Справа № 522/26320/15-ц
Провадження № 4-с/522/39/18
28 лютого 2018 року Приморський районний суд міста Одеси у складі :
головуючого - судді Ільченко Н.А.
при секретарі - Довгань Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу за скаргою ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, -
ОСОБА_1 звернулась до суду зі скаргою на неправомірні дії старшого державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 та просить наступне, а саме: визнати дії старшого державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 в частині передачі майна (м. Одеса, вул. Фонтанська дорога 49/1, приміщення 4а-Н) на реалізацію через систему електроних торгів арештованим майном; зупинити реалізацію арештованого майна м. Одеса, вул. Фонтанська дорога 49/1, приміщення 4а-Н) шляхом проведення електронних торгів, до проведення рецензування звіту складеного 02.03.2017 року оцінювачем ОСОБА_3, яка працює в складі суб'єкта оціночної діяльності - ПП «Брокбізнесконсалт» у відповідності до якого ринкова вартість (початкова ціна майна на прилюдних торгах (аукціоні) становить 1 621 866 грн., призначити рецензування звіту та висновку з незалежної оцінки майна від 04.03.2017 року, складеного оцінювачем ОСОБА_3 \, яка працює в складі суб'єкта оціночної діяльності - ПП «Брокбізнесконсалт» щодо визначення ринкової (дійсної) вартості нерухомого майна - м. Одеса, вул. Фонтанська дорога 49/1, приміщення 4а-Н, власником якого є ОСОБА_1 в порядку передбаченому ЗУ «Про виконавче провадження» та ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність».
Мотивуючи свої вимоги, скаржник вказує, що 11.12.2013 року Приморським районним судом м. Одеси був виданий виконавчий лист на виконання рішення по справі № 1522/3623/12 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ «ОСОБА_4 Аваль» заборгованості у сумі 1 607 255,70 грн. З метою визначення ринкової вартості майна боржника, старшим державним виконавцем була винесена постанова про призначення експерта - суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні, згідно якої у якості експерта було залучено ПП «Брокбізнесконсалт». Однак державним виконавцем копію постанови не було надіслано у триденний строк з дня її винесення, таким чином боржника було позбавлено права заявити відвід експерту оцінювачу. Про проведення експертної оцінки та вартість описаної квартири, представник боржника дізнався, вже коли ознайомився з матеріалами виконавчого провадження.
Таким чином ОСОБА_1 не згодна із зазначеною оцінкою, оскільки ринкова вартість нерухомого майна не відповідає реальним ринковим цінам.
Заявник в судове засідання не з'явилася, а направлена їй судова повістка повернута судові з поміткою пошти за закінченням терміну зберігання.
Згідно ч.1 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження у справі, а у разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо особа за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Заяви позивача про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) до суду не надходило.
Старший державний виконавець Приморського відділу державної виконавчої служби м.Одеси ГТУЮ в Одеській області ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив , хоча про дату і місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить зворотне поштове повідомлення.
Судом встановлено, що 11.12.2013 року Приморським районним судом м. Одеси був виданий виконавчий лист на виконання рішення по справі № 1522/3623/12 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ «ОСОБА_4 Аваль» заборгованості у сумі 1 607 255,70 грн. згідно якого було відкрито виконавче провадження № 42055903.
Згідно зі ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження» - визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Постановою про призначення експерта, суб'єкта оціночної діяльності суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні № 42055903, ПП «Брокбізнесконсалт» було призначено експертом.
Відповідно до ст.57 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець повідомляє про результати визначення вартості чи оцінки майна сторонам. У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки, вони мають право подати державному виконавцю заперечення в десятиденний строк з дня надходження повідомлення. Сторона вважається ознайомленою з результатами визначення вартості чи оцінки арештованого майна, якщо їй надіслано повідомлення про результати визначення вартості чи оцінки майна рекомендованим листом за адресою, зазначеною у виконавчому документі, або за місцем фактичного проживання чи перебування такої сторони, достовірно встановленим державним виконавцем.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 26 грудня 2003 року "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", у справах за скаргами стягувача чи боржника на дії державного виконавця, повязані з арештом і вилученням майна та його оцінкою, суд перевіряє відповідність цих дій положенням статей Закону України «Про виконавче провадження».
Статтею 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" визначено, що звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності. Вимоги до змісту звіту про оцінку майна,порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна). Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулюючими організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегульованої організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону. Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим. Якщо письмовим запитом, про необхідність проведення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) встановлюється вимога щодо надання висновку про вартість майна, така вимога задовольняється шляхом проведення оцінки майна. У цьому випадку рецензент здійснює або забезпечує здійснення оцінки майна в порядку, встановленому нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) оцінювачем, який працює в органі державної влади, на запити органів державної влади або у зв'язку з виконанням своїх посадових обов'язків здійснюється в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями. Якщо запитом органу державної влади передбачено надання висновку про вартість майна і підготовка зазначеного висновку вимагає проведення незалежної оцінки, органи державної влади забезпечують її проведення у порядку, встановленому цим Законом.
В інших випадках рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на платній основі.
Скаржником не було надано доказів того, що вказана вартість квартири у висновку про ринкову оцінку вартості є меншою за реальну вартість квартири.
Отже, дії державного виконавця відповідали вимогам ст. 57 Закону України "Про виконавче провадження", здійснені в межах повноважень, права чи свободи заявника не порушені, досліджений звіт про оцінку майна відповідає вимогам ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", тому суд приходить до висновку, що скарга ОСОБА_1 на дії державного виконавця, щодо оцінки майна, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 447-451 ЦПК України, ст. 57 ЗУ "Про виконавче провадження", ст.. 12, 13 ЗУ «Про оцінку майна, майнових пр ав та професійну оціночну діяльність в Україні», суд, -
В задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня винесення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.А.Ільченко