Постанова від 19.10.2017 по справі 810/3124/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2017 року м.Київ № 810/3124/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Комунального підприємства "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради до Головного управління ДФС у Київській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Суть спору: Комунальне підприємство "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0022711406 від 20.06.2017 в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в сумі 72192,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування до позивача фінансових санкцій у сумі 72192,60 грн. за неоприбуткування готівки є протиправним, оскільки відповідач дійшов помилкових висновків про порушення позивачем законодавства у сфері обігу готівки.

Позивач стверджує, що готівкові розрахунки проводилися із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), кошти оприбутковувалися повною мірою у сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) на підставі щоденних Z-звітів, які підклеювались до розділу І КОРО, а до розділу ІІ КОРО вносились відповідні записи про рух готівки.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких вказав, що у ході проведення фактичної перевірки підприємства позивача посадовими особами ГУ ДФС у Київській області встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів (торгівельної виручки) у повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів за 08.06.2017 на загальну суму 14438,52 грн., чим порушено пункт 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637.

В письмових запереченнях проти позову відповідач вказує, що позивачем було надано до перевірки касову книгу підприємства, в ході аналізу якої встановлено відсутність завірених керівником видаткових касових ордерів чи будь-яких інших документів на видачу готівки з каси підприємства за 08.06.2017. Таким чином, відповідач зазначає, що податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно і підстав для його скасування немає.

В судових засіданнях по справі 12.10.2017 та 19.10.2017 представник позивача підтримав позов в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

В судових засіданнях по справі 12.10.2017 та 19.10.2017 представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

В судовому засіданні по справі 19.10.2017 суд поставив на обговорення клопотання представника позивача про здійснення подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача відніс вирішення даного питання на розсуд суду.

Протокольною ухвалою суду від 19.10.2017 вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради (скорочено - КП "УЖКГ "Ірпінь", ідентифікаційний код 39618372) зареєстроване 04.02.2015 року як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.02.2017 (а.с. 55). Місцезнаходженням позивача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Троїцька, 21 (колишня назва - Пролетарська, 21).

Відповідно до Статуту Комунального підприємства "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради, затвердженого рішенням 39 сесії Ірпінської міської Ради 7 скликання №2562-39 від 07.09.2017 року, Комунальне підприємство "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради є комунальним підприємством, створеним Ірпінською міською радою відповідно до рішення Ірпінської міської ради від 29.01.2015 №4515-66-VІ рок «Про створення комунального підприємства "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради».

Власником підприємства є територіальна громада міста Ірпеня в особі Ірпінської міської ради, місцезнаходження: 08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-А (а.с. 56-67).

09.06.2017 року посадовими особами Головного управління ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці - бухгалтерії підприємства, що розташована за адресою: м. Ірпінь, вул. Пролетарська, 21, суб'єкта господарювання КП "УЖКГ "Ірпінь".

Перевірку було проведено на підставі наказу ГУ ДФС у Київській області від 31.05.2017 року №957, яким затверджений перелік суб'єктів господарювання, які підлягають фактичній перевірці (а.с. 44), та направлень на перевірку від 09.06.2017 року №3049 і №3050 (а.с. 43).

Суд зазначає, що вказані направлення на перевірку було вручено головному бухгалтеру позивача Єщенко Т.І., що підтверджено підписом останньої на направленнях із зазначенням дати ознайомлення 09 червня 2017 року.

Результати перевірки оформлені актом фактичної перевірки від 09.06.2017 року №1460/1000/14/39618372 (далі - акт перевірки) (а.с. 40-41).

