Справа № 172/174/18
Провадження № 2-о/172/9/18
28.02.2018 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Філіппова Є.Є.
секретаря - Лук'яненко О.В.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в сел. Васильківка без фіксації технічними засобами, цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Васильківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту смерті,-
Представник заявника ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті. В обґрунтування заяви вказавши, що ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки пред"явлено документ, виданий а території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (на тимчасово окупованій території України), що унеможливлює здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Померла ОСОБА_4 є громадянкою України, поховання та реєстрацію смерті проводили Пролетарський відділ запису актів цивільного стану м.Донецьк Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької народної Республіки в м.Донецьк, Пролетарський район Донецька Народна Республіка, що є тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною Радою України відповідно до ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанови ВР України від 17.03.2015 року "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей тимчасово окупованими територіями" ЗУ "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганських областей". Крім того заявниця зверталася до Пролетарського відділу запису актів цивільного стану м.Донецьк Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької народної Республіки на тимчасово окупованій території, де вона отримала свідоцтво про смерть серії ДНР №096717. Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленої форми та для призначення невиплаченої пенсії.
Надати відповідні документи у неї немає можливості.
В зв'язку з чим, просить встановити факт смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк.
До початку підготовчого судового засідання представник заявника ОСОБА_6, зацікавлена особа, подали заяви про слухання справи у їх відсутність, не заперечували проти задоволення заяви.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.
У відповідності до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, є донькою ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 актовий запис №805 від 15.06.1976 року.
ОСОБА_4, перебуваючи в місті Донецьк, на тимчасово окупованій території - померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується довідкою про смерть № 1 , причина смерті "набухание -отек головного мозга" (а.с.7).
Як встановлено судом, заявник мав намір встановити факт смерті матері, оскільки це має юридичне значення, а саме для призначення невиплаченої пенсії.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На сьогоднішній час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, а також лікарське свідоцтво про смерть видане медичними закладами тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Керуючись 4, 13, 19, 81, 82, 229, 258, 259, 263-265, 293, 294, 317, 319, 430 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Васильківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту смерті- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, на тимчасово окупованій території у м.Донецьк, ІНФОРМАЦІЯ_3, що є підставою для реєстрації факту смерті Васильківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та видачі свідоцтва про смерть.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню в день винесення рішення - 28.02.2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Філіппов Є.Є.