ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
02 лютого 2018 року 10:21 № 826/18473/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представника позивача - Супліка М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НБК-Проект"
до третя особа Державної архітектурно-будівельної інспекції України Департамент містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про скасування припису від 25.10.2016
Товариство з обмеженою відповідальністю "НБК-Проект" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.01.2016р.
- визнати протиправною та скасувати постанову Державної архітектурно-будівельної інспекції України про накладення штрафу від 15.11.2016р. №260/16/10126-1/1511/02/4.
Позовні вимоги мотивовані тим, що містобудівні умови та обмеження не є складовою частиною проекту, а відповідність проекту вимогам чинного законодавства було підтверджено державною експертизою та відповідачем при видачі дозволу на початок будівництва. Також позивач стверджує про відповідність проекту встановленим вимогам та скасування в судовому порядку інших приписів, виданих на підставі того ж акту перевірки, на підставі якого видані оскаржувані рішення.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність дій та прийнятих рішень.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві (далі - Департамент) відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком № 553, на підставі звернення Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» від 19.10.2016 вх. № 10/26-1910/36, у присутності директора ПП «Метал-Сервіс» ОСОБА_2, директора TOB «НБК-Проект» ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва «Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграду, 2-б у Оболонському районі міста Києва».
За результатами перевірки, зокрема, складено акт перевірки від 25.10.2016 та складений відносно Позивача протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.10.2016, а також Позивачу видано обов'язковий до виконання припис від 25.10.2016 з вимогою у термін до 25.11.2016 усунути встановлене правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
За результатами розгляду зазначених матеріалів справи про порушення у сфері містобудівної діяльності посадовою особою відповідача винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.11.2016 №260/16-1/1511/02/4, якою постановлено визнати TOB «НБК-Проект» вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та застосовано штраф у розмірі 130500грн.
Прийняття зазначених рішень мотивоване наступними обставинами.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві замовнику - ПП "МЕТАЛ-СЕРВІС" виданий дозвіл від 19 жовтня 2012 року №КВ 12412193433 на виконання будівельних робіт із будівництва житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б у Оболонському районі м. Києва.
Замовнику Головним управління містобудування, архітектуру, та дизайну міського середовища надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для проектування будівництва житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом за вказаною адресою від 04 серпня 2010 року за №009-305.
Проект "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б в Оболонському районі м. Києва" розроблений генеральним проектувальником ТОВ "Нерухомість-Центр". Київською міською Філією ДП "УКРДЕРЖЕКСПЕРТИЗА" від 11.03.2011 було видано Замовнику позитивний висновок комплексної державної експертизи проекту "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда у Оболонському районі м. Києва". Експертизою проекту визначено дві черги будівництва:
- І черга (житловий будинок №1 (секції 1-1, 1-2, 1-3); житловий будинок №1 (секції 1-4, 1-5, 1-6, 1-7);
- II черга - торгово-офісний комплекс №2; підземний паркінг №3.
Замовник будівництва наказом від 02.11.2012 року за №230/10 затвердив проектну документацію з основними техніко-економічними показниками та змінив кількість черг будівництва.
В подальшому у 2014 році здійснено коригування проекту "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б у Оболонському районі м. Києва", та отримано експертний звіт від ТОВ "Експертиза МВК" за №0143 від 15.12.2014 а саме:
секція 1-6; 1-7 змінено поверховість з 15-15 на 16-15, загальна площа з 12 589,31 м2 на 13 715,97 м2.
скориговано техніко-економічні показники торгово-офісного комплексу з виділенням додаткової житлової секції 1-8.
Коригування проекту "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б в Оболонському районі м. Києва" виконано генеральним проектувальником ТОВ "НБК-ПРОЕКТ".
У відповідь на лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України з вимогою стосовно надання належним чином засвідчених копій документів, в тому, числі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №009-305 від 04.08.2010 на об'єкт: "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури ,та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б в Оболонському районі м. Києва", Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) поінформував листом від 24.10.2016 за №16419 та підтвердив факт надання замовнику будівництва містобудівних умов та обмежень земельної ділянки від 04 серпня 2010 року за №009-305.
Коригування проекту "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграда, 2-Б в Оболонському районі м. Києва" в частині зміни основних техніко-економічних показників виконано генеральним проектувальником ТОВ "НБК-Проект" та затверджено замовником ПП "МЕТАЛ-СЕРВІС" без вихідних даних, що є порушенням статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 4 ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво". Наведені в акті перевірки обставини свідчать, що фактично підставою для прийняття оскаржуваних рішень стало порушення статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 4 ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", а саме виконання коригування проекту будівництва в частині зміни основних техніко-економічних показників генеральним проектувальником ТОВ "НБК-Проект" та затвердження замовником ПП "МЕТАЛ-СЕРВІС" без вихідних даних, а саме без розроблення нових містобудівних умов та обмежень.
