Постанова від 28.02.2018 по справі 645/5933/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 р. № 645/5933/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2018 року з Фрунзенського районного суду Харківської області до Харківського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в якому позивач просить суд, з підстав протиправності дій:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеній особі - ОСОБА_1, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.09.17 року, протиправними;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити з 21.09.17 року та в подальшому здійснювати виплату щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, безпідставно відмовлено у призначенні адресної допомоги ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі з 21.09.17 року.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання позивач прибув, позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6327015871 від 22.09.16 року виданою Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського і району Харківської міської ради.

12.12.2014 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.

Згідно з рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.12.2014 року позивачу було призначено відповідну соціальну допомогу. З 12.12.2014 до 11.02.2015 у розмірі 442,00 грн. щомісячно.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не працевлаштувався протягом двох місяців з дня призначення допомоги, її розмір на наступні два місяці, тобто з 12.02.2015 до 11.04.2015 було зменшено на 50% і складав 221,00 грн. на місяць, з 12.04.2015 - виплату припинено у зв'язку з тим, що позивач не працевлаштувався у шестимісячний строк.

21.09.2017 року позивач звернувся до відділення АТ «Ошадбанк» із заявою про призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, якою ОСОБА_1 Також уповноважив працівника банку передати від його імені дану заяву до відповідного Пенсійного органу або органу соціального захисту населення.

Згідно з довідкою Господарського суду Донецької області №01-42/436 від 05.10.2017 року ОСОБА_1 працює у господарському суді Донецької області з 12.10.2015 року, в тому числі на посаді помічника судді з 01.03.2016 року.

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради листом №11983/4-8 від 17.11.17 року відмовило позивачу у призначені допомоги на підставі п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.14 року.

Позивач, вважаючи вказані дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради протиправними, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до частин 1 статті 1 Закону України № 1706-VII від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (далі Порядок № 505) визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

За приписами абзацу 10 п. 3 Порядку № 505 (в редакції, що діє з 13 вересня 2017 року) особам працездатного віку, яким грошова допомоги була припинена відповідно до п. 7, грошова допомога не призначається.

Згідно з п. 7 Постанови № 505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Відмовляючи у призначенні допомоги, відповідач виходив з тлумачення абзацу 10 пункту 3 Порядку № 505 таким чином, що особа, якій виплату грошової допомоги припинено відповідно до пункту 7, назавжди втрачає право на майбутнє отримання такої допомоги.

Суд вважає вищезазначені посилання відповідача такими, що суперечать змісту Порядку № 505 в цілому та змінам, внесеним до вказаного порядку Постанови КМ № 689 від 13.09.2017 року, з огляду на наступне.

Так, пунктом 6 Порядку № 505 передбачені підстави, коли грошова допомога не призначається, а саме: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

За приписами п. 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Таким чином, грошова допомога не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася та її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 та 12 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Крім того, Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись після працевлаштування з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За таких обставин, у випадку такого звернення працевлаштованої особи органи соціального захисту населення повинні розглянути цю заяву і призначити грошову допомогу, якщо відсутні обставини, що виключають таке призначення, передбачені пунктом 6 Порядку № 505.

Пунктом 6 Порядку № 505 визначені виключні підстави, коли грошова допомога не призначається, серед яких відсутня така підстава, як звернення особи за призначенням грошової допомоги після припинення її виплати даній особі відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Щодо посилання позивача на зміни, внесені по абзацу 10 пункту 3 Порядку № 505 Постановою КМУ № 689 від 13.09.2017 року, якими були виключені слова «на наступний строк» та які, на думку відповідача, позбавляють позивача права на отримання спірної грошової допомоги назавжди, суд зазначає, що вказані зміни внесені з метою усунення двоякого тлумачення цієї норми, якою раніше фактично допускалось повторне призначення допомоги особам після спливу наступного строку, тобто через шість місяців після припинення, і без їх працевлаштування. Таким чином, зазначені зміни покликані стимулювати осіб до працевлаштування з метою відновлення права на призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505.

З тих підстав, що позивач станом на 21.09.2017 року є працевлаштованою особою та його статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 та 12 Порядку № 505, суд вважає, що ОСОБА_1 знову набув право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеній особі - ОСОБА_1, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.09.2017 року.

З огляду на висновки суду про протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеній особі - ОСОБА_1, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити з 21.09.2017 року виплату щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Суд зазначає, що позовні вимоги в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради в подальшому здійснювати виплату щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, задоволенню не підлягають, оскільки такі вимоги зверненні на майбутнє.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладе, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Згідно з ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61171, м. Харків, вул. Амосова, буд.18, кім.704-1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196653, 61060, м. Харків, пр. Льва Ландау, 48) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеній особі - ОСОБА_1, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.09.2017 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити з 21.09.2017 року виплату щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради в подальшому здійснювати виплату щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196653, 61060, м. Харків, пр. Льва Ландау, 48) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61171, м. Харків, вул. Амосова, буд.18, кім.704-1) сплачений судовий збір в сумі 320 (триста двадцять) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 07.03.2018 року.