В акті перевірки вказано, що на момент перевірки в бухгалтерії підприємства надавались комунальні послуги за готівку. Для розрахунків із споживачами використовується РРО типу Екселліо ДР-25, належним чином зареєстрований та опломбований. Перевіркою встановлено факт неоприбуткування готівкових коштів в касі підприємства (не здійснено обліку готівки у повній сумі їх фактичних надходжень) за 08.06.2017 року на загальну суму 14438,52 грн., а саме аркуш касової книги не формувався, прибутковий касовий ордер (далі ПКО) від 08.06.2017 №973 на суму 192,00 грн., ПКО від 08.06.2017 №974 на суму 132,68 грн., ПКО від 08.06.2017 №975 на суму 58,78 грн., ПКО від 08.06.2017 №976 на суму 73,61 грн., ПКО від 08.06.2017 №977 на суму 22,14 грн., ПКО від 08.06.2017 №978 на суму 88,56 грн., ПКО від 08.06.2017 №979 на суму 12000 грн., ПКО від 08.06.2017 №980 на суму 1700,00 грн., ПКО від 08.06.2017 №981 на суму 170,75 грн., які не підписані головним бухгалтером та особою, уповноваженою керівником підприємства.

Також перевіркою встановлені понадлімітні залишки готівки в касі підприємства за 08.06.2017 у сумі 20262,83 грн., так як залишки готівки 08.06.2017 в касі становили 21962,83 грн., при цьому видаткові касові ордери не засвідчені підписом керівника та з урахуванням наказу про встановлення ліміту у сумі 1700,00 грн.

Таким чином, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем пунктів 2.6, 2.8, 3.3, 3.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 №637 (із змінами та доповненнями), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320.

На підставі акту перевірки та відповідно до пункту 1, абзацу 2, 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.06.2017 №0022711406 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій на суму 112718,26 грн. (а.с. 139).

Згідно розрахунку фінансових санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 20.06.2017 №0022711406 відповідач застосував фінансові санкції за два податкові правопорушення: за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у касовій книзі (14438,52 х 5) та перевищення встановленого ліміту залишку готівкових коштів (20262,83 грн. х 2) (а.с.45).

За наслідками адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, рішенням ДФС України від 17.08.2017 №18222/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення від 20.06.2017 №0022711406 залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 23-25).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2017 №0022711406 в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в сумі 72192,60 грн., позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулює Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07. 1995 №265/95-ВР (із змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №265/95).

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону №265/95 реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» від 18.02.2002 року №199 (далі - Постанова №199) затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, відповідно до яких реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати формування та друкування таких денних звітів як Х-звіт та Z-звіт.

Згідно з пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою №199, Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.

Згідно з пунктом 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою №199, чек Z-звіту - фіскальний звітний чек повинен додатково містити такі дані, як підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо, загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати, номер, дату і час друкування фіскального звітного чека.

Статтею 1 Закону №265/95 встановлено, що книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до пунктів 1, 7 та 9 статті 3 Закону №265/95 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку;

щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 року за №918/29048 (далі - Порядок №547).

Цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.

Також наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 затверджено Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій.

Пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій.

Пунктом 6 глави 4 розділу ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій передбачено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає:

наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;

щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 (далі - Положення №637).

Відповідно до абзацу другого пункту 2.2 Положення №637 підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно пункту 2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Пунктом 1.2 глави 1 Положення №637 визначено, що готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є дійсними платіжними засобами.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з абзацом 3 пункту 2.6 Положення №637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (абз. 5 п. 2.6 Положення №637).

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 (зі змінами та доповненнями, далі - Указ Президента №436/95) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно до абзацу 3 цієї ж статті за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів господарювання, перелічених у пункті 1 Указу Президента №436/95, застосовується штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Як вже встановлено судом місцезнаходженням позивача є: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.07.2015 позивач здійснює такі види діяльності: 43.21 Електромонтажні роботи, 43.39 Інші роботи із завершення будівництва, 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у, 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів, 81.29 Інші види діяльності із прибирання, 96.03 Організування поховань і надання суміжних послуг, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 35.13 Розподілення електроенергії, 38.11 Збирання безпечних відходів, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (а.с. 68-70).

