Справа № 504/247/18
Провадження № 3/504/263/18
05.03.2018смт. Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Барвенко В.К., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу прикордонної служби «Південний» Одеського прикордонного загіну Південного регіонального управління Державної Прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,
громадянка України, водій Одеський припортовий завод,
ІПН невідомий,
фактично проживає та зареєстрована за адресою:
Одеська область, Лиманський район,
с. Булдинка, вул. Степова,8
у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
27 січня 2018 начальник відділення дільничних інспекторів прикордонної служби Відділу прикордонної служби «Південний» Одеського прикордонного загіну Південного регіонального управління Державної Прикордонної служби України ОСОБА_2 склав протокол ПдРУ № 160306 про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, за фактом порушення правил зберігання мисливської зброї в житловому будинку поза сейфом біля вхідних двірей у зарядженому стані.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав, і пояснив, що на його думку органи прикордонної служби не мають права перевіряти правильність зберігання зброї в житловому будинку.
Крім того, ОСОБА_1 послався на те, що під час перевірки був присутній дільничий інспектор Лиманського ВП ГУ НП в Одеській області - ОСОБА_3, який записаний свідком даного адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1, суддя дійшов до наступних висновків:
За правилом ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до Переліку міст і районів, у межах території яких можуть бути встановлені контрольовані прикордонні райони, який затверджений Постановою КМУ від 27.07.1998 року № 1147 Комінтернівський (Лиманський) район Одеської області відноситься до контрольованого прикордонного району.
Відповідно до п.2 ч. 2 Положення про прикордонний режим, яке затверджено Постановою КМУ від 27.07.1998 року № 1147 контрольований прикордонний район - це ділянка місцевості, яка визначена, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів.
Відповідно до а. 1 ч.5 Положення про прикордонний режим, яке затверджено Постановою КМУ від 27.07.1998 року № 1147 контроль за додержанням прикордонного режиму у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі здійснює Державна прикордонна служба у взаємодії з органами Національної поліції.
Виходячи з наведених правил компетенція органів прикордонної служби росповсюджується, в даному конкретному випадку, на ділянку місцевості, яка визначена, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення орган прикордонної служби проводив перевірку в домоволодінні, яке належить ОСОБА_1, на яке не розповсюджується прикордонний режим.
Відповідно до п 7.7. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, яка затверджена Наказом МВС України № 622 від 21.08.1998 року, контроль за зберіганням вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, що належать громадянам, здійснюється органами внутрішніх справ відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання зброї громадянами проводиться дільничними інспекторами міліції не рідше одного разу на три роки. Про результати перевірки складається рапорт, який підшивається до особової справи власника зброї, пристрою. Вимоги працівників органів внутрішніх справ щодо забезпечення схоронності вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, а також пневматичної, холодної зброї, пристроїв, патронів до них є обов'язковими для її власників. При оформленні завдання дільничному інспекторові міліції допускається його заповнення як на кожного власника окремо, так і на групу власників за списком.
Відповідно до п.21 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може оглядати зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, що знаходяться у фізичних та юридичних осіб, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання та використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, з метою перевірки дотримання правил поводження з ними та правил їх використання. Поліція відповідно до порядку, визначеного Міністерством внутрішніх справ України, вилучає зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, вибухові речовини та матеріали, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, а також опечатує і закриває об'єкти, де вони зберігаються чи використовуються (у тому числі стрілецькі тири, стрільбища невійськового призначення, мисливські стенди, підприємства і майстерні з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, магазини, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування) у випадку виявлення порушення правил поводження з ними та правил їх використання, що загрожують громадській безпеці, до усунення таких порушень. Поліція інформує відповідний орган Міністерства внутрішніх справ України в одноденний строк про кожен факт виявленого порушення правил зберігання і використання зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, вибухових речовин та матеріалів, інших предметів, матеріалів і речовин, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Передбачена наведеними нормами закону перевірка органом Національної поліції відносно ОСОБА_1 не проводилась.
Отже, виходячи із суті зафіксованого у протоколі адміністративного правопорушення, місця події (житловий будинок), повноважень суб'єкта на складання протоколу, суддя вважає, що порушення правил прикордонного режиму не мало місця, орган прикордонної служби не був повноважним суб'єктом, в даному конкретному випадку, на складання даного адміністративного протоколу.
Інші доводи ОСОБА_1 зводяться до власного розуміння діючого законодавства, і не приймаються суддею до уваги.
Наявність у ОСОБА_1 дозволів на полювання в тому числі і на дату складення даного протоколу не має істотного значення для визначення правильності/неправильності зберігання мисливської зброї. Наявність події знищення вівці бродячими собаками не впливає на дотримання порядку зберігання зброї.
Відповідно до положень п.1 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 24, 27, 33-35, 37, 38, 191 ч.1, 221, 247, 283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.1 КУпАП, - закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів від дня її винесення.
Суддя В.К. Барвенко