Рішення від 27.02.2018 по справі 809/1872/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2018 р. справа № 809/1872/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Грицюка П.П.,

при секретарі Ткачук І.М.,

за участю: представника позивача - Борсук Д.Я.,

представника відповідача - ОСОБА_2,

представника третьої особи - Карпаш Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держпраці в Івано-Франківській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 16359,62 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (далі - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 16359,62 грн.

Ухвалою суду від 29.12.2017 відкрито провадження у дані справі та зазначено що її розгляд здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 09.02.2018 року залучено до участі у справі Управління Держпраці в Івано - Франківській області, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (а.с. 162-163).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не сплатив адміністративно-господарські санкції за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда та не зайняте ним в 2016 році в розмірі 14887,50 грн та пеню, нараховану за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1472,12 грн. Загальна сума несплачених адміністративно-господарських санкцій та пені становить 16359,62 грн.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.02.2018 року (а.с. 21- 25). Проти заявленого позову заперечив з підстав викладених у відзиві.

Також, відповідачем подано 23.02.2018 року пояснення до відзиву на позовну заяву (а.с. 181-183).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, позов просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Вказав, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 у 2016 році згідно з п. 3.21 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 року середньооблікова чисельність штатних працівників за 2016 рік фактично складала 8 чоловік, в тому числі 1 інвалід, фонд оплати праці за 2016 рік 208509,40 грн. Відтак, позивачем фактично було працевлаштовано 1 інваліда та виконано норматив працевлаштування інвалідів. Однак, представлені документи в підтвердження факту працевлаштування інваліда, не були враховані Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області при складенні Акта перевірки. Просив в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні адміністративний позов підтримала. Суду пояснила, що інспектором Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області під час проведення перевірки були встановлені порушення, які викладені в акті перевірки № 09-16-45/552. Дані порушення стали підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкції в розмірі 14887,50 грн та пені в розмірі 1472,12 грн.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є фізичною особою-підприємцем, яка здійснює господарську діяльність та використовує найману працю (а.с. 43-47).

Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області на підставі наказу від 06.11.2017 року № 1103-Д та направлення на перевірку від 06.11.2017 року № 11-11/15-10/6425 провело планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з питань охорони трудового законодавства (а.с. 26). За наслідками перевірки складено Акт перевірки додержання суб'єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 09-16-45/552 від 10.11.2017 року (а.с. 28-40).

Висновками перевірки встановлено порушення вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме ФОП ОСОБА_4 не зареєстрована у Фонді соціального захисту інвалідів; за 2016 рік не дотримано нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кілько одного робочого місця. Так, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2016 рік фактично складала 8 чоловік, фонд оплати праці за 2016 рік 208509,40 грн. Відповідно норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце, однак, ФОП ОСОБА_4 за 2016 рік виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не забезпечено; не подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік у Івано-Франківське обласне відділення соціального захисту інвалідів.

Матеріали перевірки направлені для розгляду в Івано-Франківське відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

11.12.2017 року Івано-Франківське відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомило ФОП ОСОБА_4 про перерахування адміністративно - господарських санкцій за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 14232,40 грн, в тому числі пеня станом на 11.12.2017 року - 1232,40 грн) до 25.12.2017 року (а.с. 14-15).

У зв'язку з несплатою в добровільному порядку адміністративно - господарських санкцій Івано-Франківське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду про стягнення заборгованості.

Спеціальним законом з питань соціальної захищеності інвалідів в Україні, що гарантує їм рівні можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Частиною 3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону.

Частиною 1 ст. 18 вищевказаного Закону передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Разом з тим, ч. 3 вказаної статті чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Представником відповідача в поданому відзиві від 22.01.2018 року та в судовому засіданні, надано пояснення, що ФОП ОСОБА_4 не подавала звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ (річна) до 01.03.2017 року. Дані твердження представниками сторін не заперечувалися.

За вказане порушення передбачена відповідальність відповідно до частини 2 статті 188-1 КУпАП невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області постановою від 04.01.2018 року ОСОБА_4 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188-1 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляд штрафу у розмірі 170,00 грн.

