06 березня 2018 року м. Рівне №817/277/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сарненського районного суду Рівненської області з позовом до відповідача, Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинення певних дій. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказує, що звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач відмовив йому в здійсненні такого перерахунку. Вказану відмову позивач вважає протиправною, що і стало підставою для звернення до суду. Також, позивач вказує, що порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону відповідно до ч.7 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими врегульовано порядок здійснення такого перерахунку. З наведених підстав просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 26 грудня 2017 року даний позов було передано на розгляд Рівненському окружному адміністративному суду до відкриття провадження у справі.
25 січня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 надійшов до Рівненського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року позовна заява залишалася без руху. У встановлений судом строк позивач недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому адміністративний позов не визнав. Свої заперечення обґрунтовує тим, що позивач отримує пенсію по інвалідності ІІ групи захворювання, яке пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до статті 54 вказаного Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. При цьому, умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. З огляду на вказане, відповідач вказує, що стаж роботи позивача не береться до уваги при визначені розміру його пенсії, оскільки пенсія позивачу виплачується у фіксованому розмірі, який встановлюється на законодавчому рівні. Таким чином, на думку відповідача, підстави для перерахунку пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, а тому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Одночасно у відзиві відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
При цьому, згідно з ч.6 ст.262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
Пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи, що дана адміністративна справа відноситься до категорії справ, визначених п.2 ч.1 ст.263 КАС України, тому суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення Серії А №095445 та вкладкою до посвідчення №084608 (а.с.5).
Позивач перебуває на обліку у відповідача та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує пенсію по інвалідності ІІ групи захворювання, яке пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Вказане підтверджується копіями пенсійного посвідчення №122638 (а.с.9), розпорядження відповідача №122638 від 06.06.2012 (а.с.39) та не заперечується учасниками справи згідно зі змістом позовної заяви та відзиву на позовну заяву.
24.11.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 04.12.2017 за №2037/04-29 відповідач відмовив позивачу в здійсненні перерахунку та виплати пенсії в новому розмірі. Свою відмову відповідач мотивував тим, що стаж роботи позивача не береться до уваги при визначені розміру його пенсії, оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і розмір такої пенсії обчислюється згідно з Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796).
Статтею 49 Закону №796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону №796, призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Так, згідно з ст.54 Закону №796, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Відповідно до п.11 Порядку №1210, мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, становить 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що Порядком №1210 не передбачено застосування положень ч.2 ст.56 Закону №796 при обчислені розміру або проведені перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а тому вона не підлягає перерахунку з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону №796.
Доводи позивача про застосування до спірних правовідносин аналогії закону в частині здійснення перерахунку пенсії в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає помилковими, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.6 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Із змісту вказаної норми дійсно слідує, що у разі відсутності закону, що регулює спірні правовідносини, суд може застосовувати закон, що регулює подібні правовідносини.
Дійсно, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).
Так, статями 44, 45 вказаного Закону визначений порядок звернення за перерахунком пенсії та строки його проведення.
Разом з тим, оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України №796 у фіксованому розмірі, порядок обчислення якої визначається Кабінетом Міністрів України, то перерахунок пенсії у відповідності до Закону України №1058 для вказаної категорії осіб не застосовується. Таким чином, наведене виключає можливість застосування аналогії закону на підставі ч.6 ст.9 КАС України.
З огляду на вказане, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому суд дійшов висновку про відмову в їх задоволенні в повному обсязі.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 (34500, Рівненська обл., Сарненський р-н, с. Велике Рубче, вул. Набережна, 37, РНОКПП НОМЕР_1);
2) відповідач - Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Суворова, 8, код ЄДРПОУ 41249821).
Повне рішення суду складено 06 березня 2018 року.
Суддя Комшелюк Т.О.