Галицький районний суд міста Львова
Справа №461/6901/17>
Іменем України
02 березня 2018 року. м. Львів.
Галицький районний суд м. Львова
у складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
секретаря судового засідання Кузьми Д.М.,
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Львівської міської ради, начальника Архівного відділу Львівської міської ради про зобов'язання надати відповідь на адвокатський запит,-
позивач ОСОБА_3 у жовтні 2017 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Львівської міської ради, начальника Архівного відділу Львівської міської ради (далі - ЛМР). Свої вимоги мотивувала тим, що вона проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Суміжна з її квартирою є квартира № 1, яка є вільною та значиться як нежитлове приміщення. На запит позивача ОСОБА_4 районна адміністрація Львівської міської ради надала ОСОБА_3 копію рішення виконкому Львівської міської ради народних депутатів від 20.06.1991 року № 252 про переведення квартири № 1 в статус нежитлового приміщення. Однак, для отримання належним чином завіреної копії цього рішення виконавчого комітету та документів, які стали підставою для зміни призначення приміщення квартири № 1, позивач 16.09.2017 року звернулася до архівного відділу ЛМР з адвокатським запитом адвоката ОСОБА_5 від 15.09.2017 року. Після уточнення позовних вимог просить суд зобов'язати Архівний відділ Львівської міської ради виконати адвокатський запит адвоката ОСОБА_5 від 15.09.2017 року та надати ОСОБА_3 належним чином завірену копію рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 252 від 20.06.1991 року з усіма додатками, які стали підставою для прийняття рішення.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала та просила задовольнити. Надала пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник начальника Архівного відділу ЛМР ОСОБА_2 під час розгляду справи проти задоволення адміністративного позову заперечив. Пояснив, що відповідь на адвокатський запит було надано 21.09.2017 року, а на аналогічний запит від 27.09.2017 року - 28.09.2017 року. Вважає, що позивач не має жодного відношення до квартири АДРЕСА_1.
Львівська міська рада свого представника в судове засідання 02.03.2018 року не направила.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
16.09.2017 року в Центрі надання адміністративних послуг ЛМР був зареєстрований адвокатський запит адвоката ОСОБА_5 від 15.09.2017 року з вимогою про надання ОСОБА_1 належним чином завіреної копії рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 252 від 20.06.1991 року з усіма додатками, які стали підставою для прийняття рішення.
У листах Архівного відділу ЛМР на адресу АО «Громадське професійне об'єднання адвокатів Личаківського району м. Львова «Палата Адвокатів» (ОСОБА_5Й.) від 21.09.2017 року № 110003-961 та від 28.09.2017 року № 110003-981 адвоката було повідомлено про те, що у рішенні Виконкому ЛМР № 252 від 20.06.1991 року дані про ОСОБА_3 відсутні. Копія рішення надана не була.
Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Розділом 2 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (наказ Мін'юсту від 18.06.2015 року № 1000/5) встановлено, що основними формами використання відомостей, що містяться в архівних документах, є в тому числі виконання запитів громадян та установ.
У п. 2 Розділу 4 Правил зазначено, що інформацію соціально-правового характеру за запитами громадян і установ надають у формі архівної довідки, архівної копії або архівного витягу.
Відповідач - начальник Архівного відділу ЛМР у наданні ОСОБА_3 інформації (копії рішення виконкому міської ради та документи, на підставі якого воно винесене) відмовив з посиланням на ст. 11 Закону України «Про інформацію».
Згідно з положеннями ст. 11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
В адвокатському запиті від 15.09.2017 року була заявлена вимога про надання копії рішення виконавчого комітету та документів, на підставі яких таке було прийнято. Питання про отримання інформації про осіб, місце їх проживання, освіту, національність, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я не ставиться. Тому, на думку суду, запитувана інформація (копії документів) не є конфіденційними, а стосуються нежитлового приміщення.
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
З урахуванням викладеного, суд вважає, що керівником Архівного відділу Львівської міської ради неправомірно відмовлено адвокату ОСОБА_5 та позивачу ОСОБА_3 у наданні запитуваної інформації - копії рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради та документів, на підставі яких воно було ухвалене. Тому, вимога позивача про зобов'язання керівника Архівного відділу ЛМР надати документи підлягає задоволенню у повному обсязі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст.ст. 1, 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Законом України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 2, 8-10, 121, 241-246 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Архівний відділ Львівської міської ради виконати адвокатський запит адвоката ОСОБА_5 від 15.09.2017 року та надати ОСОБА_3 належним чином завірену копію рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 252 від 20.06.1991 року з усіма додатками, які стали підставою для прийняття рішення.
Стягнути з Архівного відділу Львівської міської ради за рахунок асигнувань місцевого бюджету на користь ОСОБА_3 640,00 грн. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня отримання копії повного тексту рішення.
Суддя О.Р. Юрків.