Постанова від 02.03.2018 по справі 171/1820/17

Справа № 171/1820/17

2-а/171/4/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м.Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області:

у складі головуючої-судді Кодрян Л.І.

за участю секретаря судового засідання - Титаренко Л.Б.

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Біляк І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Апостолове адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації про визнання рішення щодо призупинення виплати державної допомоги, як одинокій матері протиправним, зобов'язання відновити виплату соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання рішення щодо призупинення виплати державної допомоги, як одинокій матері протиправним, зобов'язання відновити виплату соціальної допомоги.

Посилається на те, що вона є матір'ю неповнолітнього сина - ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1, який навчається на денному відділенні ДНЗ КЦПОММ (ІІІ рівень акредитації) по спеціальності «електрозварник», термін навчання з 01.09.2016 року по 28.06.2019 року.

Зазначає, що вона є одинокою матір'ю та починаючи від народження сина отримує допомогу на дитину, передбачену одиноким матерям у відповідності Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

З 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року їй в черговий раз була призначена допомога, як одинокій матері, яка виплачувалася до вересня 2016 року. Останнє перерахування коштів відповідачем здійснено 08.09.2016 року. Однак в жовтні-листопаді 2016 року кошти відповідачем їй не перераховані.

На звернення позивача до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області працівниками вказаного органу їй роз'яснено в усній формі, що її знято з обліку одиноких матерів, оскільки державний соціальний інспектор встановила, що за місцем реєстрації позивач не проживає, а проживає в м.Кривий Ріг та повинна звертатися за виплатою допомоги за місцем фактичного проживання, а крім того, причиною припинення виплати допомоги їй є також те, що вона проживає фактично з чоловіком, який є членом її сім'ї і його дохід має враховуватися при встановленні сукупного доходу на кожного члена сім'ї при визначенні права на соціальну допомогу та розміру такої допомоги, однак довідку про його доходи до органу соціального захисту населення нею не надано.

Також, органом соціального захисту населення їй надано письмову відповідь про призупинення виплати призначеної соціальної допомоги, як одинокій матері за місцем реєстрації в Апостолівському районі Дніпропетровської області, оскільки соціальний інспектор позбавлений можливості перевірити достовірність наданих нею документів для отримання допомоги та виявити факт отримання будь-яких доходів, рекомендовано їй перевести справу щодо отримання допомоги, як одинокій матері за місцем фактичного проживання в м.Кривий Ріг.

Вважає рішення Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області про призупинення виплати державної допомоги, як одинокій матері протиправним, оскільки воно суперечить чинному законодавству.

Вказує, що вичерпні підстави для припинення чи призупинення виплати допомоги передбачені ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 і таких підстав відповідачем не встановлено.

Згідно п.37 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається органами соціального захисту населення за місцем їх проживання. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Зазначає, що не проживає за місцем реєстрації через аварійний стан належного їй будинку, однак тимчасово проживає у своїх батьків по АДРЕСА_2 не проживає, лише відвідує там свого сина з метою надання йому необхідної побутової допомоги, який навчається у цьому місці. Отже, підстав для отримання нею соціальної допомоги у м.Кривий Ріг немає.

Крім того, посилається на те, що сукупний дохід на одного члена сім'ї при визначенні права на отримання державної допомоги має визначатися з урахуванням членів її сім'ї у складі двох осіб: її - ОСОБА_4 та її сина - ОСОБА_6 Інші особи, що мають бути враховані при визначенні права на соціальну допомогу відсутні.

Таким чином, вважає, що органом соціального захисту населення безпідставно припинено виплату їй допомоги на дитину, як одинокій матері.

Просить визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області про призупинення виплати їй державної допомоги, як одинокій матері з 01.10.2016 року по день набрання рішенням суду чинності. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області відновити виплату їй державної допомоги, як одинокій матері та перерахувати на її особовий рахунок вказану державну допомогу за період з 01.10.2016 року по день набрання рішенням суду чинності. Стягнути з відповідача на її користь 15000 грн. за заподіяну моральну шкоду та витрати за сплату судового збору.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених в ньому, просила позовні вимоги задовольнити. Крім того, пояснила, що ОСОБА_4 в черговий раз звернулася до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області для призначення їй державної соціальної допомоги, як одинокій матері 19 жовтня 2017 року. Листом Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області від 16 листопада 2017 року № 3304/03 її повідомлено, що така допомога призначена ОСОБА_4 з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 1563, 27 грн. Однак, допомога їй виплачувалася до 31.12.2017 року, а у січні 2018 року виплату допомоги призупинено, кошти позивачу за січень 2018 року не перераховані, згодом виплату соціальної допомоги відновлено. Такі дії відповідача також вважає протиправними, оскільки передбачених законодавством підстав для призупинення виплати соціальної допомоги не було, не зважаючи на те, сину позивача - ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 виповнилося 18 років, однак він продовжує навчатися, про що відповідачу було відомо із поданих ОСОБА_4 довідок.