Судом встановлено, що позивач є власником об'єкта нерухомого майна за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, який складається з наступних складових частин: будівля, віночно-мозаїчний цех-склад, А, Б загальною площею 428,9 кв.м.; будівля, поліровочний цех загальною площею 210,1 кв.м.; будівля складу, Г загальною площею 62,1 кв.м., будівля, лісопильний та столярний цех, Д загальною площею 293,2 кв.м.; будівлі ремонтних боксів та ремонтних майстерень, Ж, З, И, К, С, С1 загальною площею 802,9 кв.м.; будівля, обрядовий магазин з прохідною, Л, М загальною площею 93,9 кв.м.; будівля контори з добудовою, Н, Н1 загальною площею 141,3 кв.м., будівля, склад, О загальною площею 89,2 кв.м.; навіс, О1; будівля, каменерізний цех, П загальною площею 51,2 кв.м., двоповерхова будівля складу, Р загальною площею 96,5 кв.м.; накриття стоянки автомобілів, будівля заправки, Т загальною площею загальною площею загальною площею; споруда, замощення, І, споруда, огорожа, 1, 2, 3, 4, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.73).

Судом встановлено, що в магазині «Обрядових послуг», розташованому за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, встановлений реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000098202, модель МІNІ-Т 400 МЕ, заводський номер: ПБ 4101207987, зареєстрований 06.04.2015, що підтверджується реєстраційним посвідченням № 3000098202 від 06.04.2015, виданим Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (а.с. 75).

Даний реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000098202 опломбований, що підтверджується відповідною довідкою центру сервісного обслуговування МПП «ЛАМО» від 02.04.2015, в якій вказано, що зазначений РРО виготовлений 14.02.2013, введений в експлуатацію 03.04.2015, належить позивачу та встановлений за адресою: м.Ірпінь, вул. Пролетарська (нова назва - вул.Троїцька), 21, магазин обрядових послуг (а.с. 74).

Судом встановлено, що на вказаний реєстратор розрахункових операцій Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області 01.04.2017 було зареєстровано Книгу обліку розрахункових операцій №3000098202р/5, про що свідчить витяг з даної книги (а.с.102-105).

Книга обліку розрахункових операцій №3000098202р/5 розпочата - 01.04.2017, закінчена - 30.09.2017, є пронумерованою, прошнурованою та скріпленою відбитком печатки підприємства.

Крім того, в бухгалтерії підприємства, розташованій за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, встановлений реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000136596, модель ЕКСЕЛЛІО DР-25, заводський номер: КР 00003806, зареєстрований 06.07.2015, що підтверджується реєстраційним посвідченням №3000136596 від 06.07.2015, виданим Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (а.с. 77).

Даний реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000136596 опломбований, що підтверджується відповідною довідкою центру сервісного обслуговування МПП «ЛАМО» від 02.07.2015, в якій вказано, що зазначений РРО виготовлений 26.06.2015, введений в експлуатацію 06.07.2015 належить позивачу та встановлений за адресою: м.Ірпінь, вул. Пролетарська (нова назва - вул.Троїцька), 21, каса бухгалтерії (а.с. 76).

Судом встановлено, що на вказаний реєстратор розрахункових операцій Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області 12.10.2016 було зареєстровано Книгу обліку розрахункових операцій №3000136596р/3, про що свідчить витяг з даної книги (а.с.97-101).

Книга обліку розрахункових операцій №3000136596р/3 розпочата - 20.12.2016, закінчена - 10.08.2017, є пронумерованою, прошнурованою та скріпленою відбитком печатки підприємства.

Судом встановлено, що 08 червня 2017 року через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000098202 в магазині «Обрядових послуг», розташованому за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, надішли готівкові кошти на суму 13597,40 грн., що підтверджується фіскальним звітним чеком №1516 від 08.06.2017, який підклеєний до розділу І КОРО №3000098202р/5 (а.с. 103).

