про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
05 березня 2018 рокум. ПолтаваСправа № 539/235/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Костенко Г.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, буд.16, с.Войниха, Лубенський район, Полтавська область, 37554) до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8,Лубни,Лубенський район, Полтавська область,37500) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
30 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з позовною заявою до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком у період з 01.04.2017 по 30.09.2017 включно;
- зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком за період з 01.04.2017 по 30.09.2017 включно, відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 02 лютого 2018 року справу №539/235/18 за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Питання про відкриття провадження у справі Лубенським міськрайонного судом Полтавської області не вирішено.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 02 березня 2018 року, що підтверджується даними вхідної реєстрації.
Підставою даного позову є незгода позивача із діями Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо припинення виплати пенсії за віком у період з 01.04.2017 по 30.09.2017.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване наступним.
ОСОБА_1 не працює та не отримує дохід. Єдиним джерелом доходу є пенсія, яка не виплачується з 01.04.2017. На підтвердження надано довідки Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про отриману пенсії за період: жовтень-грудень 2016 року, січень-березень 2017 року.
Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір".
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вирішуючи подане клопотання по суті, суд наголошує, що майновий стан сторони є оціночним поняттям і залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану. Проте, беручи до уваги похилий вік позивача та предмет позову, суд вважає за можливе визнати подане позивачем клопотання достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи /частина друга статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України/.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні /частина третя статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України/.
Частина четверта вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України визначає перелік справ, які виключно розглядаються за правилами загального позовного провадження.
Так, даний спір не входить до переліку справ, визначених частиною четвертою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, що мають розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Відтак, дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 133, 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 539/235/18 за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Адміністративну справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 10:30 год. 27 березня 2018 року в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава.
Витребувати від Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1.
Витребувані документи надати до суду в строк до 20 березня 2018 року.
У разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина сьома та восьма статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Роз'яснити учасникам процесу, що судом у відповідності до частини першої статті 144 Кодексу адміністративного судочинства України з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства судом вчинюються заходи процесуального примусу, визначених статтею 145 Кодексу адміністративного судочинства України.
Визначити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке повинно відповідати статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати сторонам, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки.
Копію позовної заяви з доданими документами направити відповідачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в частині відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності (пункт 5 частини першої статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України) в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017.
Суддя Г.В. Костенко