Рішення від 27.02.2018 по справі 826/14409/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 лютого 2018 року № 826/14409/16

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом звернулась ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені позовній заяві з урахуванням додаткових пояснень.

Відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, що наявні в матеріалах справи.

Враховуючи положення ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017) суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив.

06.09.2001 Київською міською радою прийнято рішення №13/1447 «Про передачу у приватну власність та надання у користування земельних ділянок громадянам для ведення садівництва».

Пунктом 9 даного рішення ухвалено надати позивачу, члену садівничого кооперативу «Озерне-3» Харківського району м. Києва, за умови виконання п.9.1 даного рішення, в тимчасове довгострокове користування строк на 24 роки земельну ділянку для ведення садівництва (ур. Осокорки) у Харківському районі за рахунок земель міської забудови площею 0,024 га на вулю АДРЕСА_1

Як зазначає позивача, дана земельна ділянка є суміжною з ділянкою площею 0,0617 га з призначення для ведення садівництва, яка знаходиться у власності позивача, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_1 від 16.12.1999.

Позивач, з метою оформлення права власності на виділену земельну ділянку оплачено та виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а також подано заяву до органів державної реєстрації для внесення інформації про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.

10.09.2015 позивачем отримано витяг №НВ-8000210732015 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1 з призначенням для колективного садівництва.

З метою належного оформлення права власності на земельну ділянку, 12.10.2015 позивач звернувся до відповідача з проханням вказати порядок оформлення права власності на земельну ділянку (укладання договору оренди або інший передбачений законом порядок оформлення права користування).

Відповідач листом від 01.12.2015 №057022-057/К-3082-17094 повідомив, що не наділений правом тлумачення нормативно-правових актів.

В подальшому, 29.07.2016, позивач звернулась до відповідача з клопотанням про підготовку проекту оренди земельної ділянки та здійснення розрахунку орендної плати.

Відповідач листом від 25.08.2016 №05707-057/К-2000-8860 відмовлено в укладанні договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва на АДРЕСА_1 оскільки відсутні правові підставі для укладання договору.

Відмова відповідача мотивовано тим, що відповідно до п.12 рішення Київської міської ради від 04.03.2015 №195/1060 встановлено, що рішення Київської міської ради про передачу земельних ділянок в оренду, які прийняті і не виконані (договори оренди земельних ділянок на підставі таких рішень не укладені) до набрання чинності цим рішенням, втрачають чинність через дванадцять місяців після набрання чинності цим рішенням.

Рішення Київської міської ради від 04.03.2015 №195/1060 опубліковано в газеті «Хрещатик» від 31.03.2015 №45, від 01.04.2015 №46, від 03.04.2015 №48.

Крім того, відповідачем також у своїй відповіді зазначено, що земельна ділянка позивача знаходиться у прибережній захисній смузі.

Отже, підстави для укладення договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва на АДРЕСА_1 не вбачається.

Незгода позивача з даним висновком зумовила звернення до суду з позовом.

У контексті викладеного, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.ч.1-3 ст. 3 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (ч. 1 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України, при відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ч. 2 ст. 125 ЗК України).

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Тобто, право користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності виникає тільки за наявності рішення відповідних органів і тільки в межах, встановлених такими рішеннями. Такі повноваження на території м. Києва є виключною компетенцією КМР.

Київською міською радою прийнято рішення №13/1447 «Про передачу у приватну власність та надання у користування земельних ділянок громадянам для ведення садівництва», зокрема п.9 рішення в тимчасове довгострокове користування строк на 24 роки земельну ділянку для ведення садівництва (ур. Осокорки) у Харківському районі за рахунок земель міської забудови площею 0,024 га на вулю АДРЕСА_1

В судовому засіданні відповідачем підтверджено, що рішення №13/1447 «Про передачу у приватну власність та надання у користування земельних ділянок громадянам для ведення садівництва» на даний час є чинним та не скасованим.

Крім того, як встановлено судом, вданому рішенні не встановлено часових обмежень щодо реалізації права позивача на звернення до відповідача для оформлення права власності на зазначену земельну ділянку.

Відповідно до п.п.28, 29 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від14.01.2015 №15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні; веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо спірної земельної ділянки, 10.09.2015 зареєстрована без зауважень державним реєстратором ГУ Держгеокадастру у м.Києві, що підтверджується витягом №НВ-8000210732015 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,0421 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1 з призначенням для колективного садівництва.

Відповідно до п.1 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ рішення про надання в користування земельних ділянок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення у дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу.

З огляду на встановлені обставини справи, суд, вирішуючи спір, виходить з норм чинного законодавств та положень Порядку №195/1060, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в укладенні договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва, яка належить на праві власності позивачу.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача виконати необхідні дії для укладення договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 4 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У випадку коли поданих доказів достатньо для того, щоб зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти те чи інше рішення чи зробити ту чи іншу дію, суд вправі обрати такий спосіб захисту порушеного права.

При цьому така форма захисту порушених прав, в даному випадку, не є втручанням у дискреційні повноваження. Втручання у дискреційні повноваження є прийняття судом рішень не про зобов'язання вчинити дії, а прийняття рішень замість суб'єкта владних повноважень.

Отже, враховуючи те, що в ході розгляду справи було встановлено протиправність рішення відповідача, суд, з метою належного захисту прав позивача, дійшов висновку щодо необхідності зобов'язати виконати необхідні дії для укладання договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва.

При цьому, таке рішення в даному випадку не може розцінюватися як підміна собою посадової особи органу державної влади, до повноважень якої належить вирішення питання щодо укладення договору оренди земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція була викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду від 24.03.2016 у справі №826/17109/13-а та від 16.06.2015 у справі №826/20320/13-а.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На думку суду, відповідачем не доведено правомірності своїх дій, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.2, 5- 11, 19, 72- 77, 90, 139, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови ОСОБА_1 в укладанні договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1

Зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчинити дії щодо укладання договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,0241га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1

підготувати проект договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1

підготувати розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1

узгодити з ОСОБА_1 (або її представником) істотні умови договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1;

передати ОСОБА_1 (або її представнику) за актом приймання-передачі або надіслати поштою погоджений та завізований керівником Департаменту земельних ресурсів проект договору оренди земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,0241 га з кадастровим номером НОМЕР_2 з адресою розташування АДРЕСА_1.

Присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2756,02грн. за рахунок державних асигнувань Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя І.В. Смолій