При цьому з фіскального звітного чеку - Z-звіту №1516 від 08.06.2017 вбачається, що сума службового внесення (розмінна монета з попереднього дня) на початок дня 08.06.2017 становить 215,63 грн., сума продаж за 08.06.2017 становить 13597,40 грн., сума залишку готівки в касі (розмінна монета на наступний день) на кінець дня становить 113,03 грн.

Судом встановлено, що позивачем у розділі ІІ Книги обліку розрахункових операцій №3000098202р/5 «Облік руху готівки» здійснено запис про суму готівки, що надійшла до каси на підставі денного Z-звіту РРО від 08.06.2017 №1516, та вказано, що сума службового внесення становить 215,63 грн., сума службової видачі 13700,00 грн., загальна сума розрахунків 13597,40 грн. (а.с. 104).

Судом також встановлено, що 08 червня 2017 року через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером №3000136596 в бухгалтерії підприємства, розташованій за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, надішли готівкові кошти на суму 738,52 грн., що підтверджується фіскальним звітним чеком №473 від 08.06.2017, який підклеєний до розділу І КОРО №3000136596р/3 (а.с. 99).

Судом встановлено, що позивачем у розділі ІІ Книги обліку розрахункових операцій №3000136596р/3 «Облік руху готівки» здійснено запис про суму готівки, що надійшла до каси на підставі денного Z-звіту РРО від 08.06.2017 №473, та вказано, що сума службового внесення відсутня, сума службової видачі становить 738,52 грн., загальна сума розрахунків 738,52 грн. (а.с. 100).

Під несвоєчасним оприбуткуванням готівкових коштів на суму 14438,52 грн. відповідач в акті перевірки розуміє встановлений перевіркою факт неоприбуткування готівкових коштів в касі підприємства (не здійснення обліку готівки у повній сумі їх фактичних надходжень) за 08.06.2017 року на загальну суму 14438,52 грн., а саме аркуш касової книги не формувався, прибутковий касовий ордер (далі ПКО) від 08.06.2017 №973 на суму 192,00 грн., ПКО від 08.06.2017 №974 на суму 132,68 грн., ПКО від 08.06.2017 №975 на суму 58,78 грн., ПКО від 08.06.2017 №976 на суму 73,61 грн., ПКО від 08.06.2017 №977 на суму 22,14 грн., ПКО від 08.06.2017 №978 на суму 88,56 грн., ПКО від 08.06.2017 №979 на суму 12000 грн., ПКО від 08.06.2017 №980 на суму 1700,00 грн., ПКО від 08.06.2017 №981 на суму 170,75 грн., які не підписані головним бухгалтером та особою, уповноваженою керівником підприємства.

Суд з такими висновками відповідача погодитися не може, виходячи з наступного.

Як вже зазначено судом згідно з абзацом 3 пункту 2.6 Положення №637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Отже, у разі якщо готівкові кошти проводяться через реєстратор розрахункових операцій готівка вважається оприбуткованою у разі здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

Матеріалами справи безперечно підтверджується факт оприбуткування готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 3000098202 в магазині «Обрядових послуг», розташованому за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, що підтверджується фіскальним звітним чеком №1516 від 08.06.2017, який підклеєний до розділу І КОРО №3000098202р/5. Загальна сума розрахунків за 08.06.2017 становить 13700,00 грн. (215,63 грн. + 13597,40 грн. - 113,03 грн., де 215,63 грн. - сума службового внесення (розмінна монета з попереднього дня) на початок дня 08.06.2017, 13597,40 грн. - сума продаж за день 08.06.2017, 113,03 грн. - сума залишку готівки в касі (розмінна монета на наступний день) на кінець дня 08.06.2017).

