28 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/190/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Вязун К.Ю.,
представника позивача - Ворони О.А.,
представника відповідача - Сухомлин Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" до Державної фіскальної служби України про визнання скарги задоволеною та зобов'язання вчинити дії. Під час розгляду справи суд, -
19 січня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про:
- визнання скарги ТОВ "Квант Плюс", поданої на рішення комісії ДФС №453671/31618527 від 20.12.2017 такою, що повністю задоволена на користь платника податку;
- зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем коли її було надіслано, податкову накладну №45 від 15.11.2017, виписану ТОВ "Квант Плюс" на адресу ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз", складену та подану на реєстрацію 30.11.2017.
Позовні вимоги мотивовані безпідставністю прийняття комісією ДФС рішення від 20.12.2017 №453671/31618527 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №45 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством 27.12.2017 на адресу ДФС України була надіслана засобами поштового зв'язку (Новою Поштою) відповідна скарга на зазначене рішення. Згідно з наявною на офіційному сайті Нова Пошта інформацією скарга товариства отримана ДФС України 03.01.2018. Разом з тим, станом на 19.01.2017 на адресу ТОВ "Квант Плюс" не надходило рішення комісії з питань розгляду скарг за результатами розгляду скарги платника податку. Відтак, позивач наполягає на визнанні його скарги повністю задоволеною на користь платника податку та зобов'язанні ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем коли її було надіслано податкову накладну.
Ухвалою від 23.01.2018 Полтавський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі №816/190/18 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні 28.02.2018 позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Представник ДФС України в судовому засіданні 28.02.2018 проти задоволення позову заперечувала посилаючись на те, що комісія ДФС України, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій та повною мірою використовуючи надані їй законодавством права правомірно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України прийняла рішення від 20.12.2017 №453671/31618527. Причиною прийняття комісією вказаного рішення слугувало надання ТОВ "Квант Плюс" контролюючому органу документів, які не є достатніми для прийняття комісією рішень про реєстрацію податкової накладної від 15.11.2017 №45.
Заслухавши пояснення представників позивача та ДФС України, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ТОВ "Квант Плюс" (код ЄДРПОУ 31618527) 08.08.2001 зареєстроване в якості юридичної особи, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу від 01.09.2005 №15881200000002781 (а.с. 31). Позивач, як платник податків, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (а.с. 26).
15.11.2017 ТОВ "Квант Плюс" оформило податкову накладну №45 по господарських операціях, які полягають у постачанні підприємством на користь ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" товарів - труби В-73х9-Е в комплекті з замками ЗН-95, труби ЛВ-73х9-Д в комплекті з замками ЗН-95, труби НКТ 73х5,5 згідно договору про закупівлю товарів від 27.09.2017, на загальну суму 1784400,00 грн, в тому числі ПДВ - 297400,00 грн.
Позивач направив вказану податкову накладну до Єдиного державного реєстру податкових накладних для реєстрації.
За результатами розгляду податкової накладної від 15.11.2017 №45 контролюючий орган 04.12.2017 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.10" направив ТОВ "Квант Плюс" квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 7304. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу".
13.12.2017 ТОВ "Квант Плюс" направило ДФС України пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній, а саме: платіжне доручення від 01.12.2017 №1287; договір про закупівлю товарів від 27.09.2017; специфікацію від 27.09.2017; довіреність від 18.01.2017; договір надання транспортних послуг від 04.01.2017; товарно-транспортну накладну від 15.11.2017 №668; акт прийому-передачі товару від 15.11.2017 №25; видаткову накладну від 15.11.2017 №25; договір поставки від 03.10.2017 №0310-1/17; сертифікат від 09.11.2017 №272/10-2017; сертифікат від 24.10.2016 №212; сертифікат від 24.10.2016 №2Пот; товарно-транспортну накладну від 15.11.2017 №О0000000553/2; товарно-транспортну накладну від 15.11.2017 №О0000000553/1; видаткову накладну від 15.11.2017 №О000000553. Отримання вказаних документів ДФС України підтверджується квитанцією від 13.12.2017 №1.
В результаті аналізу поданих документів ДФС України прийнято рішення від 20.12.2017 №453671/31618527 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №45 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Не погодившись із вищевказаним рішенням 27.12.2017 товариство на адресу ДФС України направило засобами поштового зв'язку (Новою Поштою) скаргу на рішення від 26.12.2017 №542.
