03 березня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1803/17
11 год. 50 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
при секретарі Бондарчук О.О.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Брат - 2" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу № 1040 від 10 листопада 2017 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки",
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду 27 листопада 2017 року надійшов адміністративний позов Фермерського господарства «Брат - 2» (далі - позивач, ФГ«Брат-2») до Головного управління Державної фіскальної служби України у Херсонській області (далі - ГУ ДФС, податковий орган) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача № 1040 від 10 листопада 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Фермерського господарства «Брат - 2» (далі - Наказ №1040).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем прийнято незаконний Наказ №1040, оскільки для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки відсутні підстави для її проведення. Згідно підпункту 78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України проведення зазначеної перевірки можливе лише у випадках отримання конкретної податкової інформації, але за одночасної наявності таких двох умов: за результатами отриманої податкової інформації виявлено факти, що свідчать можливе порушення платником податків валютного, податкового та іншого врегульованого податковим кодексом законодавства, та, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 15 робочих днів наступних за днем отримання запиту. На момент отримання Наказу № 1040 на адресу позивача від відповідача не надходило жодного запиту. Натомість позивачу було направлено лист з аналізом податкової звітності з орендної плати за землю за період з 2015 по 2016 роки. Не дивлячись на порушення ГУ ДФС норм податкового законодавства при направленні такого запиту, позивачем було надано відповідачу обґрунтовану відповідь.
До позовної заяви додано клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу та заборону відповідачу вчиняти дії по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки Фермерського господарства "Брат-2" до вирішення справи по суті.
27 листопада 2017 року провадження по справі було відкрито та призначено попереднє судове засідання на 28 листопада 2017 року. У ході підготовчого провадження розглянуто клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову. Ухвалою від 29 листопада 2017 року у задоволені клопотання відмовлено та призначено судове засідання на 14 грудня 2017 року.
13 грудня 2017 року представник позивача надав клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку із участю в іншому судовому засіданні, яке припадало на день розгляду справи. Відповідач клопотання позивача підтримав. Враховуючи вказане та приписи п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України (редакція до 15 грудня 2017 року), суд задовольнив клопотання представника позивача та ухвалою від 14 грудня 2017 року призначив розгляд справи на 09 січня 2018 року.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України " Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року № 2147 - VІІІ, яким, зокрема, Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції ( далі - КАС України, в редакції Закону України № 2147 - VІІІ).
Пунктом 10 розділу "Перехідні положення" КАС України, в редакції Закону України № 2147 - VІІІ, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
29 грудня 2017 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що ГУ ДФС не погоджується із заявленими позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими та безпідставними. Позиція аргументована тим, що відповідачем повністю дотримано процедуру прийняття оскаржуваного Наказу № 1040, яка встановлена податковим законодавством.
Станом на 09 січня 2018 року головуючий суддя по справі перебував на лікарняному до 23 січня 2018 року. З 29 січня по 28 лютого 2018 року головуючий суддя перебував у запланованій відпустці. З урахуванням зазначеного, розгляд справи було призначено на 02 березня 2018 року.
02 березня 2018 року провадження по справі було поновлене.
В судовому засіданні судом було поставлено на обговорення питання щодо продовження розгляду справи за правилами КАС України, в редакції Закону України № 2147 - VІІІ, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) та протокольно ухвалено щодо продовження розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов. Просив суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю та необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Фермерське господарство «Брат - 2» з 15 травня 2005 року знаходиться на податковому обліку в Каланчацькому відділенні Херсонської ОДПІ.
Між позивачем і Каланчацькою райдержадміністрацією 22 січня 2010 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 163,48 га на території Олександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, розмір нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації складає 970056,00 грн.
При аналізі наданих позивачем податкових декларацій по платі за землю (орендна плата) податковим органом встановлено недотримання ФГ «Брат - 2» вимог податкового кодексу, а саме: позивачем задекларовано податкові зобов'язання по орендній платі за землю за меншою ставкою.
Листом від 08 серпня 2017 року, відповідачем на юридичну адресу позивача було направлено письмовий запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) щодо поданих декларацій з додатком підтверджуючих документів, із зазначенням підстав такого запиту. Листом від 28 серпня 2017 року позивачу направлено уточнюючий запит з врахуванням помилки у назві та коді платника податку на другому аркуші першого запиту.
