Справа № 826/15312/16 Суддя (судді) першої інстанції: Смолій І.В.
01 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.,
представника позивача - Жуль Б.С.,
представника позивача - Ковалишиної А.М.,
представника відповідача - Щеколдіна В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року (дата виготовлення повного тексту постанови невідома) у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд", третя особа - Публічне акціонерне товариство "Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської" про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд", третя особа - Публічне акціонерне товариство "Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської" про зобов'язання відповідача допустити до приміщень на території товариства за адресою: вул. В.Липківськго, 37-А у м. Києві, для проведення Головним управлінням ДСНС України у м. Києві перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову у задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що посадові особи позивача при здійсненні перевірки об'єкту діяли з порушенням вимог законодавства не повідомили відповідача про перевірку, також неналежним чином оформлено відповідні документи, які б могли свідчити про факт недопущення їх до перевірки об'єкту.
До Київського апеляційного адміністративного суду 26.01.2018 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому він зазначає, що судом першої інстанції винесено обґрунтоване рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин по справі та з врахуванням норм чинного законодавства та просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд"залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року - без змін.
У судовому засіданні 01 березня 2018 року представник відповідача апеляційну скаргу підтримав. Представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у відповідності до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 № 1337, ГУ ДСНС України у м. Києві видано наказ від 19.07.2016 №327 "Про проведення планових перевірок".
Так, пунктом 32 додатку до наказу державним інспекторам доручено в період з 23.05.2016 по 15.06.2016 провести планову перевірку ТОВ «КийБуд» за адресою: вул. В.Липківського, 37-А у м. Києві, щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
На підставі наказу №157, було видано посвідчення №397 від 11.05.2016 на проведення державним інспектором перевірки товариства за адресою: вул. В.Липківського, 37-А у м. Київ.
Позивачем також було надіслано повідомлення №21/998 від 27.04.2016 про проведення планової перевірки товариства за адресою: вул. В.Липківського, 37-А у м. Києві.
Як зазначено позивачем, перед початком здійснення перевірки державним інспекторам було пред'явлено охороні ТОВ «КийБуд» службове посвідчення, що засвідчує особу перевіряючого та посвідчення №397.
Проте, всупереч пред'явлених документів та законних підстав для проведення перевірки, охорона товариства відмовився допускати державних інспекторів до перевірки ТОВ «КийБуд» за адресою: вул. В.Липківського, 37-А у м. Києві.
Крім того, з причин перешкоджання допуску посадових осіб позивача, здійснено виклик поліції за номером 102.
За фактом недопущення державними інспекторами складено акт про недопущення до проведення планової перевірки від 14.06.2016, який направлені позивачу засобами поштового зв'язку.
Неможливість встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що можуть створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч. 2 ст. 64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно вимог п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого Постановою КМУ від 16.12.2015р. №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до приписів п.п.2 п.3 цього Положення №1052, основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно з п.п.39 п.4 даного Положення, ДСНС, відповідно до покладених на неї завдань, організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів АР Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.
Пунктом Положення №1052 також визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Зокрема, згідно з Положенням про Головне управління ДСНС України у м. Києві, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2016 року №175, Головне управління ДСНС України у м. Києві є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання (п. 27 ч. 4 Положення про Головне управління ДСНС України у м. Києві).
Відповідно до ст.ст. 66, 67 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.
Механізм, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877-V.
Так, статтею 1 Закону №877 передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
А як видно зі змісту приписів ч.11 ст.4 цього ж Закону №877, плановий чи позаплановий захід має здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Крім того як слідує з вимог ст.5 Закону №877, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
При чому, таке повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що територіальні органи ДСНС України здійснюють нагляд (контроль) у сфері пожежної і техногенної безпеки, зокрема шляхом проведення перевірок суб'єктів господарювання, що призначаються наказом відповідного ГУ, на підставі якого видається посвідчення на проведення перевірки та направляється відповідне повідомлення підконтрольному суб'єкту господарювання.
Суб'єкт же господарювання, в свою чергу, має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Стаття 7 Закону України №877 передбачає, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням ПІБ) і засвідчується печаткою.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Аналогічні норми також закріплені і в Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.11.2015 №1337.
Відповідно до змісту вимог п.11 Розділу ІІІ Порядку №1337, у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.
Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.
В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.
Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.
У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.
У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з п. 9 розд. ІІІ Порядку № 1337 посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право, зокрема, звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Таким чином, планові перевірки суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки можуть проводитися лише на підставі наказу про проведення перевірки виданого ДСНС України або її територіальними органами (в тому числі остання через підпорядкований йому підрозділ). При цьому, такі органи можуть звертатися у встановленому законом порядку до адміністративного суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки.
Як встановлено судом та зазначено вище, підставою для звернення ГУ ДСНС України у м. Києві до суду з даним адміністративним позовом послугував недопуск посадових осіб органу контролю до проведення планової перевірки ТОВ «Кийбуд».
За фактом недопущення до проведення перевірки та у відповідності з пунктом 11 розділу III Порядку проведення перевірок, позивачем складено акт про недопущення до проведення планової перевірки від 14.06.2016.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що причиною не допуску посадових осіб позивача до проведення перевірки було неодержання ним повідомлення про здійснення планового заходу.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про проведення планової перевірки від 27.04.2016 №21/998 було надіслано на адресу 03124, м. Київ, бульв.Лепсе,4.
Разом з тим, відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія якого наявна в матеріалах справи, місцезнаходженням ТОВ «Кийбуд» являється наступна вдреса:03067, м. Київ, бул. І.Лепсе, 7-В, приміщення 94.
Посилання позивача на те, що доказами місцезнаходження ТОВ «Кийбуд» за адресою 03124, м. Київ, бульв.Лепсе,4 є копії ухвали Господарського суду міста Києва від 26.04.2012 у справі №25/035-12 та ухвали Господарського суду міста Києва від 31.01.2012 по справі №5002-12/5062-2011, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки офіційна інформація про місцезнаходження юридичної особи міститься саме в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Крім того, позивачем не надано доказів отримання вказаного повідомлення про проведення планової перевірки від 27.04.2016 №21/998 відповідачем.
Також, з матеріалів справи не вбачається, що позивачем посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), було пред'явлено саме керівнику ТОВ «Кийбуд» або уповноваженій ним особі, як це передбачено вимогами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.11.2015 №1337. Разом з тим, в рішенні суду першої інстанції з цього приводу зазначено суперечливі факти, а саме, що вказане посвідчення вручено менеджеру ТОВ «Кийбуд», та в подальшому зазначається про недопуск позивача до перевірки охороною відповідача та іншими уповноваженими особами (начальником, касиром, товарознавцем).
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів вважає, що позивачем не дотримано вимог законодавства, зокрема Закону № 877-V та Порядку № 1337, щодо призначення та проведення перевірки підконтрольного суб'єкту господарювання, а отже, у відповідача були правові підстави для не допуску посадових осіб контролюючого органу до здійснення перевірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На думку колегії суддів, оскаржуване рішення прийняте судом першої інстанції за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та за недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.
Доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження, а тому його апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС, Київський апеляційний адміністративний суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "КийБуд", третя особа - Публічне акціонерне товариство "Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року скасувати .
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяО.А. Губська
СуддяА.Б. Парінов
СуддяО.О. Беспалов
Повне судове рішення складено 05 березня 2018 року
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.