Не отримавши рішення комісії з питань розгляду скарг за результатами розгляду скарги платника податку товариство звернулося до суду з даним позовом про визнання скарги ТОВ "Квант Плюс", поданої на рішення комісії ДФС від 20.12.2017 №453671/31618527 такою, що повністю задоволена на користь платника податку, та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем коли її було надіслано, податкову накладну від 15.11.2017 №45, виписану ТОВ "Квант Плюс" на адресу ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз", складену та подану на реєстрацію 30.11.2017.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Квант Плюс", суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
- якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
З матеріалів справи судом встановлено, що ДФС України не заперечується факт надходження на її адресу скарги ТОВ "Квант Плюс" від 26.12.2017 №542 на рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.12.2017 №453671/31618527.
За даними ДФС України комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення від 13.02.2018 №16012/31618527 про залишення скарги товариства без задоволення та рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної від 15.11.2017 №45 без змін. Вказане рішення надіслано на адресу ТОВ "Квант Плюс" засобами поштового зв'язку з повідомлення про вручення поштового відправлення, при цьому, комісією ДФС з питань розгляду скарг внесено відповідний запис до Єдиного реєстру податкових накладних.
Таким чином, твердження позивача стосовно того, що комісією ДФС з питань розгляду скарг не здійснено розгляд скарги ТОВ "Квант Плюс" від 26.12.2017 №542 не відповідає дійсним обставинам справи.
Водночас, суд не вбачає підстав для висновку про несвоєчасність розгляду комісією ДФС скарги позивача від 26.12.2017 №542, оскільки згідно даних вхідного штампу на скарзі остання зареєстрована у ДФС України 09.02.2018. Посилання позивача на те, що згідно з інформацією на сайті Нової Пошти скарга товариства отримана ДФС України 03.01.2018 судом оцінюються критично, оскільки відомості про надходження скарги мають підтверджуватися документально.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ "Квант Плюс" в частині визнання скарги товариства, поданої на рішення комісії ДФС №453671/31618527 від 20.12.2017 такою, що повністю задоволена на користь платника податку.
Вирішуючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем коли її було надіслано, податкову накладну від 15.11.2017 №45, виписану ТОВ "Квант Плюс" на адресу ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз", складену та подану на реєстрацію 30.11.2017, суд виходить з наступного.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 Податкового кодексу України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок №1246).
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Як вже зазначалося судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної ТОВ "Квант Плюс" від 15.11.2017 №45 стала відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 7304.
Однак, відповідач не надав суду обґрунтованих пояснень стосовно того, в чому ж саме полягає невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 7304 та якому виду, визначеному пунктом 6 зазначених Критеріїв, вона відповідає.
Судовим розглядом встановлено, що видом господарської діяльності ТОВ "Квант Плюс", зокрема, є неспеціалізована оптова торгівля.
27.09.2017 між ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" (покупець) та ТОВ "Квант Плюс" (постачальник) укладено договір про закупівлю товарів, за умовами пункту 1.1 якого постачальник зобов'язується передати у власність Магістралі трубопроводи, труби обсадні, труби тюбінги та супутні вироби (Труба сталева) (код згідно ДК 021-2015-44160000-9), а покупець зобов'язується прийняти і оплатити даний товар.
Відповідно до пункту 1.2 вказаного договору найменування, одиниці виміру та загальна кількість товару, що підлягає поставці за цим договором (асортимент, номенклатура) визначаються специфікацією, що є невід'ємною частиною даного договору.
Обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (пункт 1.3 договору від 27.09.2017). Ціну договору регулює розділ 3 договору від 27.09.2017.
На підтвердження реальності господарських відносин ТОВ "Квант Плюс" з ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" щодо поставки останньому у листопаді 2017 року товарів - труби В-73х9-Е в комплекті з замками ЗН-95, труби ЛВ-73х9-Д в комплекті з замками ЗН-95, труби НКТ 73х5,5 на загальну суму 1784400,00 грн, в тому числі ПДВ - 297400,00 грн, про що виписано спірну податкову накладну від 15.11.2017 №45, позивачем до матеріалів справи надано: специфікацію до договору від 27.09.2017 та видаткову накладну від 15.11.2017 №О0000000553.
