Ухвала від 05.03.2018 по справі 522/3709/18

Справа №522/3709/18

1-«кс»/522/4519/18

УХВАЛА

Іменем України

05 березня 2018 року слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши скаргу голови правління ГО Антикорупційний контроль України ОСОБА_2 на бездіяльність повноважених посадових осіб Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесені відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

ВСТАНОВИВ:

Голова правління ГО Антикорупційний контроль України ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді зі скаргою, в порядку п.1 ч.1 ст. 303 КПК України, в якій скаржиться на невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, викладених у його заяві, поданої до Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України 20.02.2018 року.

Вивчивши скаргу, слідчий суддя доходить висновку, що її необхідно повернути з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо скарга не підлягає розгляду в цьому судді.

Аналіз змісту положень статей 132, 184, 218, ч.6 ст. 9 КПК України, а також заголовку параграфу 1 глави 26 цього Кодексу (Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування) надає підстави для висновку, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора на досудовому провадженні подаються до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

У своєму листі № 1-1640/0/4/13 від 15.10.2013 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ висловив наступну правову позицію.

Відповідно до статті 38 КПК органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів державного бюро розслідувань.

Разом із тим на відміну від КПК 1960 р. чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих відповідних правоохоронних органів, а відповідні державні установи.

Враховуючи викладене, а також на підставі системного аналізу норм КПК можна зробити висновок, що органом досудового розслідування є не слідчий підрозділ, а відповідний орган внутрішніх справ, безпеки чи прокуратури, до складу якого входить цей слідчий підрозділ.

Отже, фактичне місцезнаходження структурного підрозділу не є визначальним фактором для вирішення питання щодо місця розгляду клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, оскільки територіальна підсудність повинна визначатись не за фактичним місцем розташування слідчого підрозділу, а за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.

Слідчий суддя поділяє таку правову позицію Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Новою редакцією статті 38 КПК України до органів досудового розслідування також віднесено підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» Національне антикорупційне бюро України (далі - Національне бюро) є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

Статтею 5 цього закону визначено загальну структуру Національного бюро.

Відповідно до положень цієї статті Національне бюро складається з центрального і територіальних управлінь. Національне бюро є юридичною особою публічного права. До структури управлінь Національного бюро можуть входити підрозділи детективів, що здійснюють оперативно-розшукові та слідчі дії, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні підрозділи, підрозділи, що здійснюють виявлення майна, яке може бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, підрозділи швидкого реагування, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників, представництва інтересів в іноземних юрисдикційних органах, експертні, фінансові, кадрові та інші підрозділи.

З наведеного випливає, що саме Національне антикорупційне бюро України є державним органом, структура якого складається з центрального і територіальних управлінь і до складу якого входять відповідні підрозділи детективів та внутрішнього контролю цього органу.

Як вже вказувалось, при вирішенні питань судового контролю на досудовому розслідуванні територіальна підсудність повинна визначатись за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.

Національне антикорупційне бюро України знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Василя Сурикова, 3, тобто знаходиться в межах територіальної юрисдикції Солом'янського районного суду м.Києва, а не Приморського районного суду м.Одеси.

Таким чином слідчим суддею встановлено відсутність у нього повноважень для розгляду скарги по суті та необхідність її повернення особі, яка подала скаргу відповідно до імперативних вимог п.2 ч. 2 ст. 304 КПК України.

Також необхідно роз'яснити, що згідно ч.7 ст. 304 КПК України повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним кодексом України, в даному випадку до Солом'янського районного суду м.Києва.

Керуючись ст.ст. 303, 304 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Скаргу голови правління ГО Антикорупційний контроль України ОСОБА_2 на бездіяльність повноважених посадових осіб Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесені відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - повернути заявнику.

Повернення скарги не позбавляє заявника права повторно звернутися до слідчого судді за оскарженням рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування, згідно норм КПК України.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом п'яти днів з дня отримання її заявником.

Слідчий суддя:

05.03.2018