Справа №521/1648/18
Номер провадження 3/521/1572/18
26.02.2018 року
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуковський С.О. при секретарі Дорич А.А. за участю прокурора Полякова Р.А. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії КМ № 575184 виданий Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 02.02.2009 року, ІНН: НОМЕР_1, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України, -
29.01.2018 року ОСОБА_1, перебуваючи на посаді заступника начальника управління - начальник відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, спеціальне звання інспектор податкової та митної справи 1 рангу, згідно п. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорія «Б» державного службовця, не своєчасно подала за місцем роботи декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік. Відповідно до вимог п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закон), вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 2 Прикінцевих положень Закону України у 2016 році службові особи, які на день початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов'язані подати щорічні декларації за минулий рік у порядку, встановленому цим Законом протягом 60 календарних днів після початку роботи системи.
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 для щорічних декларацій за 2015 рік службових осіб які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року. Таким чином, для суб'єктів декларування, останнім днем подання декларації за 2015 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 30 жовтня 2016 року.
Відповідно до наказу начальника Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № 39-0 від 09.02.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника управління - начальник відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, спеціальне звання інспектор податкової та митної справи 1 рангу, згідно п. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорія «Б» державного службовця, тобто у відповідності до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст.3 ЗУ « про запобігання корупції» є державним службовцем, на якого поширюється дія цього закону.
03.04.2007 року ОСОБА_1 прийняла Присягу державного службовця, про що свідчить відмітка у трудовій книжці.
26 травня 2015 року ОСОБА_1 ознайомлена з нормами Закону України «Про запобігання корупції», про що винесено відповідне попередження, де вона поставила свій підпис.
У пункті 2 частини 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» керівники структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників віднесено до посади категорії «Б» державної служби.
Тобто, посада заступника начальника управління - начальник відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області відноситься до посади категорії «Б» державної служби.
Водночас, згідно з приміткою статті 50 Закону під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, розуміються також особи, посада яких належить до посади державної служби категорії «Б».
На виконання зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 зобов'язана подати електрону декларацію у строк до 30.10.2016 року.
Проте ОСОБА_1 в порушення п. 2 Прикінцевих положень Закону, не своєчасно подала електрону декларацію, а саме 05.11.2016 року у 18-28. Відповідно повідомлення НАЗК № 93-05/4886/17 від 02.03.2017, датою публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1, будучи заступником начальника управління - начальником відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, порушуючи вимоги встановлені п. 2 Прикінцевих положень Закону, вчинила дії, які містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до повідомлення НАЗК № 53-09\2205\17 від 01.02.2017, в період з 01 вересня 2016 року по 30 жовтня 2016 року обмежень доступу до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не було.
В своїх поясненнях ОСОБА_1 вказала, що не своєчасно подала декларацію в зв'язку з тим що у неї не було на це часу та не приділяла цьому увагу, іншої інформації щодо поважних причин не подачі декларації у встановлений Законом строк отримано не було.
Також ОСОБА_1 пояснила, що керівництвом Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, підготовлено та передано їй електронний цифровий підпис, як суб'єкту декларування, для входу на офіційний сайт НАЗК та подачі щорічної електронної декларації за 2015 рік, приблизно 5 вересня 2016 року.
Перший раз на сайт НАЗК, для реєстрації та подачі щорічної електронної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік, ОСОБА_1 зайшла 05.11.2016 року. В результаті чого зареєструвалась та успішно подала декларацію.
Згідно роз'яснень НАЗК питання працюючого ключа електронного цифрового підпису вирішується виключно суб'єктом декларування шляхом звернення до відповідного акредитованого центру сертифікації ключів.
Проведеною перевіркою, поважних причин для не своєчасного подання ОСОБА_1 декларації не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, на якого поширюються вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто не своєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є місце реєстрації та подачі декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також колишнє місце роботи заступника начальника управління - начальника відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області ОСОБА_1, а саме юридична адреса розташування вказаного підприємства: м. Одеса, вул. Стовпова, 17.
Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата не своєчасного подання декларації, тобто 05.11.2016 року.
Датою виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією є 29.01.2018 року, дата фактичного завершення перевірки щодо порушення вимог встановлених законом України «Про запобігання корупції».
Юридичними наслідками в даному випадку є не своєчасне подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, визначені строки, декларації особи, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.
Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: не своєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена тим, що ОСОБА_1 була обізнана про вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, зокрема необхідні терміни подачі декларації, та ознайомлений з попередженнями про вимоги фінансового контролю, згідно Закону України «Про запобігання корупції».
Своїми діями ОСОБА_1 грубо порушила чинне законодавство щодо неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
За даним фактом старшим оперуповноваженим Управління захисту економіки в Одеській області майором ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 було складено протокол № 121 від 29.01.2018 року про адміністративне правопорушення передбачене ст. 172-6 ч. 1 КпАП України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України визнала, просила застосувати до неї мінімальне стягнення. Зобов'язалась подібного не допускати.
Представник Одеської місцевої прокуратури №2 у судовому засіданні викладене в протоколі підтримав та вважав, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи.
Перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суддя вважає, що в діях громадянки України ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України, за кваліфікуючою ознакою вчинення неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
При винесенні постанови в справі суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суддя вважає, необхідним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу.
Керуючись ст.ст. 9-11, 172-6, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 352 гривень 40 гривень (Платіжні реквізити: отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача ГУ ДКС України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір (ДСА України)»; призначення платежу - судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, пункт 5).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути, внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ: Жуковський С.О.