Матеріалами справи також безсумнівно підтверджується факт оприбуткування готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером №3000136596 в бухгалтерії підприємства, розташованій за адресою: Київська область, м.Ірпінь вул. Троїцька, буд. 21, що підтверджується фіскальним звітним чеком №473 від 08.06.2017, який підклеєний до розділу І КОРО №3000098202р/5. Загальна сума розрахунків за 08.06.2017 становить 738,52 грн.

Суд зазначає, що сума розрахунків за двома вказаними РРО за 08.06.2017 становить 14438,52 грн. (13700,00 грн. + 738,52 грн.), яку відповідач безпідставно вважає неоприбуткованою.

Отже, висновки відповідача про порушення пункту 2.6 Положення №637, які на думку відповідача полягають у несвоєчасному оприбуткуванні готівки за 08.06.2017 року на суму 14438,52 грн., не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та спростовуються дослідженими судом докказами.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про несвоєчасне оприбуткування готівки за 08.06.2017 року на суму 14438,52 грн., що на думку відповідача пов'язано із встановленим під час перевірки 09.06.2017 фактом не підписання головним бухгалтером та особою, уповноваженою керівником підприємства, прибуткових касових ордерів від 08.06.2017 №973 на суму 192,00 грн., від 08.06.2017 №974 на суму 132,68 грн., від 08.06.2017 №975 на суму 58,78 грн., від 08.06.2017 №976 на суму 73,61 грн., від 08.06.2017 №977 на суму 22,14 грн., від 08.06.2017 №978 на суму 88,56 грн., від 08.06.2017 №979 на суму 12000 грн., від 08.06.2017 №980 на суму 1700,00 грн., від 08.06.2017 №981 на суму 170,75 грн.

Суд зазначає, що умови, за яких підприємства зобов'язані оформлювати касові ордери, вести касову книгу і здійснювати у ній оприбуткування готівки на підставі касових ордерів, визначені у розділах 3 та 4 Положення №637.

У розумінні Положення №637 операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку є касовими операціями.

Пунктом 3.1 Положення №637 передбачено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

При цьому згідно п.3.2 Положення №637 касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у

сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.

За змістом пунктів 3.3 та 3.4 Положення №637 приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства, а видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №637 з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку.

У розумінні Положення №637 каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів (пункт 1.2 Положення №637).

Згідно пункту 4.2 Положення №637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.

Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Отже, у розділах 3 та 4 Положення №637 визначені умови, за яких підприємства зобов'язані оформлювати касові ордери, вести касову книгу і здійснювати у ній оприбуткування готівки на підставі касових ордерів.

В той же час згідно п.7.15 Положення 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Таким чином, вимоги щодо порядку оприбуткування готівки в касах визначені в пункті 2.6 Положення №637, порушення якого з урахуванням того, що готівкові кошти проведені через реєстратори розрахункових операцій, під час розгляду справи спростовані, оскільки така готівка вважається оприбуткованою у разі здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належних і достатніх доказів, що підтверджували б правомірність оскаржуваного рішення, у ході розгляду справи не надав.

Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Предметом адміністративного позову в даній справі є визнання неправомірним та скасування оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення, в той час як відповідно до пункту 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень і його скасування, тобто, скасування рішення суб'єкта владних повноважень є наслідком саме визнання його протиправним.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність виходу для повного захисту інтересів позивача за межі позовних вимог та визнання оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення протиправним і його скасування в частині.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1600,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №33 від 08.09.2017, оригінал якого знаходиться в матеріалах адміністративної справи (а.с.2).

Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1600,00 грн. підлягають стягненню з Головного управління ДФС у Київській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 20.06.2017 №0022711406 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 72192,60 грн. (сімдесят дві тисячі сто дев'яносто дві грн. 60 коп.)

3. Стягнути судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) на користь Комунального підприємства "Управління Житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради (ідентифікаційний код 39618372, місцезнаходження: 08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Троїцька, 21.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, місце знаходження: 03680, м.Київ, вул.Народного Ополчення, буд.5-А).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кушнова А.О.