1 ч.І ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі -Закону) він є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком та така декларація охоплює звітній рік, період з 01 січня до 31 грудня включно. У відповідності до п.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» державні службовці зобов'язані щорічно, до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Таким чином, для суб'єктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, останнім днем подання декларації за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 31 березня 2017 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-VIII від 23.03.2017 Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 5-1, відповідно до якого продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
Відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року № 1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 145-р «Про забезпечення надання послуг електронного цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до категорій Л і Б, та інші прирівняні до них посади» послуги електронного цифрового підпису на безоплатній основі можна отримати в: акредитованому центрі сертифікації ключів органів юстиції України, тел.: +380 (44) 206-71-33, 206-71-59, 206-71-94, електронна пошта: ca@informjust.ua; акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, тел.: +380 (44) 284-00-10, електронна пошта: inform@acskidd.gov.ua; акредитованому центрі сертифікації ключів Державної казначейської служби України, тел.: +380 (44) 286-48-68, електронна пошта: t_cadku@treasury.gov.ua.
За результатами незалежного тестування, проведеного розробником програмного забезпечення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно з його листом від 27 квітня 2016 року № UNDP/SPM/2016/, програмне забезпечення таких акредитованих центрів сертифікації ключів є сумісним з програмним забезпеченням зазначеної системи електронного декларування: Акредитованого центру сертифікації ключів Збройних Сил; Акредитованого центру сертифікації ключів Державної казначейської служби України; Акредитованого центру сертифікації ключів державного підприємства «Головний інформаційно-обчислювальний центр Державної адміністрації залізничного транспорту України»; Акредитованого центру сертифікації ключів органів юстиції України; Акредитованого центру сертифікації ключів державного підприємства «Українські спеціальні системи»; Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС; Акредитованого центру сертифікації ключів публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк»; Акредитованого центру сертифікації ключів «eSign» товариства з обмеженою відповідальністю «Алтерсайн»; Акредитованого центру сертифікації ключів «Masterkey» TOB «Арт- мастер»; Акредитованого центру сертифікації ключів товариства з обмеженою відповідальністю «Ключові системи», в тому числі Акредитованого центру сертифікації ключів Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк» тощо.
Вказану вище інформацію щодо можливості отримання електронного цифрового підпису з великої кількості місць, було також доведено для суб'єктів декларування на офіційному сайті Національного агентства.
На виконання вимог абзацу 3 пункту 2 Перехідних положень Закону, ОСОБА_2, будучи депутатом Таїровської селищної ради VII скликання, лише 01.05.2017 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (далі по тексту - Декларація), за 2016 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua. (гіперпосилання на Декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування -https://public.nazk.gov.ua/declaration/dl354514-18b3-43cl-9a2e-9dl356aabe77, тобто порушення визначеного рішенням Національного агентства строку, а саме після 30.04.2017.
У ході проведення перевірки, поважних причин для несвоєчасної подачі електронної декларації ОСОБА_2 не встановлено, але в поясненні, яке долучене до матеріалів ОСОБА_2 вказано, що він намагався подати е-декларацію, але із-за технічних неполадок сайту НАЗК, не завантажувалась його особиста сторінка і він не міг заповнити е-декларацію, тільки 01.05.2017 йому вдалося подати декларацію.
Згідно відповіді НАЗК № 93-05/16382/118 від 23.05.2017 встановлено, що НАЗК щоденно здійснює моніторинг роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або' місцевого самоврядування», налагоджено постійну оперативну взаємодію з адміністратором Реєстру Державним підприємством «Українські спеціальні системи» щодо усунення перебоїв у функціонуванні системи.
Вжиття невідкладних заходів дозволило забезпечити функціонування Реєстру та реалізувати суб'єктами декларування обов'язок щодо подання електронних декларацій відповідно до законодавства.
Таким чином, ОСОБА_1 обвинувачується у вчинені правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні провину визнав частково, дійсно з запізненням на 1 день, оскільки у зв'язку з проблемами на сервері НАЗК та проблемами з роботою інтернет провайдера тривалий час не міг заповнити декларацію.
Прокурор вважає провину правопорушника доведеною та просить суд накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
Що стосується самого протоколу, суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, складається уповноваженою на те посадовою особою, зокрема посадовою особою органів внутрішніх справ (Національної поліції) та Національного агентства з питань запобігання корупції (п.1 ч.1 ст.255 КУпАП), і повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Однак, згідно ст.3 Закону України «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана ВРУ, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами ВРУ, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами КМУ, а також виданими відповідно до них актами МВС України, іншими нормативно-правовими актами.
При цьому, згідно Закону України «Про засади державної антикорупційної політики у Україні на 2014-2017 р.р.» - не передбачено повноваження посадових осіб Національної поліції України щодо проведення будь-яких перевірок з метою запобігання, виявлення та припинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, а тому на думку суду, всі докази, отримані на підставі вказаної перевірки Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України і додані до вищевказаного протоколу № 189 від 10.02.2018 р. є недопустимими, враховуючи, що перевірка була проведена не уповноваженою на те особою, а також, що факт несвоєчасного подання ОСОБА_1. декларації був виявлений працівниками УЗЕ в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України, які всупереч вимог ст.49 Закону України «Про запобігання корупції» не направили вказані матеріали перевірки до НАЗК, які повноважні Законом здійснювати побідні перевірки.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.7, 36, 172-6, 247, 251, 252, 256, 276 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Овідіопольський районний суд протягом 10 днів з дня її отримання.
Суддя Бочаров А.І.