Від відповідача по справі надійшло письмове заперечення в якому Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі. Зазначає, що ОСОБА_4 в черговий раз призначена допомога, як одинокій матері з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року з подальшою перевіркою фактичного місця проживання. Позовні вимоги ОСОБА_4 вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.

ОСОБА_4, яка зареєстрована в АДРЕСА_1 в червні 2016 року звернулася з заявою про отримання соціальної допомоги, як одинокій матері. Виплата вказаної допомоги була призначена на період з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2017 року. Відповідно до п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 головний державний соціальний інспектор у вересні 2016 року перевірив достовірність наданих позивачем документів. Згідно складеного головним державним соціальним інспектором акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 14.09.2016 року ОСОБА_4 разом із сином і співмешканцем проживає майже рік в м.Кривий Ріг, точна адреса не відома, сусіди не володіють такою інформацією, на телефонні дзвінки позивач не відповідала. Зовнішній вид оселі надав підстави для висновку, що в ній ніхто не проживає. У зв'язку з неможливістю підтвердити або спростувати інформацію про доходи позивача та перевірити інформацію про місце знаходження дитини виплату допомоги, як одинокій матері, ОСОБА_4 було призупинено з 01.10.2016 року.

Відповідач зазначає, що підставою для призупинення виплати допомоги ОСОБА_4, як одинокій матері, стала відсутність її на території Апостолівського району, проживання в м.Кривий Ріг та неможливість перевірки матеріального стану сім'ї соціальним інспектором і визначення місця знаходження дитини.

Позивачу запропоновано перевести справу до органу соціального захисту населення за місцем її проживання та надано відповідну інформацію спеціалістами Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області.

Вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки дії Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області є правомірними, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача Біляк І.В. просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав викладених в запереченні на адміністративний позов. Додатково пояснила, що за зверненням ОСОБА_4 рішенням про призначення соціальної допомоги сім'ям з дітьми від 14.11.2017 року позивачу призначена допомога, як одинокій матері з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року. У січні виплата такої допомоги призупинена, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 сину позивача - ОСОБА_6 виповнилося 18 років і електронна програма за допомогою якої здійснюється нарахування коштів по соціальній допомозі припинила нарахування ОСОБА_4 такої допомоги. Крім того, ОСОБА_4 слід було додатково надати до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області довідку, що її син продовжує навчання, оскільки надана нею в жовтні 2017 року довідка про навчання ОСОБА_6 та його доходи за місцем навчання не підтверджувала той факт, що він продовжує навчання в грудні 2017 року і не припинив його.

Представник відповідача пояснила, що довідка про навчання сина на даний час позивачем надана до органу соціального захисту населення, соціальна допомога позивачу призначена з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року, однак, як зазначила представник відповідача, головним державним соціальним інспектором буде здійснюватися подальша перевірка фактичного місця проживання ОСОБА_4 для визначення підстав виплати соціальної допомоги.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області, як одинока мати, що є обставиною, яка визнається учасниками справи та не підлягає доказуванню згідно ч.1 ст.78 КАС України.

Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 15.09.2016 року позивачу призначена допомога, як одинокій матері з 01.06.2016 року на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.10.2016 року виплату допомоги призупинено та у вказаному рішенні зазначено, що ОСОБА_6 знятий з оплати з 01.10.2016 року (а.с.65).

З листа Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області від 07.12.2016 року № 2969 встановлено, що на адвокатський запит щодо призупинення виплати допомоги, як одинокій матері ОСОБА_4 органом соціального захисту населення повідомлено, що позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Апостолівської РДА, як одинока мати, допомога на дитину їй призначалась з 01.06.2016 року по 30.11.2016 року; з 01.10.2016 року виплату допомоги ОСОБА_4 припинено, оскільки, як виявлено головним державним соціальним інспектором позивач проживає в м.Кривий Ріг, точна адреса її проживання не відома, виявити факт отримання нею доходів неможливо, головним державним соціальним інспектором рекомендовано ОСОБА_4 перевести справу щодо отримання соціальної допомоги за місцем фактичного проживання в м.Кривий Ріг (а.с.11).

