Рішення від 22.02.2018 по справі 806/3310/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/3310/17

категорія 6.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Григор'євої А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.11.2017 та зобов'язати відповідача видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки у відповідності до поданих документів.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що 01.11.2017 позивач звернулась до Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для капітального ремонту власної квартири №3 з реконструкцією покрівлі над нею в житловому будинку по АДРЕСА_1. Проте, 06.11.2017 ОСОБА_3 отримала відмову, у зв'язку з неподанням документів визначених вимогами п.п.3, 4 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Усунувши всі вимоги, зазначені у відмові від 06.11.2017 №01-11/240, позивач повторно звернулась 15.11.2017 із заявою, однак 24.11.2017 ОСОБА_3 повторно отримала відмову у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для капітального ремонту власної квартири №3 з реконструкцією покрівлі над нею в житловому будинку по АДРЕСА_1, оскільки до заяви не було додано викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Вказані дії відповідача, на думку позивача, є неправомірними, оскільки позивачем було надано повний перелік документів, що вимагаються від забудовника при отриманні містобудівних умов та обмежень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечувала у повному обсязі, посилаючись на те, що у відділі відсутня містобудівна документація на територію за адресою, де планувалась реконструкція житлового будинку позивачем, а тому надати містобудівні умови та обмеження для проведення капітального ремонту без відсутності такої документації не є можливим. Додатково зазначила, що викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 не може бути замінено кадастровим планом земельної ділянки чи викопіюванням з планових матеріалів Кам'янської сільської ради, які були додані позивачем до заяви.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що відповідно до договору дарування від 17.07.2017 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.07.2017 і.н. НОМЕР_1 ОСОБА_3 є власником квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 76,55 кв.м. (а.с.9-12).

01 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для капітального ремонту власної квартири №3 з реконструкцією покрівлі над нею в житловому будинку по АДРЕСА_1.

За результатами розгляду вказаної заяви відділ регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області листом від 06.11.2017 №01-11/240 повідомив ОСОБА_3 про те, що питання про виготовлення містобудівних умов та обмежень на об'єкт буде розглянуто у разі наявності містобудівної документації на місцевому рівні, виконаної у відповідності до затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за №290 від 16.11.2011 "Порядку розроблення містобудівної документації" та доповнення замовником поданих матеріалів у відповідності до вимог ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а.с.21).

15 листопада 2017 року позивач повторно звернулась до відповідача щодо надання містобудівних умов та обмежень на капітальний ремонт власної квартири №3 з реконструкцією покрівлі над нею.

Листом №01-17-253 від 29 листопада 2017 року відділ регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області повторно відмовив у задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що у відділі регіонального розвитку містобудування та архітектури відсутня інформація щодо затвердженого детального плану або плану зонування на територію за адресою АДРЕСА_1. Крім того, відсутні викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 (а.с.22).

Не погоджуючись з відмовами відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_3 звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №3038-VI).

Положеннями статті 1 Закону №3038-VI визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій

Містобудівна документація розробляється на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об'єктів будівництва для формування баз даних містобудівного кадастру (ст.2 Закону №3038-VI) .

Вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування (ст.5 Закону №3038-VI).

Відповідно до ст.16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Згідно до ст.17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (ст.18 Закону №3038-VI).

Детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції (ст.19 Закону №3038-VI).

Згідно із ст.26 Закону №3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до ст.29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Згідно із ч.3 цієї статті містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Частина 5 даної статті передбачає, що містобудівні умови та обмеження містять:

1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта;

2) інформацію про замовника;

3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;

4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах;

5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;

6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);

7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;

8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони);

9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.

Перелік зазначених умов є вичерпним.

Пунктом 6 статті 29 Закону №3038-VI передбачено, що надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що для надання містобудівних умов та обмежень у органу містобудування та архітектури має бути в наявності містобудівна документація, до якої входить територія, де планується забудова.

Водночас, в судовому засіданні було оглянуто оригінал генерального плану с.Довжик, на якому взагалі відсутня територія, де розташований будинок позивача. Інша містобудівна документація, до якої б входила дана територія у відповідача відсутня, позивачем не надана.

З огляду на відсутність містобудівної документації, відповідач позбавлений можливості встановити відповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та надати позивачу містобудівні умови та обмеження із зазначенням усіх обов'язкових складових, передбачених ч.5 ст.29 Закону №3038-VI.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність своїх дій та рішень.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду у порядку, визначеному статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення через суд першої інстанції.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 05 березня 2018 року