ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
27 лютого 2018 року Справа № 913/21/18
Провадження №26/913/21/18
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали позовної заяви №239/10/20-17 від 28.12.2017
за позовом: Міністерства соціальної політики України (місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Еспланадна, 8/10);
до відповідача: Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 93416, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 аудиторська служба України (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. П. Сагайдачного, 4).
про стягнення 15684,64 грн, -
Секретар судового засідання Рвачов О.О.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув;
від третьої особи: ОСОБА_2, за довіреністю №25/01/5-Д від 16.01.2018.
В судовому засіданні 27.02.2018 судом у відповідності до статті 233 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Міністерство соціальної політики України звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, в якому просить господарський суд стягнути матеріальну шкоду, завдану неналежним виконанням зобов'язань за договорами №11/15 від 14.02.2015 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства “УДЦ “ОСОБА_3 гвардія” та №36/16 від 13.06.2016 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства України “МДЦ “Артек” у сумі 15684,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх обов'язків за договорами, що призвело до завдання збитків державі у сумі 15684,64 грн.
Ухвалою суду від 05.01.2018 на підставі п. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України позовну заяву Міністерства соціальної політики України №239/10/20-17 від 28.12.2017 залишено без руху, оскільки в матеріалах доданих до позовної заяви, відсутня копія довіреності чи іншого документа в підтвердження повноважень представника позивача, який підписав позовну заяву та зобов'язано Міністерство соціальної політики України протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви.
15.01.2018 через канцелярію Господарського суду Луганської області від Міністерства соціальної політики України надійшло клопотання №21/0/22-18 від 11.01.2018, в якому позивач усунув недоліки позовної заяви (згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, ухвалу суду від 05.01.2018 позивач отримав 11.01.2018), а саме: додав копію довіреності на представника, який підписав позовну заяву.
Ухвалою від 18.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 аудиторську службу України. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 06.02.2018.
В судовому засіданні 06.02.2018 оголошено перерву до 27.02.2018.
29.01.2018 від відповідача через канцелярію Господарського суду Луганської області надійшов відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти позову та зазначає: щодо стягнення суми 3950,68 грн за видачу у 2015 році 4 путівок із зайвою оплатою їх вартості державними коштом (20% вартості путівки) у порушення абзацу 3 підпункту 5 пункту 2 розділу IV (відсутність довідок про доходи членів сім'ї) відповідач пояснює, що у 13-ту зміну 2015 року (з 06.12 по 26.12.2015) до ДП “УДЦ “ОСОБА_3 гвардія” на оздоровлення та відпочинок на підставі рішення № 5 від 25.11.2015 засідання Координаційної ради з питань оздоровлення та відпочинку дітей і підлітків при Сватівської райдержадміністрації було відправлено четверо дітей з м. Сватове Луганської області, як діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенної катастрофи. У якості підстави для прийняття рішення радою був застосований експертний висновок Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 8-2015 про рівень надзвичайної ситуації, що сталася у м. Сватове Луганської області внаслідок пожежі на складі Міністерства оборони України. Зважаючи, що такий випадок та така категорія дітей з'явилася у Сватівському районі вперше, у списку (у графі “Примітки”) була відображена лише категорія, до якої вказані діти належать незалежно від зовнішніх обставин, а саме, “дитина, яка знаходиться на диспансерному обліку”. Відповідач переконаний, що у даному випадку мало місто цільове використання путівок та відповідач не повинен був вживати заходів щодо стягнення коштів, як це передбачено пунктом 4.3. Договору 11/15. Крім того, умовами цього договору не передбачено стягнення коштів з самого відповідача. Щодо стягнення суми 6795,6 грн за безпідставно видану путівку ОСОБА_4 на оздоровлення на 7-му зміну 2016 року (з 03.12 по 23.12.2016), тобто у період з кінця вересня до середини травня як дитині віком менше 8 років у порушенні абзацу 2 пункту 4 розділу І ОСОБА_5 про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства