05 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2047/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Диканського відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії,
10.11.2017 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (надалі - ДФС України, відповідач-1), Диканського відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач-2) про:
- зобов'язання ДФС України не вносити про ОСОБА_1 інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти форму обліку платників податків: за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та місцем реєстрації (згідно дії статей 28, 294, 296 ЦК України);
- зобов'язання Диканське відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області здійснювати в подальшому облік, як платника податків, за раніше встановленими формами: без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та місцем реєстрації) та не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів;
- зобов'язання Диканське відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області проставити у паспорті (на стор. 7,8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач через релігійні переконання не бажає, щоб її облік як платника податків здійснювався із застосуванням цифрових ідентифікаторів, у зв'язку з чим зверталась до відповідачів із відповідними заявами, у задоволенні яких було неправомірно відмовлено. ОСОБА_1 стверджує, що не відмовляється сплачувати податки і обов'язкові платежі, проте, хоче робити це без застосування цифрових ідентифікаторів, та щоб їх облік здійснювався за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження, місцем реєстрації без використання серії та номеру паспорта, і таке право передбачено статтями 8, 22, 24, 34, 64 Конституції України, статями 28, 294, 296, Цивільного кодексу України, статтями 6 - 8, 15 Закону України "Про захист персональних даних", статтею 23, 30 Закону України "Про інформацію".
10.01.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує, що позивачем не дотримано передбаченої законодавством процедури реалізації права на здійснення платежів без ідентифікаційного номера. Повідомлення форми 1П ОСОБА_1 було заповнене з порушенням, а саме: в графі 29 "Паспорт фізичної особи" не вказана "серія та номер", "дата видачі", "ким видано", відтак контролюючі органи не мають повноважень щодо ведення обліку платників податків у іншому порядку, за іншими формами, способами або видами (а. с. 42-44).
06.02.2018 відповідач надала відзив на позов, в якому вказує, що заповнення повідомлення форми 1П було виконано згідно норм статей 6, 8 Закону України "Про захист персональних даних". Крім того, надано судові рішення якими задоволено аналогічні позовні вимоги (а.с.106-112).
Позивач у судове засідання не з'явився, представником позивача (ОСОБА_2.) подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.105).
У судове засідання з'явився представник відовідача-1, проти позову заперечував, наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві. Не заперечував проти розгляду справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача-2 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є прихожанкою Чудо-Михайлівської церкви (с.Михайлівка Диканського району Полтавської області), що підтверджується довідкою від 02.09.2017 (а.с.13).
16.08.2017 ОСОБА_1 звернулася до відповідачів із письмовими заявами щодо себе, у яких просила, зокрема: 1) не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків; зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження - статті 28, 294, 296 Цивільного кодексу України); проставити відмітку у паспорті (на стор. 7, 8 або 9) про наявність права на вчинення певних дій без присутності цифрового кодифікатора - ПН, серії та номеру паспорта та ін.; 2) не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження - статті 28, 294, 296 Цивільного кодексу України) (а. с.12, 47).
При цьому, в усіх заявах ОСОБА_1 вказано, що з дією норм статей 63, 70 Податкового кодексу України не згодна.
Листами Диканського відділення Полтавської ОДПІ від 18.08.2017 №143/Щ/10/16-10-18-39 та Державної фіскальної служби України від 01.09.2017 №11328/Щ/99-99-68-02-01-14 заявнику було роз'яснено порядок реалізації права щодо відмови від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (а.с.35-36).
Зазначено, що фізична особа, яка через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за формою № 1П, яке водночас є заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України. Кодекс не передбачає можливості вилучення інформації з Державного реєстру за заявою фізичної особи.
Крім того, 18.08.2017 ОСОБА_1 подавала до Диканського відділення Полтавської ОДПІ повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (форма № 1П) (а.с.49), у якому не зазначила відомості про серію та номер паспорта, та у зв'язку з цим дане повідомлення за формою № 1П залишено без розгляду, про що вказано у листі Диканського відділення Полтавської ОДПІ від 23.08.2017 №144/Щ/16-10-18-39.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Разом з тим, згідно частиною четвертою статті 35 Конституції України ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
Відповідно до статті 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод - кожен має право на свободу думки, совісті та релігії.
Свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеженням, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
До 01 січня 2011 року діяв Закон України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22 грудня 1994 року (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до статті 1 якого для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Згідно із статтею 5 цього ж Закону до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Проте, Закон України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» втратив чинність 01 січня 2011 року разом з набранням чинності Податковим кодексом України, яким на даний час регулюється порядок обліку платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Пунктом 63.2 статті 63 Податкового кодексу України передбачено, що взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Відповідно до пункту 63.6 статті 63 Податкового кодексу України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Як передбачено пунктом 63.7 статті 63 Податкового кодексу України, контролюючий орган зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) у всіх свідоцтвах, довідках, патентах, в інших документах або повідомленнях, що видаються платнику податків або надсилаються йому. Кожен платник податків зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) в усіх податкових деклараціях (розрахунках, звітах), платіжних документах щодо податків і зборів, у фінансових документах, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 70.1 статті 70 Податкового кодексу України визначено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Згідно із пунктом 70.5 статті 70 цього ж Кодексу фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючому органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Відповідно до пункту 70.12 статті 70 вказаного Кодексу реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків.
З наведених норм чинного законодавства України чітко слідує, що релігійні переконання особи не звільняють її від конституційного обов'язку сплачувати податки і збори. При цьому, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. За загальним правилом, облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Проте, для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, облік ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. При цьому, облік таких осіб ведеться в окремому Державному реєстрі за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки. Порядок реалізації права на відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника чітко визначено законодавством.
Порядок та процедура обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта; внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, а також форми облікової картки фізичної особи - платника податків, повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) визначаються Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 10 грудня 2013 року № 779 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2013 року за № 221/24743) (далі - Положення № 779).
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ цього Положення порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає зокрема і внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Так, пунктом 1 розділу ІІ вказаного Положення № 779 передбачено, що усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Відповідно до пункту І розділу IV цього ж Положення Державний реєстр фізичних осіб - платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Складовою частиною Державного реєстру є окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та подали до контролюючого органу повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (пункт 2 розділу VIII Положення № 779).
За приписами пункту 1 розділу VIII Положення № 779 фізична особа, яка раніше не подавала облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.
У відповідності до пункту 3 розділу VIII Положення № 779 фізична особа подає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцем проживання або за власним бажанням - до контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Для заповнення повідомлення використовуються дані паспорта та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних (пункт 4 розділу VIII Положення).
За нормами пункту 8 розділу VIII Положення № 779 після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала повідомлення, контролюючий орган вносить до паспорта відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта. Взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом п'яти робочих днів від дня подання до контролюючого органу Повідомлення.
За правилами пункту 9 розділу VIII Положення № 779 у разі якщо фізична особа, до паспорта якої внесено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, раніше була зареєстрована в Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків, то після взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру реєстраційний номер облікової картки платника податків закривається (датою закриття є дата внесення відмітки до паспорта громадянина України), а у разі наявності у паспорті громадянина України відмітки про реєстраційний номер облікової картки така відмітка анулюється у порядку, встановленому цим розділом.
Таким чином, порядок відмови від обліку платника податків за номером картки такого платника чітко врегульовано законом.
Як встановлено судом, правом на відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків позивач скористалася у серпні 2017 року, відтак, на правовідносини між позивачами та відповідачами поширюються норми чинного податкового законодавства, а саме: Податковий кодекс України та Положення № 779.
Аналогічні висновки щодо правил дії нормативно-правових актів у часі в подібних правовідносинах були зроблені Верховним судом України у постанові від 01 липня 2014 року № 21-238а14.