У відповідь на запит (з урахуванням запиту із виправленими помилками) позивачем надано на адресу податкового органу пояснювальний лист, згідно якого, фермерським господарством податкові зобов'язання обчисленні за умовами договору оренди. При цьому, копії договору надано не було.
10 листопада 2017 року відповідачем видано Наказ № 1040 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ «Брат - 2». В той же день позивачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням (отримано позивачем 20 листопада 2017 року) наступні документи:
- копію Наказу № 1040;
- повідомлення про початок проведення перевірки №420/21-22-12-05 від 10 листопада 2017 року;
- повідомлення про запрошення платника податків до контролюючих органів №5384/10/21-22-12-05 від 10 листопада 2017 року.
Згідно з відміткою працівника Укрпошти, вищевказані документи було вручено уповноваженій особі ФГ «Брат - 2» 20 листопада 2017 року.
Оспорюючи законність видання наказу № 1040 позивач звернувся з позовом до суду.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються положеннями Конституції та Податковим кодексом України.
Згідно пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції у період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2016 року) розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
Як вбачається із матеріалів справи, Фермерським господарством «Брат - 2» до Каланчацького відділення Херсонської ОДПІ подано податкові декларації, згідно з якими фермерським господарством, в порушення вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, сплачено 0,1 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки по податку за оренду земельної ділянки, зокрема:
- податкова декларація з плати за землю на 2015 рік від 19 лютого 2015 року №9018850097 (КОАТУУ НОМЕР_1), згідно якої задекларовано орендну плату за надану в оренду земельну ділянку площею 163,48 га по Олександрівській сільській раді Каланчацького району в розмірі 0,1% нормативної грошової оцінки - на суму 2253,20 грн.;
- уточнююча податкова декларація за 2016 рік від 28 липня 2016 року №9131596450 (КОАТУУ НОМЕР_1), згідно якої задекларовано орендну плату за надану в оренду земельну ділянку площею 163,48 га по Олександрівській сільській раді Каланчацького району в розмірі 0,1% нормативної грошової оцінки - на суму 2703,85 грн.
Приписами підпункту 72.1.1.1 п. 72.1.1 ст. 72 ПК України (діюча редакція) передбачено, що для інформаційно - аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з підстав, в тому числі: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
На виконання наведених норм, Фермерському господарству «Брат - 2» податковим органом було направлено запит від 08 серпня 2017 року та уточнюючий запит від 28 серпня 2017 року про надання пояснювальної інформації щодо заниження податкового зобов'язання, яке виявлене у деклараціях по орендній платі за землю, та запропоновано надати засвідчені належним чином копії договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності та укладених до них додаткових угод про внесення змін, на підставі яких господарством обчислено орендну плату у вищевказаних податкових деклараціях. Запити отримані позивачем 11 та 31 серпня 2017 року відповідно.
Позивач листом від 28 вересня 2017 року № 55 (лист зареєстрований за вх. № 3001/10 від 03 жовтня 2017 року), тобто з порушенням вимог п. 73.3 ст. 73 ПК України, надав відповідь, згідно якої фермерським господарством податкові зобов'язання обчислені за умовами договору оренди. Проте копію договору оренди, яка запитувалась, не надав.
Статтею 75 ПК закріплено право податкового органу проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно з підпунктом 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, в тому числі: якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Відповідно до п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (п. 78.4 ст. 78 ПК України).
У відповідності до п.78.4 ст.78 ПК керівником Головного управління Державної фіскальної служби України у Херсонській області видано Наказ №1040 від 20 листопада 2017 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Фермерського господарства «Брат - 2» з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на території Олександрівської сільської ради Каланчацького району.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковим органом дотримано процедуру видання Наказу № 1040, яка здійснена у відповідності до вимог податкового кодексу України.
Що стосується доводів представників позивача про недотримання податковим органом вимог законодавства щодо письмового запиту про надання інформації, то суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося, згідно п. 73.3 ст. 73 ПК України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Суд не бере до уваги доводи позивача про неправомірність запиту, оскільки сам факт надання відповіді на запит податкового органу свідчіть про визнання фермерським господарством запиту законним і обґрунтованим.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 129 Конституції України, однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, що відповідач надав суду достатніх доказів щодо безпідставності заявлених позовних вимог, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову.
З огляду на викладене, керуючись статтями 9, 77, 139, 255, 262 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 березня 2018 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 8