України “Міжнародний дитячий центр “Артек” за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 10.03.2016 № 238, (далі - ОСОБА_5 238) відповідач пояснює, що відповідно до листа Управління соціального захисту населення Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації від 24.10.2017 № 3726/04 ОСОБА_4 є внутрішньо переміщеною особою, проживає з батьками в м. Попасна, яке знаходиться на лінії зіткнення, станом на 01.12.2016 знаходилася на диспансерному обліку. У зв'язку з цим, рішенням районної Координаційної ради з питань відпочинку та оздоровлення дітей та підлітків від 15.11.2016, протокол № 19 було вирішено направити ОСОБА_4, яка на момент направлення не досягла 8-річного віку на 7-му оздоровчу зміну до дитячого центру “Артек”. Таким чином, ОСОБА_4 була направлена на оздоровлення у відповідності з пунктом 6 розділу III ОСОБА_5 238 та на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 720-р “Питання організації оздоровлення та відпочинку дітей із населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, у 2016 році”. Відповідач вважає, що у даному випадку теж мало місто цільове використання путівки та відповідач не повинен був вживати заходів щодо стягнення коштів, як це передбачено пунктом 4.3. Договору 36/16. Крім того, умовами цього договору також не передбачено стягнення коштів з самого відповідача. Щодо стягнення суми 4938,36 грн. за безпідставно видану путівку ОСОБА_6 на оздоровлення на 4-ту зміну 2015 року (з 24.04 по 14.05.2015), тобто у період з кінця вересня до середини травня як дитині віком менше 8 років у порушенні абзацу 2 пункту 3 розділу І ОСОБА_5 220 відповідач пояснює, що відповідно до листа Управління соціального захисту населення Новопсковської районної держадміністрації від 31.10.2017 №16-7/8-4798, ОСОБА_6, якому на момент направлення не виповнилося 8 років, був направлений до ДП “УДЦ “ОСОБА_3 гвардія” на 4-ту оздоровчу зміну 2015 року як дитина із малозабезпеченої сім'ї, яка відповідно до законодавства одержує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім ям та як дитина із багатодітної сім'ї. Підтверджуючі довідки раніше було направлено на адресу позивача у жовтні 2017 року на виконання листів позивача про усунення порушень, виявлених ОСОБА_1 аудиторською службою України. Таким чином, ОСОБА_6 був направлений на оздоровлення у відповідності з пунктом 6 розділу III та на підставі абзаців 6, 7 підпункту 1 пункту 2 розділу III ОСОБА_5 220 за безоплатними путівками, як дитина із малозабезпеченої сім'ї, яка відповідно до законодавства одержує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та як дитина із багатодітної сім'ї. Відповідач вважає, що у даному випадку теж мало місто цільове використання путівки та відповідач не повинен був вживати заходів щодо стягнення коштів, як це передбачено пунктом 4.3. Договору 11/15.
05.02.2018 від позивача через канцелярію Господарського суду Луганської області надійшла відповідь на відзив відповідача в якій останній заперечує проти доводів відповідача з огляду на встановлені ревізією порушення. Також позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
05.02.2018 від третьої особи через канцелярію Господарського суду Луганської області надійшли пояснення щодо позову, в яких позов підтримує повністю з огляду на те, що Держаудислужбою під час ревізії фінансово - господарської діяльності міністерства за період з 01.05.2015 по 01.05.2017 було виявлено порушення, які відображені в акті ревізії №04-22/12 від 04.08.2017.
27.02.2018 від позивача через канцелярію Господарського суду Луганської області надійшла відповідь на відзив відповідача в якій останній заперечує проти доводів відповідача з огляду на встановлені ревізією порушення. Також позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
В судове засідання 27.02.2018 прибув представник третьої особи.
Враховуючи, що представники сторін в судове засідання 27.02.2018 не прибули, суд вважає за необхідне розглянути спір по суті за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представника третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-
14.02.2015 між Міністерством соціальної політики України та департаментом соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації було укладено договір №11/15 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «УДЦ «ОСОБА_3 гвардія», предметом якого є організація направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «ОСОБА_3 гвардія» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №227 від 28.02.2011 «про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах «Артек» і «ОСОБА_3 гвардія» (п.1.1.).
