ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"05" березня 2018 р. справа № 809/149/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Калуської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд в розмірі 20990,43 грн.,-
Заступник керівника Калуської місцевої прокуратури звернувся в інтересах держави до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд в розмірі 20990,43 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області за наслідками габаритно-вагового контролю автопроїзду виявлено та зафіксовано в акті перевірки від 13.05.2017 перевищення автомобілем марки ДАФ FT 75 сідловий тягач - E, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп SCHMITZ SPR 24 н/причіп бортовий - E, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить відповідачу, при наданні послуг із перевезення вантажу (металопрокату в асортименті, маршрут - м. Кривий Ріг - м.Рахів Закарпатська область, 900 км) із перевищенням навантажень на строєні осі без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв'язку з наведеним, Управлінням Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області нараховано відповідачу плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 20 990,43 гривень, яку ним у добровільному порядку не сплачено.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, встановив наступне.
13.05.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автодорозі H-10 Стрий-Чернівці, в ході якого було зупинено та проведено контрольне зважування автомобіля марки ДАФ FT 75 сідловий тягач - E, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп SCHMITZ SPR 24 н/причіп бортовий - E, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_1 (а.с.14).
За результатами зважування належного відповідачу автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (металопрокат в асортименті) та рухався по маршруту: м.Кривий Ріг - м.Рахів, Закарпатська область, 900 км, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустима вага 40 тонн, тоді як фактична 39,25 тонн, осьові навантаження (5,05 т, 9,1 т, 9,4 т, 13,55 т, 2,15 т). Встановлено перевищення відповідачем нормативно допустимих навантажень на строєну вісь в розмірі 3,1 т (9,4 т + 13,55 т + 2,15 т) 22 т = 3,1 т), що підтверджується довідкою від 13.05.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та чеком зважування (а.с.16).
Вказане порушення зафіксовано в акті перевірки № 0001687 від 13.05.2017, додатком до якого є розрахунок № 21 від 13.05.2017 визначення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 729,00 євро, що станом на день проведення розрахунку 13.05.2017 складає 20 990,43 гривень. (а.с.15)
Відповідачем в добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в сумі 20 990,43 гривень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 оскаржувалось в судовому порядку вищевказаний розрахунок. Однак, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2017, яка залишена без змін Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017, в адміністративній справі №809/806/17 за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування розрахунку №21 від 13.05.2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Як уже встановлено судом, відповідач здійснював перевезення вантажу, при якому фактична маса навантаження на вісь автомобіля становила 25,1 тони при нормативно допустимій - 22 тони.
В ході проведення перевірки водієм автомобіля марки ДАФ FT 75 сідловий тягач - E, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп SCHMITZ SPR 24 н/причіп бортовий - E, реєстраційний номер НОМЕР_2, не надано дозвіл на перевезення вантажу (сої) з перевищенням вагових обмежень.
Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні №879 визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 даного Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.
Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Враховуючи вищевикладене, Управлінням Уктрансінспекції у Івано-Франківській області згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 21 від13.05.2017 відповідачу правомірно нараховано плату за проїзд великоваговим транспортним засобом у сумі 729 євро, яка на день проведення розрахунку становила 20 990,43 гривень.
Обставини щодо правомірності прийнятого розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 21 від 13.05.2017, встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2017 у справі № 809/806/17, що набрало законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 20 990,43 гривень.
Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Сплачений позивачем за подання даного адміністративного позову до суду судовий збір у розмірі 1 762,00 гривень згідно платіжного доручення №26 від 12.01.2018 не підлягає поверненню в силу приписів частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (село Тисів Болехівської міської ради, Івано-Франківська область) в дохід державного бюджету (отримувач УК у м.Івано-Франківську, р/р 31315309700002, в УДКСУ у м.Івано-Франківську, МФО 836014, код ЄДРПОУ 37952250, призначення платежу: 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів згідно розрахунку №21 від 13.05.2017 року в розмірі 20 990,43 грн. (двадцять тисяч дев'ятост дев'яносто гривень сорок три копійки).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Долинський відділ Калуської місцевої прокуратури, вул.Котляревського, 2, м.Долина, Івано-Франківська область, 77500;
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, село Тисів Болехівської міської ради, Івано-Франківська область.
Суддя Скільський І.І.
Судове рішення постановлено 05.03.2018, у зв'язку із перебуванням головуючого судді на листку непрацездатності.