Справа №278/1922/17
27 лютого 2018 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомиирської області в складі:
головуючого судді Дубовік О. М.,
при секретарі Поліщук І. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про скасування постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Оліївської сільської ради, -
Представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом, яким просив скасувати постанову № 6 від 11 серпня 2017 року в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155 КУпАП, відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу розміром 459 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ані в протоколі про адміністративне правопорушення, ані в оскаржуваній постанові не вказано, які саме правила торгівлі, виконання робіт і надання послуги були порушені ОСОБА_1 рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради не встановлено обмежень для розповсюдження державних лотерей за вказаною у оскаржуваній постанові адресою. За таких обставин вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, а відтак підлягає скасуванню.
У судове засідання з'явилися представники сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Частиною 1 ст.155 КпАП України передбачено, що порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю тягне за собою накладення штрафу від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадові особи встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючим в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколу про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради № 78 "Про встановлення режиму роботи об'єктів торгівлі, закладів ресторанного господарства та сфери послуг на території м. Житомира" від 24 січня 2017 року (а.с. 4), серед іншого, встановлено режим роботи закладам згідно додатку № 3 (а.с. 5), що здійснюють діяльність у сфері розповсюдження лотерей, яким встановлюється режим роботи з 08-00 год. до 22-00 год.
11 серпня 2017 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області за наслідками розгляду названого вище протоколу винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення № 6 відносно ОСОБА_1, яким останнього визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155 КУпАП України, та накладено стягнення у виді штрафу розміром 459 гривень (а.с. 2).
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що передувало цьому те, що 10 липня 2017 року о 04-20 год. інспектором роти № 4 батальйону УПП м. Житомир ОСОБА_2 на позивача складено адміністративний протокол про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155 КУпАП, а саме за те, що ОСОБА_1 здійснював діяльність у сфері надання послуг за адресою: м. Житомир, просп. Миру, 12, у ході якої продовжував роботу закладу після 22 години 00 хвилин, який спеціалізується на випуску та продажу державних лотерей, чим порушив вимоги вищевказаного рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради про режим роботи з 8 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин.
Частина 1 ст. 155 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ч. 1 ст. 245 КУпАП).
Згідно з ч. 1 ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначений перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Підпунктом 9 пункту а статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно п.п. 4 п. б ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб-підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначаються Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №833 від 15.06.2006 р.
Згідно з п.13 Порядку провадження торговельної діяльності та п.1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки від 24.07.2002 №219, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, - режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
У відповідності до ч. 7 ст. 5 Закону України "Про державні лотереї в Україні" розповсюдження державних лотерей здійснюється на всій території України та не потребує одержання спеціальних дозволів.
Частинами 3, 7 статті 9 Закону України "Про державні лотереї в Україні" з розповсюджувачами державної лотереї - юридичними чи фізичними особами оператор державних лотерей укладає письмові договори. Оператор державних лотерей не несе відповідальності за порушення розповсюджувачами законодавства про розповсюдження державних лотерей, якщо інше не встановлено угодою, укладеною між розповсюджувачем та оператором державних лотерей.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову, з огляду на те, що заклад, у якому позивач здійснював розповсюдження лотерей, не входить до переліку тих, час роботи яких визначено названим вище органом місцевого самоврядування з 8 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин, а тому правових підстав для прийняття оскаржуваної постанови в органу, що її виніс, не було і дана обставина виключає подію та місце інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення.
Не доведено матеріалами і те, що ОСОБА_1 є працівником вказаного закладу.
Представником відповідача даних обставин не спростовано.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 72-77 КАС України, -
Задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про скасування постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Оліївської сільської ради.
Скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Оліївської сільської ради № 6 від 11 серпня 2017 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 459 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 155 КУпАП, та закрити справу.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О. М. Дубовік