Умовами договору сторони погодили, що департамент отримує в міністерстві путівки до ДУ «УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» та здійснює розподіл путівок в розрізі регіонів і міст обласного значення відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Луганській області, згідно з Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «ОСОБА_3 гвардія» за рахунок бюджетних коштів (п.1.2.); часткова оплата путівок за рахунок батьків або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день становить: за путівку, з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівок - 987,67 грн; за путівку, з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1481,51 грн; за путівку, з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 2469,18 грн (п.2.2.) відповідно до порядку здійснювати направлення дітей на оздоровлення згідно з планом - графіком розподілу путівок та наказом Міністерства (п.3.1.1.); за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором кожна із сторін несе відповідальність відповідно до законодавства України (п.4.1); цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором, але не пізніше ніж до 31.12.2015 (п.7.1.).
13.06.2016 між Міністерством соціальної політики України та департаментом соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації було укладено договір №36/16 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «МДЦ «Артек» предметом якого є організація направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №227 від 28.02.2011 «про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах «Артек» і «ОСОБА_3 гвардія» (п.1.1.).
Умовами договору сторони погодили, що департамент отримує в міністерстві путівки до ДПУ «МДЦ «Артек» та здійснює розподіл путівок в розрізі регіонів і міст обласного значення відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Луганській області, згідно з Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» за рахунок бюджетних коштів (п.1.2.); часткова оплата путівок за рахунок батьків або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день становить: за путівку, з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівок - 1249,50; за путівку, з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1874,25 грн; за путівку, з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 3123,75 грн (п.2.2.) відповідно до порядку здійснювати направлення дітей на оздоровлення згідно з планом - графіком розподілу путівок та наказом Міністерства (п.3.1.1.); за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором кожна із сторін несе відповідальність відповідно до законодавства України (п.4.1); цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором, але не пізніше ніж до 31.12.2016 (п.7.1.).
За період з 01.05.2015 по завершений місяць 2017 ОСОБА_1 аудиторською службою України відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на ІІ квартал 2017 року було проведено ревізію фінансового - господарської діяльності Міністерства соціальної політики України за результатами якої було встановлено, що Департаментом соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на порушення вимог ОСОБА_5 про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» за рахунок бюджетних коштів №238 від 10.03.2016 та ОСОБА_5 про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «ОСОБА_3 гвардія» за рахунок бюджетних коштів №220 від 26.02.2015 було безпідставно видано: 1 путівку на оздоровлення у період з вересня до середини травня ОСОБА_7Д на загальну суму 4938,36 грн (на порушення абз. 1 п.3 розділу І положення №220); 1 путівку на оздоровлення у період з кінця вересня до середини травня ОСОБА_8 на загальну суму 6795,60 грн (на порушення абз. 1 п. 4 розділу І положення 238); 4 путівки на оздоровлення ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_11 на загальну суму 3950,68 грн (на порушення абз. 3 підпункт 5 пункт 2 розділу ІV положення №220).
Листом №20555/0/2-17/26 від 20.10.2017 про усунення порушень, виявлених ОСОБА_1 аудиторською службою України позивач направив відповідачу вимогу про опрацювання матеріалів ревізії, усунути зазначені порушення та забезпечити відшкодування збитків в установленому порядку, розглянути питання про притягнення до відповідальності працівників управління, які допустили зазначені порушення.
Згідно ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Зобов'язання, в силу вимог ст.526 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу та інших актів законодавства.
Згідно ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Порядок оздоровлення та відпочинку дітей в ДП «УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» та ДПУ «МДЦ «Артек» врегульовано наказами Міністерства соціальної політики № 220 від 26.02.2015 «Про затвердження ОСОБА_5 про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «ОСОБА_3 гвардія» за рахунок бюджетних коштів» (далі ОСОБА_5 №220) та №238 від 10.03.2016 «Про затвердження Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» за рахунок бюджетних коштів» (далі - ОСОБА_5 №238).