Транспортування товару з орендованого ТОВ "Квант Плюс" складського приміщення, розташованого за адресою вул. Промислова, 1, м. Павлоград на користь ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" підтверджується наявними у справі: - товарно-транспортними накладними від 15.11.2017 №О000000553/1 та від 15.11.2017 №О0000000553/2; - накладною на переміщення від 10.11.2017 №26; - товарно-транспортними накладними від 10.11.2017 №1011/2 та від 10.11.2017 №1011/1; - договором оренди складського приміщення від 23.10.2017 №231017-ОС.
З огляду на вказані документи судом критично оцінюються посилання контролюючого органу у відзиві на відсутність доказів наявності у ТОВ "Квант Плюс" складських приміщень у м. Павлоград та документів, що підтверджують переміщення труб зі складу за адресою м. Полтава, вул. Дружби, 12, на склад за адресою: м. Павлоград, вул. Промислова, 1.
На підтвердження якості поставленого товару ТОВ "Квант Плюс" до матеріалів справи долучено сертифікати якості на труби.
Поряд з цим, в ході розгляду справи судом з наявних у справі видаткової накладної від 15.11.2017 №25, акту прийому-передачі товару від 15.11.2017 №25, товарно-транспортної накладної від 15.11.2017 №668, платіжного доручення від 01.12.2017 №1287, договору поставки від 03.10.2017 №0310-1/17; договору на виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом від 04.01.2016 №003.16 встановлено, що у листопаді 2017 року ТОВ "Квант Плюс" придбавало у ТОВ "Спорт-ком-ЛТД" труби В-73х9-Е в комплекті з замками ЗН-95, труби ЛВ-73х9-Д в комплекті з замками ЗН-95, труби НКТ, які у подальшому реалізовувалися товариством на користь ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" згідно податкової накладної від 15.11.2017 №45.
Таким чином, наявні у справі документи фактично свідчать про реальність господарських відносин ТОВ "Квант Плюс" з ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" з постачання останньому у листопаді 2017 року ТМЦ на загальну суму 1784400,00 грн.
Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" від 29.03.2017 №190 (далі - Постанова №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".
Проте, в рішенні комісії ДФС України від 20.12.2017 №453671/31618527 не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, якого законодавства, в чому полягає порушення, та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної.
Отже, на думку суду, рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "Квант Плюс" від 15.11.2017 №45. Відтак, рішення суб'єкта владних повноважень не є обґрунтованим та не відповідає критеріям правомірності, що встановлені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладені обставини та беручи до уваги те, що господарські операції між ТОВ "Квант Плюс" та ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" за спірною податковою накладною підтверджуються належними первинними документами, а контролюючим органом в ході розгляду справи не підтверджено документально факту невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 7304, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ "Квант Плюс" від 15.11.2017 №45.
Суд зауважує, що Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зокрема, абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.
Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Пунктами 19, 20 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "Квант Плюс" в частині вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем коли її було надіслано, податкову накладну від 15.11.2017 №45, виписану ТОВ "Квант Плюс" на адресу ПАТ "Укртрансгаз" Філія "Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз", складену та подану на реєстрацію 30.11.2017, є правомірними та підлягають задоволенню.
Водночас, згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись вказаною нормою суд з метою повного захисту прав позивача у даних спірних правовідносинах вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог про зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 15.11.2017 №45 в Єдиному реєстрі податкових накладних та визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.12.2017 №453671/31618527 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "Квант Плюс" від 15.11.2017 №45.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Водночас, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у ході розгляду справи не довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених обставин, позов ТОВ "Квант Плюс" підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог ТОВ "Квант Плюс" та сплату позивачем при зверненні до суду судового збору у розмірі 3524,00 грн згідно платіжного доручення від 19.01.2018 №327, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України на користь ТОВ "Квант Плюс" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (вул. Конституції, буд. 13, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 31618527) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання скарги задоволеною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 453671/31618527 від 20.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 45 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" № 45 від 15.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної Фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (код ЄДРПОУ 31618527) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 (тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05 березня 2017 року.
Суддя К.І. Клочко