Так, відповідно частини першої до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент складання акта перевірки), проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
У свою чергу, згідно з частиною першою статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Відповідно до частин третьої, четвертої та восьмої статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Відповідно до пункту 3 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року №45 (далі по тексту - Порядок), (в редакції, чинній на момент коригувань проекту будівництва) для забезпечення проектування об'єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.
Пункт 4 Порядку передбачає, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Згідно з пунктом 9 Порядку, проектна документація на будівництво об'єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі вимог доступності для інвалідів та інших маломобільних груп населення. При проектуванні об'єктів експериментального будівництва враховуються також індивідуальні технічні вимоги та вимоги державних будівельних норм щодо науково-технічного супроводу.
За визначенням до пункту 8 статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно з розділом ІІІ Порядку №109, містобудівні умови та обмеження складаються з текстової та графічної частин.
Текстова частина містобудівних умов та обмежень містить розділи: "Загальні дані"; "Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки".
Розділ "Загальні дані" містить: а) назву об'єкта будівництва; б) інформацію про замовника; в) наміри забудови; г) адресу будівництва або місце розташування об'єкта; ґ) документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою (крім випадків, передбачених пунктом 2.3 розділу II цього Порядку); д) площу земельної ділянки; е) цільове призначення земельної ділянки; є) посилання на містобудівну документацію (у разі наявності); ж) функціональне призначення земельної ділянки; з) основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва.
Розділ "Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки" містить: а) граничнодопустиму висоту будівель; б) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; в) максимально допустиму щільність населення (для житлової забудови); г) відстані від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; ґ) планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони); д) мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; е) охоронювані зони інженерних комунікацій; є) вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 "Інженерні вишукування для будівництва"; ж) вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (2807-15); з) забезпечення умов транспортно-пішохідного зв'язку; и) вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; і) вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України "Про охорону культурної спадщини"; ї) вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.
Наведені норми законодавства вказують, що проектна документація на об'єкт будівництва розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних, складовою частиною яких є містобудівні умови та обмеження; у свою чергу містобудівні умови та обмеження визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва у відповідності до вимог, встановлених законодавством та містобудівною документацією, тобто, гранично допустимі (дозволені) вимоги до майбутнього проекту, та є чинними до завершення будівництва об'єкта.
При цьому, чинне законодавство не передбачає отримання нових вихідних даних при коригуванні проектної документації, у тому числі отримання нових містобудівних умов та обмежень у разі подальшого коригування проекту будівництва, зокрема, в частині зміни поверховості та площі, якщо такі коригування знаходяться у допустимих межах.
Суд встановив, що ПП "МЕТАЛ-СЕРВІС" отримало містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 04 серпня 2010 року №009-305 до проектування будівництва житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури, та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграду, 2-Б у Оболонському районі міста Києва, в яких, зокрема, встановлено граничний відсоток забудови земельної ділянки - орієнтовно 23%; граничну щільність забудови - згідно ДБН; граничну висоту будівлі - орієнтовно 73,5 м.
В акті перевірки зазначено, що внаслідок коригування проекту "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграду, 2-Б у Оболонському районі м. Києва" секція 1-6; 1-7 змінено поверховість з 15-15 на 16-15, загальна площа з 12 589,31 м2 на 13 715,97 м2 та скориговано техніко-економічні показники торгово-офісного комплексу з виділенням додаткової житлової секції 1-8.
У той же час відповідачем в акті перевірки не встановлено будь-яких порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства при здійсненні коригування проекту об'єкта будівництва зі сторони ПП "МЕТАЛСЕРВІС", а лише зазначено про сутність проведених коригувань.
Суд звертає увагу, що відповідачем також не наведено, а судом не виявлено, що здійснені коригування проекту будівництва виходять за гранично допустимі норми, або суперечать вимогам, які встановлені у містобудівних умовах та обмеженнях, у тому числі в частині площі, поверховості та кількості секцій.
Крім того, згідно з експертним звітом щодо розгляду проектної документації по проекту коригування "Будівництво житлового комплексу з об'єктами побутової та адміністративної інфраструктури та підземним паркінгом на просп. Героїв Сталінграду, 2-Б у Оболонському районі м. Києва" в частині секцій 1-4, 1-5, 1-6, 1-7, торгово-офісного комплексу та підземного паркінгу, складеного 15 грудня 2014 року та затвердженого ТОВ "Експертиза МВК", за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з отриманням вимог, які ставляться, і може бути затверджена в установленому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ст. 74 КАС України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії. Отже, вирішення даної справи залежить від доведеності відповідачем правомірності прийняття оскаржуваних рішень та порушення позивачем вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства.
З огляду на те, що відповідачем доказів порушення позивачем вимог законодавства не надано, та керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НБК-Проект" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати припис Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.01.2016р.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної архітектурно-будівельної інспекції України про накладення штрафу від 15.11.2016р. №260/16/10126-1/1511/02/4.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 02.03.2018.
Суддя С.К. Каракашьян