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_4, що встановлено зі свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 01.02.2000 року (а.с.15).

З довідки виконавчого комітету Зеленодольської міської ради від 12.12.2016 року № 1015 та від 19.10.2017 року № 830 встановлено, що ОСОБА_4 та її син - ОСОБА_6 зареєстровані в АДРЕСА_1 (а.с.14, 16, 52,62).

Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_4 від 11.04.2017 року підписаного депутатом Зеленодольської міської ради та сусідами ОСОБА_4 фактично з вересня 2016 року проживає за адресою АДРЕСА_2 без реєстрації (а.с.12).

Згідно довідок виданих ДНЗ «КЦПОММ» від 24.04.2017 року, від 06.10.2017 року, від 20.10.2017 року ОСОБА_6 навчається на денному відділенні ДНЗ «КЦПОММ» (ІІІ рівень акредитації) по спеціальності «електрогазозварник», період навчання з 01.09.2016 року по 28.06.2019 року та отримує стипендію в сумі 415 грн. (а.с.44, 51, 53, 61,63).

Головним державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області складено акт від 14 вересня 2016 року обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 в якому зазначено, що ОСОБА_4 разом із сином і співмешканцем проживає майже рік в м.Кривий Ріг, точна адреса не відома, сусіди не володіють такою інформацією, на телефонні дзвінки позивач не відповідає, виявити факт отримання будь-яких доходів не можливо (а.с.35).

Згідно заяви про призначення соціальної допомоги встановлено, що ОСОБА_4 звернулася 19 жовтня 2017 року до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області про призначення їй допомоги на дитину, як одинокій матері (а.с.49).

Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.11.2017 року позивачу призначена допомога, як одинокій матері на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 1563,27 грн. (а.с.50, 54).

З листа Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області від 16.11.2017 року № 3304/03 вбачається, що орган соціального захисту населення повідомляє ОСОБА_4, що за її заявою від 19.10.2017 року допомога, як одинокій матері, їй призначена з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 1563,27 грн. (а.с.65).

Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 19.02.2018 року позивачу призначена допомога, як одинокій матері на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 1534,66 грн. (а.с.69).

Актом про фактичне місце проживання від 30.01.2018 року встановлено, що зі слів матері позивача - ОСОБА_7 в даний час фактично ОСОБА_4 та її син ОСОБА_6 проживають у м.Кривий Ріг (а.с.70).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно частково залишити без розгляду з наступних підстав.

Згідно ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно заявлених позовних вимог позивач просить визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області про призупинення виплати їй державної допомоги, як одинокій матері з 01.10.2016 року по день набрання рішенням суду чинності. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області відновити виплату їй державної допомоги, як одинокій матері та перерахувати на її особовий рахунок вказану державну допомогу за період з 01.10.2016 року по день набрання рішенням суду чинності.

Позивач звернулася з позовом до суду за захистом свого права 11.10.2017 року, а отже, позов в частині поданий після закінчення строків, установлених законом.

Відповідно до ч.3 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Судом приймається до уваги, що позивачем та його представником не зазначено про поважність причин пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів та не надано доказів, що можуть підтвердити поважність причини пропуску такого строку, з моменту коли позивач дізналася або могла дізнатись про порушення її прав, тобто з моменту припинення нарахування допомоги, як одинокій матері в жовтні 2016 року.

Таким чином вищевказані позовні вимоги за період з 01.10.2016 року по 11.04.2017 року підлягають залишенню без розгляду.

Щодо заявлених позовних вимог за період з 12.04.2017 року по даний час, то суд вважає, що заявлені позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.2КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно ч.ч.1,2 ст.18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1,2,3 ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини. У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах перші та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі- Порядок призначення і виплати державної допомоги) допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги, якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, виплата допомоги на дітей одиноким матерям продовжується з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами, на підставі довідки навчального закладу - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Відповідно до п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Згідно п.37 Порядку призначення і виплати державної допомоги допомога на дітей одиноким матерям призначається органами соціального захисту населення за місцем їх проживання. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Як встановлено судом вичерпні підстави для припинення чи призупинення виплати соціальної допомоги одиноким матерям, передбачені ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги, а як вбачається з п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги виплата допомоги на дітей одиноким матерям продовжується з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами, якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації.

Встановлено, що в черговий раз після призупинення в жовтні 2016 року виплати допомоги, як одинокій матері, позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області 19 жовтня 2017 року.

Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.11.2017 року позивачу призначена допомога, як одинокій матері на утримання сина з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 1563,27 грн. В січні 2018 року виплату такої допомоги призупинено, що є обставиною, яка визнається учасниками справи.

Представник позивача вважає вказані дії відповідача такими, що суперечать чинному законодавству та просить визнати їх протиправними.

Як пояснила представник відповідача призупинення виплати допомоги ОСОБА_4 в січні 2018 року відбулося тому, що ІНФОРМАЦІЯ_2 сину позивача - ОСОБА_6 виповнилося 18 років і електронна програма за допомогою якої здійснюється нарахування коштів, як соціальної допомоги припинила нарахування ОСОБА_4 такої допомоги та, крім того, ОСОБА_4 додатково не надала до Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області довідку про навчання сина, оскільки надана нею в жовтні 2017 року довідка про навчання ОСОБА_6 та його доходи за місцем навчання не свідчить, що дитина продовжує навчання в грудні 2017 року і не припинив його.

Отже, факт надання в жовтні 2017 року довідки навчального закладу позивачем до органу соціального захисту населення не заперечується представником відповідача, що відповідно до п.п.35, 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги було підставою для продовження виплати допомоги ОСОБА_4 на дитину, як одинокій матері з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами та виплати її протягом шести календарних місяців, а отже, зокрема і в січні 2018 року.

Однак, виплату такої допомоги в січні 2018 року відповідачем позивачу було припинено, що вбачається з рішення від 14.11.2017 року, яким позивачу призначена допомога, як одинокій матері з 01.10.2017 року по 31.12.2017 року, а не на шість місяців.

Аргументи представника відповідача про те, що позивачу правомірно органом соціального захисту населення запропоновано перевести виплату соціальної допомоги за місцем фактичного проживання у м.Кривий Ріг і вона зобов'язана це здійснити є безпідставними та спростовуються п.37 Порядку призначення і виплати державної допомоги, відповідно до якого допомога на дітей одиноким матерям призначається органами соціального захисту населення за місцем їх проживання. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Отже, призначення допомоги за місцем фактичного проживання є правом позивача, а не обов'язком.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що Управлінням соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області безпідставно і незаконно припинено позивачці виплату допомоги на дитину у січні 2018 року, а тому вважає, що такі дії відповідача слід визнати протиправними.

Вирішуючи позовні вимоги щодо стягнення з Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА Дніпропетровської області на користь ОСОБА_4 моральної шкоди у розмірі 15 000 грн. суд виходить з наступного.

Згідно пункту 3 Постанови Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 р. за № 4 під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до чинного законодавства, моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральнихпереживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зав'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Згідно з абзацом 2 пункту 5 Постанови Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 р. за № 4, відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного звязку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Судом не встановлено заподіяння моральної шкоди позивачу, підтвердження наявності порушення звичної душевної рівноваги, наявності негативного психічного впливу, значних хвилювань, враховуючи, що позивачем не надано письмових доказів на підтвердження вказаних обставин (медичні довідки про погіршення стану здоров'я, перелік куплених ліків щодо відновлення стану здоров'я тощо).

Крім того, зважаючи на те, що позовні вимоги слід задовольнити лише в частині визнання протиправним рішення про припинення виплати ОСОБА_4 допомоги на дитину, як одинокій матері у січні 2018 року, а як встановлено судом право позивача на отримання допомоги, як одинокій матері відновлено, оскільки рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 19.02.2018 року ОСОБА_4 призначено вказану соціальну допомогу з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р., то вимоги щодо стягнення моральної шкоди з відповідача є необґрунтованими.

Разом з тим, суд вважає також необґрунтованим розмір моральної шкоди, яку позивач оцінила у 15 000 грн.

Тому, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 5, 6, 9, 72 - 78, 90, 94,246, 247,250, 255, 295, 297Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Вимоги адміністративного позову ОСОБА_4 (прож. АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192141, 53800, Дніпропетровська область, м.Апостолове, вул.Визволення,36) про визнання рішення щодо призупинення виплати державної допомоги, як одинокій матері протиправним, зобов'язання відновити виплату соціальної допомоги за період з 01.10.2016 року по 11.04.2017 року - залишити без розгляду.

Позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації в частині визнання протиправним рішення про припинення виплати допомоги на дитину, як одинокій матері у січні 2018 року задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації про припинення виплати ОСОБА_4 допомоги на дитину, як одинокій матері у січні 2018 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_4 відмовити.

Повідомити сторони, що повний текст рішення суду буде складено в строк до 08 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки та в порядку, встановленими ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. І. Кодрян