Відповідно до п. 4 розділу І ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 до ДПУ «МДЦ «Артек» направляються діти віком: від 8 до 16 років включно - у період з кінця вересня до середини травня; від 7 до 2017 років включно - у період із середини травня до кінця вересня.
Відповідно до п. 4 розділу І ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 путівки до ДПУ «МДЦ «Артек», придбані за рахунок бюджетних коштів, надаються безоплатно або із частковою оплатою в розмірі 20,30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка вноситься батьками або проводиться з інших джерел, не заборонених законодавством, за визначеною Мінсоцполітики квотою.
Пунктом 1 розділу ІІ ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 передбачено, що розподіл путівок до ДПУ «МДЦ «Артек» затверджує Мінсоцполітики у розрізі адміністративно - територіальних одиниць відповідно до співвідношення чисельності дітей шкільного віку в адміністративно - територіальних одиницях та загальної чисельності таких дітей в Україні за даними Державної служби статистики України з урахуванням кількості дітей пільгових категорій та укладає договори зі структурними підрозділами з питань сім'ї та дітей обласних, Київської міської державних адміністрацій про направлення дітей для оздоровлення та відпочинку.
Згідно п.6 розділу ІІ ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 структурні підрозділи здійснюють контроль за цільовим використанням путівок в установленому законодавством порядку.
Пунктом 6 розділу ІІІ ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 відповідні підрозділи районних, районних у м. Києві державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування проводять відбір дітей, розглядають документи, зазначені в пунктах 2-5 розділу ІV цього положення, вносять пропозиції щодо направлення дітей до ДПУ «МДЦ «Артек» за безоплатними путівками і путівками з частковою оплатою вартості до структурних підрозділів, яким вони підзвітні, та складають списки дітей, які направляються до ДПУ «МДЦ «Артек» за безоплатними путівками і путівками з частковою вартості до структурних підрозділів, яким вони підзвітні, та складають списки дітей, які направляються до ДПУ «МДЦ «Артек», за формою, встановленою згідно з додатком 1 до цього ОСОБА_5.
Відповідно до п. 3 розділу VII ОСОБА_5 №238 від 10.03.2016 у разі встановлення факту видачі путівки з порушенням чинного законодавства структурні підрозділи у місячний строк з дня виявлення такого факту вживають заходів щодо повернення коштів у розмірі повної вартості безкоштовної путівки або часткової вартості путівки та перераховують зазначені кошти на рахунок Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 3 розділу І ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 до УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» направляються діти віком: від 8 до 16 років включно - у період з вересня до середини травня; від 7 до 2017 років включно - у період із середини травня до кінця вересня.
Відповідно до п. 6 розділу І ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 путівки до УДЦ «ОСОБА_3 гвардія», придбані за рахунок бюджетних коштів, надаються безоплатно або із частковою оплатою в розмірі 20,30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка вноситься батьками або проводиться з інших джерел, не заборонених законодавством, за визначеною Мінсоцполітики квотою.
Пунктом 1 розділу ІІ ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 передбачено, що розподіл путівок до ДП УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» затверджує Мінсоцполітики у розрізі адміністративно - територіальних одиниць відповідно до співвідношення чисельності дітей шкільного віку в адміністративно - територіальних одиницях та загальної чисельності таких дітей в Україні за даними Державної служби статистики України з урахуванням кількості дітей пільгових категорій та укладає договори зі структурними підрозділами з питань сім'ї та дітей обласних, Київської міської державних адміністрацій про направлення дітей для оздоровлення та відпочинку.
Згідно п.6 розділу ІІ ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 керівники структурних підрозділів забезпечують формування бази даних відповідних дітей пільгових категорій, які потребують оздоровлення та відпочинку в ДП УДЦ «ОСОБА_3 гвардія», і керуються цими даними для розподілу виділених путівок між відповідними підрозділами районних, районних у місті Києві державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад.
Згідно п.7 розділу ІІ ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 структурні підрозділи здійснюють контроль за цільовим використанням путівок в установленому законодавством порядку.
