01 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/91/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Біляченко Д.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Рибченка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 19.08.2017 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки ТВО командира військової частини НОМЕР_1 вих. №3190 від 09.11.2017 з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених ОСОБА_1 за період з серпня 2015 року по липень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 19.08.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
В судовому засіданні, призначеному на 01.03.2018 о 12:00 представником Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було заявлено про зупинення провадження у справі.
В обґрунтування вказаного клопотання зазначає, що провадження у справі №806/91/18 слід зупинити до розгляду Верховним Судом зразкової справи.
Представник відповідача заявлене клопотання підтримав у повному обсязі.
Позивач стосовно заявленого клопотання заперечував.
Заслухавши думку сторін щодо клопотання про зупинення провадження у справі та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про безпідставність заявленого клопотання з наступних підстав.
Пунктом двадцять першим частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 4 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Частиною першою статті 291 КАС України встановлено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає, що адміністративна справа №806/91/18 не містить ознак типової справи, визначених ухвалами про відкриття провадження у зразковій справі, опублікованих Верховним Судом на офіційному веб-порталі судової влади України.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на вимогу суду інформації щодо номеру справи, номеру провадження, дати постановлення ухвали про відкриття провадження у зразковій справі або іншої інформації щодо зразкової справи, яка перебуває на розгляді у Верховному Суді та по відношенню до якої адміністративна справа №806/91/18 є типовою - не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність зазначених представником відповідача підстав для зупинення провадження у справі, а тому клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зупинення провадження у справі №806/91/18 є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 204, 236, 243, 248, 250, 256, 293, 294 КАС України, суд,
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зупинення провадження у справі №806/91/18 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та відповідно до ч. 3 ст. 293, ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.Г. Попова
інше відмова у задоволенні клопотання про зупинення провадження.
Повний текст ухвали складено: 06 березня 2018 року.