Справа № 520/11379/16-ц
Провадження № 2/520/2080/17
12.02.2018 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
судді Пучкової І.М.
за участю секретаря Бродецької Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ЖБК «Приморський-27», третя особа - ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
16 вересня 2016 року позивачка звернулась до суду з позовом до ЖБК «Приморський-27», який надалі уточнювала, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, просить визнати дії відповідача такими, що порушують вимоги ч. 2 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; зобов'язати відповідача укласти договори про надання послуг, відповідно до ч. 2 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; визнати дії відповідача такими, що порушують вимоги ст. ст. 7, 15, 18, 20 Закону України «Про звернення громадян»; зобов'язати відповідача надати відповідь на заяву від 17.09.2013 року відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про звернення громадян».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
17.09.2013 р. вона звернулась до відповідача з заявою про прийняття її до членів кооперативу та укладення з нею договорів про надання житлово-комунальних послуг, проте, на її заяву відповіді не було надано, у зв'язку з чим вважає дії відповідача неправомірними, та такими, що порушують вимоги ст. ст. 7, 15, 18, 20 Закону України «Про звернення громадян».
Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що заява позивача була розглянута на загальних зборах, відповідь було надано. Договори не укладено, оскільки відповідач не є виконавцем вказаних послуг.
Третя особа ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав з підстав викладених позивачем.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази та матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
17 вересня 2013 року позивачка звернулась до голови правління ЖБК «Приморський 27» з заявою про прийняття її в члени кооперативу та укладення з нею договори про надання житлово-комунальних послуг.
5 жовтня 2013 року відбулися позачергові загальні збори членів ЖБК «Приморський-27», про що був складений протоко, з якого вбачається, що заяву ОСОБА_1 не було розглянуто.
27 липня 2014 року загальними зборами ЖБК «Приморський-27» заяву ОСОБА_1 було розглянуто, прийнято рішення прийняти власника квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_1 в члени ЖБК «Приморський-27» після сплати боргу за квартиру.
07 грудня 2016 року ЖБК «Приморський-27» надіслало листа позивачеві відповідно до якого, відповідач повідомив, що заява позивача вже була розглянута на загальних зборах 27.07.2014 року та винесене відповідне рішення, а тому повторне звернення розгляду не підлягає.
Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
З метою реалізації зазначеної статті Конституції України, 2 жовтня 1996 року було прийнято відповідний Закон України «Про звернення громадян». Саме цей нормативно-правовий акт передбачає основні положення щодо звернень громадян, у тому числі, види звернень, порядок оформлення та направлення звернень, строки розгляду, тощо.
Статтею 3 Закону «Про звернення громадян» зазначено, що під зверненням громадян слід розуміти викладені в письмовій або в усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Громадяни України можуть подавати свої звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків. За формою, звернення може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) та письмовим (надісланим поштою або переданим громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства).
Відповідно до статті 5 Закону «Про звернення громадян», текст звернень, а також рішень і відповідей на них складається українською або іншою мовою, прийнятною для сторін, у зверненні обов'язково має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. Також до звернень можуть додаватися різні довідкові матеріали в оригіналах або копіях.
Положеннями статті 15 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Відповідно до положень ст.20 Закону «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їхньої реєстрації, враховуючи вихідні, святкові та неробочі дні. Звернення, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, розглядаються невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо ж в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, строк розгляду звернення можу бути подовжено, про що повідомляється особі, яка подала звернення. Разом з тим, загальний термін розгляду звернення, не може перевищувати сорока п'яти днів від часу його отримання.
Термін розгляду звернень (пропозицій, заяв, скарг) обчислюється з дня надходження звернення та його реєстрації в органі чи установі юстиції. Якщо ж останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, визначений відповідно до закону, днем закінчення строку є перший після нього робочий день.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем порушено строки розгляду звернення позивача встановлені ст. 20 Закону України «Про звернення громадян». Позивачем звернення подано 17.09.2013 р., питання щодо звернення розглядалося 27 липня 2014 року, а єдиний лист, який був наданий позивачеві, що вбачається з матеріалів справи, - 07 грудня 2016 р.
Отже, відповідач своєчасно, відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян», відповіді на заяву від 17.09.2013 року не надав та порушив терміни надання відповіді. Тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати відповідь позивачці ОСОБА_1 на заяву від 17.09.2013 року підлягають задоволенню.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача укласти договори про надання послуг відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством. Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачеві відповідно до умов договору.
За змістом ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно з положеннями ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі, якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з іншим виконавцем. Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.
За змістом п.п. 1.1., 1.2., 1.3., 1.5., 1.6. "Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг", затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України №60 від 25.04.2005 року, органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг: з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів всіх форм власності є суб'єкт з господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у п. 1.1. "Порядку", може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у ч. 2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків, коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про кооперацію», кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їхньої господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
За даними відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ЖБК «Приморський-27» є обслуговуючим кооперативом.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про кооперацію», кооператив, відповідно до свого статуту, самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом. Виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.
Враховуючи зміст наведених норм чинного законодавства України, суд вважає безпідставними вимоги позивача про зобов'язання ЖБК «Приморський-27» укласти з нею договори про надання послуг з централізованого опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення та про надання послуг з утримання будинків, споруд та при будинкових територій.
Крім того, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості, згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншими способом, що встановлений договором або законом.
При цьому, з урахуванням викладених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання відсутності договірних відносин між нею та ЖБК «Приморський-27» не є в даному випадку способом захисту особистого немайнового або майнового права та інтересу позивача, з огляду на відсутність обов'язку ЖБК «Приморський-27» укладати з позивачем договори про надання житлово-комунальних послуг, що, в свою чергу, не є порушенням вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з боку ЖБК «Приморський-27», тож правових підстав для задоволення такої вимоги суд не вбачає.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1102,40 грн., що є пропорційним задоволеним вимогам.
Керуючись ст. 12-13, 81,141, 263-265 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про звернення громадян», -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ЖБК «Приморський-27», третя особа - ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 кооперативу «Приморський-27» (код за ЄДРПОУ 20995031, м. Одеса, вул. Архітекторська, 22) щодо ненадання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, відповіді на заяву від 17 вересня 2013 року відповідно до вимог ст. ст. 7, 15, 18, 20 Закону України «Про звернення громадян».
Зобов'язати ОСОБА_3 кооператив «Приморський-27» (код за ЄДРПОУ 20995031, м. Одеса, вул. Архітекторська, 22), надати відповідь на звернення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, від 17 вересня 2013 року відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про звернення громадян».
У частині позовних вимог про визнання дій відповідача ОСОБА_3 кооперативу «Приморський-27» (код за ЄДРПОУ 20995031, м. Одеса, вул. Архітекторська, 22), такими, що порушують вимоги ч. 2 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги", зобов'язання укласти договори про надання послуг, відповідно до ч. 2 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 кооперативу «Приморський-27» (код за ЄДРПОУ 20995031, м. Одеса, вул. Архітекторська, 22), на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір в сумі 1102,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Пучкова І. М.