Пунктом 6 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 відповідні підрозділи районних, районних у м. Києві державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування вносять пропозиції щодо направлення дітей до ДП УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» за безоплатними путівками і путівками з частковою оплатою вартості та складають списки дітей, які направляються до УДЦ «ОСОБА_3 гвардія», за встановленою формою згідно з додатками 1 до цього ОСОБА_5 і направляють їх разом з документами, зазначеними в пунктах 2- 5 розділу IV цього ОСОБА_5, до структурних підрозділів, яким вони підзвітні.
Відповідно до п. 3 розділу VII ОСОБА_5 №220 від 26.02.2015 у разі встановлення факту видачі путівки з порушенням чинного законодавства структурні підрозділи у місячний строк з дня виявлення такого факту вживають заходів щодо повернення коштів у розмірі повної вартості безкоштовної путівки або часткової вартості путівки та перераховують зазначені кошти на рахунок Мінсоцполітики.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів №720-р від 05.10.2016 «Питання організації оздоровлення та відпочинку дітей із населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення у 2016 році» доручено Донецькій та Луганській облдержадміністраціям забезпечити під час відбору дітей для оздоровлення в дитячих центрах “Артек” і “ОСОБА_3 гвардія” в першочерговому порядку оздоровлення дітей із населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, які не оздоровлювалися протягом 2016 року за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Згідно цивільного законодавства, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК України).
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, відшкодування збитків. Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ст. 22 ЦК України).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків (ст. 611 ЦК України).
Учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено (ст. 224 ГК України).
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що відповідачем на виконання договорів №11/15 від 14.02.2015 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» та №36/16 від 13.06.2016 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «МДЦ «Артек» було направлено дітей для оздоровлення на підставі абзацу 4 підпункту 1 пункту 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 220 (4 путівка), на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №720-р від 05.10.2016 (1 путівка) та на підставі абзаців 6,7 підпунктів 1 пункту 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 220 (1 путівка).
Також судом встановлено, що у зв'язку з проведеною у 2017 році ОСОБА_1 аудиторською службою України фінансово - господарської діяльності Міністерства соціальної політики за період з 01.05.2015 по завершений місяць 2017 року за результатами зустрічної звірки було встановлено, що Департаментом безпідставно видано: 1 путівку на оздоровлення з вересня до середини травня дитині менше 8 років на порушення абзацу 1 пункту 3 розділу І ОСОБА_5 №220 на суму 4938,36 грн; 4 путівки із зайвою оплатою їх вартості державними коштами (зайво сплачено 20% вартості путівки) на порушення абзацу 3 підпункту 5 пункту 2 розділу ІV ОСОБА_5 №220 на загальну суму 3950,68 грн; 1 путівку на оздоровлення у період з кінця вересня до середини травня дитині віком менше 8 років на порушення абзацу 1 пункту 4 розділу І положення №238.
Відповідно до п. 3 розділу І ОСОБА_5 №220 діти віком від 7 до 17 років направляються до ДП «УДЦ «ОСОБА_3 гвардія» у період з середини травня до вересня, діти від 8 до 16 років - у період з вересня до середини травня, тоді як відповідачем було відправлено ОСОБА_7, яка народилась 13.07.2007, як дитину менше 8 років на 4 зміну 2015 року (з 24.04.2015 по 14.05.2015), тобто з порушенням п. 3 розділу І ОСОБА_5 №220.
Відповідно до п. 4 розділу І ОСОБА_5 №238 діти віком від 7 до 17 років направляються до ДПУ «МДЦ «Артек» у період з середини травня до кінця вересня, діти від 8 до 16 років - у період з кінця вересня до середини травня, тоді як відповідачем було відправлено ОСОБА_4, яка народилась 04.11.2009, як дитину менше 8 років на 7 зміну 2016 року (з 03.12.2016 по 23.12.2016) на підставі розпорядження КМУ №720-р від 05.10.2016, але з порушенням п. 4 розділу І ОСОБА_5 №238.
Відповідно до абз. 4 підпункту 1 п. 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220 дітям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій та катастроф структурним підрозділом надаються путівки безоплатно.