Суд зазначає, що неподання звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів не було підставою для нарахування адміністративно-господарських санкцій в розмірі 14887,50 грн та пені в розмірі 1472,12 грн.

При цьому, підставою звернення позивача до суду є порушення відповідачем статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за яке нараховано адміністративно - господарські санкції та пені в сумі 16359,62 грн.

Згідно із частиною 9 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (частина 5 статті 19 Закону).

Основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників містить Інструкція зі статистики кількості працівників затверджена Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 за №286, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за №1442/11722.

З урахуванням положень наведеної Інструкції судом встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2016 рік склала 8 осіб, а отже, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2016 рік для ПП ФОП ОСОБА_4 становить 1 особа.

Дані обставини сторонами не заперечуються та підтверджуються матеріалами справи.

В судовому засіданні досліджені надані представником відповідача копії наказу № 6 від 11.01.2016 року про прийняття на роботу ОСОБА_5, трудового договору та додатку до нього, особової картки типової форми № П-2, паспорта та картки платника податків, виписки з актів огляду МСЕК, наказу про звільнення ОСОБА_5 від 30.09.2016 року № 15-А та трудової книжки, який був працевлаштований у період з 12.01.2016 року по 30.09.2016 року. Також, досліджено копії наказу № 15 від 15.09.2016 року про прийняття на роботу ОСОБА_6, трудового договору № 15 від 16.09.2016 року, особової картки типової форми № П-2, паспорта та картки платника податків, виписки з актів огляду МСЕК, наказу про звільнення ОСОБА_6 від 20.12.2016 року № 18 та трудової книжки, яка була працевлаштований у період з 16.09.2016 року по 20.12.2016 року (а.с. 48-73).

Вказане підтверджено також листом ГУ ДФС в Івано-Франківській області за № 1028/9/09-19-13-02-14 від 08.02.2018 року, яким повідомлено, що згідно поданої звітності відображеної у АІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_4 у 2016 році використовувала найману працю ОСОБА_5 з 12.01.2016 року по 30.09.2016 року та ОСОБА_6 з 16.09.2016 року по 20.12.2016 року. Також, подано копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форми 1-ДФ) за 1-4 квартал 2016 року (а.с. 172-180).

Крім того, відповідно до наданих представником відповідача пояснень та досліджених судом в якості письмових доказів копій звітів (таблиць 1, 5, 6) про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за звітні періоди з січня 2016 року по грудень 2016 року, кількість працівників у січні 2016 році становила 11 осіб, у лютому 2016 року 9 осіб, у березні 2016 року 10 осіб, у квітні - траві 2016 року 8 осіб, у червні - серпні 2016 року 7 осіб, у вересні 2016 року 8 осіб, у жовтні 2016 року - 7 осіб, у листопаді 2016 рок - 8 осіб, у грудні 2016 року 9 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників протягом 2016 року становила 8 працівників. Крім того, 1 працівник, якому відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність обліковувався протягом 2016 року кожного місяця (а.с. 74-139).

Таким чином, судом встановлено, що у 2016 році у ФОП ОСОБА_4 працював 1 інвалід.

При цьому, слід зазначити, що Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів неправильно розрахувало суму адміністративного - господарських санкцій взявши за основу суму фонду оплати праці штатних працівників в розмірі 238200,00 грн тоді, як відповідно до звітів за кожен місяць 2016 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сума нарахованої заробітної плати за 2016 рік становила 208509,40 грн.

Враховуючи досліджені докази та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем протягом 2016 року було вжито належним чином необхідні заходи спрямовані на забезпечення прав інвалідів на працевлаштування згідно Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а відтак підстав для застосування та стягнення в судовому порядку санкції передбаченої ст.19 вищевказаного Закону та пені в загальній сумі 16359,62 грн не має, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів: (код ЄДРПОУ 13662300 ) вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ,76007;

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4: (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) АДРЕСА_1 77644;

Управління Держпраці в Івано-Франківській області: (код ЄДРПОУ 39784625) вул. Незалежності, 67, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Грицюк П.П.

Рішення складене в повному обсязі 05 березня 2018 р.