З наданих у судовому засіданні (06.02.2018) пояснень представника позивача слідує, що позивач просила відповідачів не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податку, використовуючи цифрові кодифікатори (тобто, серію та номер паспорта) та здійснювати їх облік виключно за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання серії та номера паспорта.
Разом з тим, суд звертає увагу, що за нормами чинного податкового законодавства України облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та обов'язково за серією та номером діючого паспорта громадянина України, без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків, про що у паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно із пунктами 1, 2 розділу ХІ Положення № 779, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків. Документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 1 цього розділу, які не мають серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Тобто, з цього слідує, що в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, обов'язково повинно бути зазначено серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), а у разі відсутності у вказаних документах серії та номера паспорта такі документи вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Таким чином, слід прийти висновку, що без внесення відповідних змін до вказаних нормативно-правових актів податковий облік позивача виключно за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без серії та номера паспорта, як вона про це просить, є неможливим.
Суд зазначає, що позивачем з метою обґрунтування власної правової позиції надано суду примірник постанови Верховного Суду України у аналогічній, на його думку, справі (рішення від 01 липня 2014 року, справа № 2а-17823/09/0370), та рішення судів різних інстанцій, при ухваленні яких суди керувалися положеннями Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів".
Разом із тим, згадане рішення Верховного Суду України стосується фактичних обставин, які виникли до вступу в дію Податкового кодексу України і йдеться про різне правове регулювання, тому вони не можуть бути порівнюваними і не підлягають застосуванню у випадку, що розглядається.
Також суд звертає увагу на необхідність застосування положень саме Податкового кодексу України як спеціального закону у сфері оподаткування.
На відміну від норм Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів", який діяв раніше, Податковий кодекс України не передбачає можливості вилучення інформації з реєстру чи заборони її внесення щодо осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та проставляння у паспортах зазначених осіб відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, натомість передбачає ведення окремого реєстру у складі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта, а не тільки за прізвищем, ім'ям та по-батькові, датою народження та місцем проживання. не передбачає можливості вилучення інформації з реєстру чи заборони її внесення.
Зазначена правова позиція суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України у справах цієї категорії, яка висловлена в постановах від 09.10.2013 року № К/9991/23185/12 та від 29.03.2011 року № К-36795/10.
Так, за правилами пункту 5.2 статті 5 Податкового кодексу України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Як закріплює пункт 7.3 статті 7 цього ж Кодексу будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відтак, не заслуговує на увагу покликання позивача на положення статей 28, 294, 296, Цивільного кодексу України, 6 - 8, 15 Закону України "Про захист персональних даних", 23, 30 Закону України "Про інформацію", оскільки на правовідносини між позивачем та відповідачами поширюються норми чинного податкового законодавства, яке є спеціальним, а саме: ПК України та Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 10 грудня 2013 року № 779.
Суд звертає увагу і на ту обставину, що вимагаючи здійснювати облік позивача як платника податків за прізвищем, іменем та по батькові без використання серії і номера паспорта, ОСОБА_1 безпідставно ототожнює серію та номер паспорта як ідентифікуючу складову саме паспорта з ідентифікаційним номером облікової картки як цифрового замінника імені платника податку.
Враховуючи викладене вище, вимоги про невнесення інформації про позивача до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові кодифікатори; збереження за ОСОБА_1 форми обліку платника податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження; здійснення її обліку як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії на номеру паспорту - задоволенню не підлягають.
Крім того, не підлягає до задоволення позовна вимога про зобов'язання Диканське відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області проставити у паспорті (на стор. 7,8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, оскільки згідно із пунктом 8 розділу VІІІ Положення № 779, лише після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення, контролюючий орган вносить до паспорта відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення і складається зі слів "Має право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта", а не зі слів "Має право здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора".
На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 241-244, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Черняховського, 42, смт. Диканька, Диканського району, Полтавської області) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м.Київ), Диканського відділення Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області (вул. Пушкіна, 11-а, смт.Диканька, Диканського району, Полтавської області) про зобов'язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення буде складено протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий суддя Г.В. Костенко