Відповідно до абз. 8 підпункту 2 п. 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220 дітям, які перебувають на диспансерному обліку, при цьому середньомісячний сукупний дохід сімей, у яких виховуються діти зазначеної категорії, не повинен перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї, встановленого законодавством надаються путівки безоплатно.
Відповідно до абз. 2 підпункту 2 п. 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220 дітям, які перебувають на диспансерному обліку надаються путівки з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків вартості путівки, що сплачується за рахунок батьків або з інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідачем у 13 зміну 2015 року з 06.12.2015 по 26.12.2015 було направлено 4 дітей на підставі абз. 8 підпункту 2 п. 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220 дітям, які перебувають на диспансерному обліку, при цьому середньомісячний сукупний дохід сімей, у яких виховуються діти зазначеної категорії, не повинен перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї, встановленого законодавством, однак відповідачем до документів не було додано в порядку абзацу 3 підпункту 5 пункту 2 розділу IV ОСОБА_5 №220 довідки про доходи членів сім'ї.
Твердження відповідача, що вищезазначені 4 дітей були відправлені на підставі абзацу 4 підпункту 1 пункту 2 розділу ІІІ ОСОБА_5 №220, як діти, що постраждалі внаслідок техногенної катастрофи та, що у списку не було Примітки «діти, які постраждали в наслідок техногенної катастрофи» судом не приймаються, оскільки відповідно до абзацу 3 підпункту 2 пункту 2 розділу ІV положення №220 для дітей, які постраждали внаслідок техногенної аварі надається документ, який підтверджує належність дитини до зазначеної категорії, а відповідачем до матеріалів справи не додано доказів на підтвердження статусу дітей, як такі, що постраждали внаслідок техногенної катастрофи, а відповідно до списку №16/28-2723 від 04.12.2015 в графі примітка зазначені діти відображені - «Діти, які знаходяться на диспансерному обліку».
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ст.224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно з приписами ч.1 ст.225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.177 Цивільного кодексу України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
З огляду на викладене гроші є майном в розумінні викладених приписів законодавства.
Для відшкодування шкоди необхідно довести такі обставини: неправомірність поведінки особи, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина завдавача шкоди. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди (Постанови Верховного Суду України у справах 3-383гс15, 3-741гс15, 922/210/15, 3-271гс16). Відсутність будь-якої з зазначених ознак виключає настання цивільно-правової відповідальності відповідача у вигляді покладення на нього обов'язку з відшкодування збитків.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що внаслідок порушення відповідачем п.3 розділу І та абзацу 3 підпункту 2 пункту 2 розділу ІV ОСОБА_5 №220 та пункту 4 розділу І ОСОБА_5 №238 позивач був позбавлений свого майна у вигляді грошових коштів у сумі 15684,64 грн за відправлення дітей на оздоровлення. При цьому останнє перебуває у безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку з порушенням відповідачем ОСОБА_5 №220 та №238. Недотримання відповідачем обов'язку щодо здійснення контролю за цільовим використання путівок є винною в силу положень ч.1 ст.614 Цивільного кодексу України, оскільки відповідачем не доведено, що ним вжито всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання.
За таких обставин, судом встановлена наявність всіх елементів юридичного складу, необхідного для відшкодування позивачеві відповідачем збитків, а тому суд дійшов висновку, що вимога позивача є законною, обґрунтованою, доведеною належним та допустимими доказами, та такою, що підлягає задоволенню повністю в сумі 15684,64 грн (4938,36 +3950,68 +6798,60).
Відповідно до ст. 129 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 1 600 грн. 00 коп.
Враховуючи вище викладене та керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03196720, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15-Б) на користь Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ 37567866, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Еспланадна, 8/10) збитки в сумі 15684 (п'ятнадцять тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн 64 коп. та судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп.
3. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 ГПК України.
У той же час згідно пункту 17.5 Перехідних ОСОБА_5 ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено та підписано 05.03.2018
Суддя С.В. Масловський