Справа № 520/8746/17
Провадження № 2/520/2593/18
14.02.2018 року
Київський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - судді Луняченка В.О.,
при секретарі - Нефедової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
28.07.2017 року ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) суму виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, втому числі на оплату житлово- комунальних послуг у розмірі 21158,96 гривень.
Представник позивача ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради до судового засідання надала заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить позов задовольнити та розглядати справу за відсутністю представника позивача.
Відповідач ОСОБА_2Л, в судові засідання не з'являлася, про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, відомості про що містяться в матеріалах справи, неодноразово розгляд справи за клопотанням відповідача судом відкладався, також від представника відповідача адвоката ОСОБА_3 надійшла заява поро відкладення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505.
Допомога була призначена на підставі заяв для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 21.11.2014 року, 22.05.2015 року, 23.11.2015 року, 23.05.2016 року, 23.11.2016 року. Розмір допомоги становив 21158,96 гривень, а саме: за листопад 2014 року - 294,67 грн., за грудень 2014 року - 884,00 грн., за січень 2015 року - 884,00 грн., за лютий 2015 року - 884,00 грн., за березень 2015 року - 884,00 грн., за квітень 2015 року - 884,00 грн., за травень 2015 року - 884,00 грн., за червень 2015 року - 884,00 грн., за липень 2015 року - 884,00 грн., за серпень 2015 року - 884,00 грн., за вересень 2015 року - 884,00 грн., за жовтень 2015 року - 884,00 грн., за листопад 2015 року - 825,06 грн., за грудень 2015 року - 884,00 грн., за січень 2016 року - 884,00 грн., за лютий 2016 року - 884,00 грн., за березень 2016 року - 884,00 грн. за квітень 2016 року - 884,00 грн., за травень 2016 року - 826,97 грн., за червень 2016 року - 884,00 грн. за липень 2016 року - 884,00 грн., за серпень 2016 року - 884,00 грн., за вересень 2016 року - 884,00 грн., за жовтень 2016 року - 884,00 грн., за листопад 2016 року - 648,26 грн.
Відповідно до п. 5 Порядку у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
У своїх заявах ОСОБА_2 зазначала, що ані в неї, ані у будь- кого з членів сім'ї немає у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, що згідно п. 6 Порядку є підставою у відмови у призначені щомісячної адресної допомоги.
Відповідно п. 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 01.12.2016 року у власності чоловіка ОСОБА_2 - ОСОБА_4 знаходиться житлова квартира, загальною площею 48,6 кв. м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1
Дата реєстрації об'єкту нерухомого майна - 15.01.2009 року.
Таким чином, ОСОБА_2 надала недостовірні відомості у заявах від 21.11.2014 року, 22.05.2015 року, 23.11.2015 року, 23.05.2016 року, 23.11.2016 року, а саме: вказала що ані в неї, ані у будь-кого з членів сім'ї немає у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, через що їй були надміру виплачені кошти в період з листопада 2014 року по листопад 2016 року у сумі 21158,96 гривень.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Управлінням соціального захисту населення в Київському районі ОСОБА_2 направлено повідомлення від 10.04.2017 року № 1272 про необхідність повернення надміру отриманих коштів у розмірі 21158,96 гривень.
Станом на теперішній час загальна сума виплачених коштів, яка не відшкодована на розрахунковий рахунок департаменту складає 21158 (двадцять одну тисячу сто п'ятдесят вісім) гривень 96 копійок.
Доказів, що спростовують зазначене, з боку відповідача суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Відповідно до Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 13.02.2014 р. № 4575-УІ департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, на який покладено саме виконання завдань щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Проаналізувавши вищенаведені документи суд приходить до висновку, що заявник надав недостовірні відомості щодо відсутності коштів на депозитному банківському рахунку та не мав права на грошову допомогу переміщеним особам у період з листопада 2014 року по листопад 2016 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно до ч.1, 3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать: витрати на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходження, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 640, 00 гривень підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, та на підставі Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014року № 505, ст. 1212 ЦК України, ст.ст. ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 133, 141, 258, ,259, 268 ЦПК України , суд
Позов ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради до ОСОБА_2 про про стягнення виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 м.Одеса, вул. ак. Корольова, 44 кв.78) на користь ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради (65023 м.Одеса, вул.Л.Толстого, ЄДРПОУ НОМЕР_2) суму виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 21158,96 ( двадцять одна тисяча сто п'ятдесят вісім грн.. 96 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 м.Одеса, вул. ак. Корольова, 44 кв.78) на користь Держави у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене учасниками справив апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 30 днів апеляційної скарги з дня проголошення судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Суддя Луняченко В. О.