про забезпечення позову
07 березня 2018 року м. РівнеСправа №817/686/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербаков В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову
ОСОБА_1
доМіністерства юстиції України
про визнання протиправним та скасування п.6 наказу,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування п.6 наказу від 19.02.2018 №412/5 частині скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.01.2018 №39256441, №39255860, №39255425, №39255696, №39256231, №39256586, №39256741, №39256036, №39256858, прийняті державним реєстратором комунального підприємства "Реєстраційний офіс" Бабинської сільської ради Гощанського району Рівненської області Власенком В.І., та внесення записів про скасування записів, внесених на підставі цих рішень.
Разом з тим, 06.03.2018 від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради та іншим особам, наділеним функціями державних реєстраторів, вчиняти реєстраційні дії щодо десяти земельних ділянок.
Заява обґрунтована тим, що невжиття заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог, адже призведе до наступного переходу права власності на об'єкти нерухомого майна щодо десяти земельних ділянок.
Заява про забезпечення позову розглянута судом в порядку ст.154 КАС України без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З аналізу вказаної норми слідує, що при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Судом встановлено, що 19.02.2018 Міністерством юстиції України прийнято наказ №412/5 "Про скасування реєстраційних дій у Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та рішень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно", відповідно до п.6 якого скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зокрема, від 18.01.2018 №39256441, №39255860, №39255425, №39255696, №39256231, №39256586, №39256741, №39256036, №39256858, прийняті державним реєстратором комунального підприємства "Реєстраційний офіс" Бабинської сільської ради Гощанського району Рівненської області Власенком В.І., та прийнято рішення внести записи про скасування записів, внесених на підставі цих рішень.
Відповідно до Протоколу №03 загальних зборів засновників (учасників) Приватного підприємства "ЛЕНД ІНВЕСТМЕНТ" від 10.01.2018 було прийнято наступне рішення:
Виключити із складу учасників підприємства ОСОБА_1 та виплатити йому належну частку статутного капіталу підприємства майном, а саме:
1. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_2, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 1,9867га;
2. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_3, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 2,6193га;
3. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_4, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,3541га;
4. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_5, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,1446га;
5. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_6, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,5175га;
6. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_7, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,6215га;
7. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_8, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,6496га;
8. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_9, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,3222га;
9. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_10, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 3,0509га;
10. земельна ділянка, що знаходиться на території Рівненського району з кадастровим номером НОМЕР_11, цільове призначення: 01.04. "Для ведення підсобного сільського господарства", площею 2,6709га;
Вказані земельні ділянки ПП "ЛЕНД ІНВЕСТМЕНТ" були передані ОСОБА_1 по акту приймання-передачі нерухомого майна від 10.01.2018 №7.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV, за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:
1) відмову у задоволенні скарги;
2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:
а) скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги;
б) скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав;
в) внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором;
г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації;
е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;
є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Рішення, передбачені підпунктами "а", "ґ", "д" і "е" пункту 2 цієї частини, приймаються виключно Міністерством юстиції України.
У рішенні Міністерства юстиції України чи його територіального органу за результатами розгляду скарги можуть визначатися декілька шляхів задоволення скарги.
Рішення, прийняте за результатами розгляду скарги, надсилається скаржнику протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Рішення, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру прав. Для виконання таких рішень повторне подання документів для проведення державної реєстрації прав та сплата адміністративного збору не вимагаються.
Згідно з п.19 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, рішення Мін'юсту у випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, у разі скасування рішення про задоволення скарги виконується державним реєстратором шляхом внесення відповідних записів до реєстрів відповідно до Законів. У разі коли після задоволення Мін'юстом скарги та внесення відповідного запису до реєстрів у таких реєстрах проведено інші реєстраційні дії, внесення відповідних записів до реєстрів здійснюється державним реєстратором виключно за наявності судового рішення, яким вирішується питання щодо правового статусу таких реєстраційних дій.
Таким чином, у випадку якщо після скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.01.2018 №39256441, №39255860, №39255425, №39255696, №39256231, №39256586, №39256741, №39256036, №39256858, прийнятих державним реєстратором комунального підприємства "Реєстраційний офіс" Бабинської сільської ради Гощанського району Рівненської області Власенком В.І., та внесення записів про скасування записів, внесених на підставі цих рішень, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно буде проведено інші реєстраційні дії, то внесення відповідних записів до реєстрів, в тому числі і на поновлення прав позивача, буде здійснюватися державним реєстратором виключно за наявності судового рішення, яким вирішується питання щодо правового статусу таких реєстраційних дій, що фактично ускладнить виконання судового рішення у даній справі та призведе до необхідності позивачу звертатися із іншими позовами до суду для вирішення питання щодо правового статусу реєстраційних дій, внесених державними реєстраторами після виконання оскаржуваного наказу Міністерства юстиції України.
Викладене свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Згідно з ч.4 ст.150 КАС України, подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Враховуючи викладене, вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у даному випадку буде мати наслідком збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. При цьому, заходи, про які просить позивач, відповідають предмету адміністративного позову, з яким він має намір звернутися, є співмірними із заявленими позивачем вимогами та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища.
Разом з тим, в матеріалах заяви, а також в матеріалах позовної заяви, відсутній витяг щодо земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 1,9867га, що не дає суду можливості перевірити співмірність заходів забезпечення позову із заявленими позивачем вимогами в цій частині.
Відтак, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Керуючись статтями ст.ст.150-151, 154, 156, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Вжити заходи забезпечення позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 33027; ідентифікаційний код НОМЕР_1) шляхом заборони особам, наділеним функціями державних реєстраторів, вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо наступного нерухомого майна:
1. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 2,6193га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_12);
2. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площею 3,3541га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_13);
3. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_5, площею 3,1446га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_14);
4. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_6, площею 3,5175га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_15);
5. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_7, площею 3,6215га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_16);
6. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_8, площею 3,6496га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_17);
7. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_9, площею 3,3222га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_18);
8. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_10, площею 3,0509га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_19);
9. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_11, площею 2,6709га, цільове призначення "для ведення підсобного сільського господарства", що знаходиться на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_20), до набрання законної сили судовим рішенням у справі №817/686/18.
Копію ухвали надіслати до Рівненський регіональний центр надання адміністративних послуг (майдан Просвіти, 2, м.Рівне, 33028) для виконання.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання суддею), та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Попередити осіб, уповноважених на виконання даної ухвали суду, про відповідальність, встановлену законом в разі її невиконання.
Суддя Щербаков В.В.