Ухвала від 05.03.2018 по справі 815/881/18

Справа № 815/881/18

УХВАЛА

05 березня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському району м.Одеси про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Приморського району м.Одеси, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, щодо невиплати пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси поновити нарахування та виплату пенсії за віком та виплатити ОСОБА_1 за період починаючи з лютого 2016 року на рахунок, відкритий позивачем раніше у Відділенні «Приватбанка»;

- поновити строк на подання позову з тих підстав, що нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що назначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком (п.2. ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

- звернути постанову до негайного виконання у межах суми місячного платежу;

- зобов'язати відповідача у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення ;

- судові витрати покласти на відповідача;

- витребувати у відповідача письмову відмову з приводу припинення виплати йому пенсії за віком.

Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 ст. 171 КАС України).

Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суд встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог, встановлених ст. 160 КАС України.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

В порушення вимог КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено власного реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або номеру і серію паспорту, не зазначено також ідентифікаційного коду юридичної особи відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Крім того ОСОБА_1 в адміністративному позові вказує відповідачем управління Пенсійного фонду України в Приморському району м.Одеси. Однак згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань управління Пенсійного фонду України в Приморському району м.Одеси 31.03.2017 року припинило свою діяльність, а його правонаступником визначено Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі.

Згідно п.11 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивач не зазначає у позовній заяві, чи подавав він раніше позов (позови) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав чи ні.

Крім того, відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Відповідно до ч.5 ст.94 КАС України учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Позивачем не було дотримано вимог ч.5 ст.94 КАС України та не завірено належним чином письмові докази, що додані ним до позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивач оскаржує бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, щодо невиплати йому пенсії починаючи з лютого 2016 року.

При цьому до суду для захисту своїх прав та інтересів ОСОБА_1 звернувся лише 28.02.2018 року, тобто с пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного строку звернення до суду для оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

В прохальній частині адміністративного позову позивачем було заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду посилаючись на положення п.2. ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме на те, що нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що назначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Суд вважає, що посилання ОСОБА_1 на вищезазначену законодавчу норму не є належним обґрунтуванням поважності причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та є помилковим. Крім того, зазначене посилання на необмеженість строку звернення через неотримання з вини органу Пенсійного фонду України вже нарахованої суми пенсії суперечить позиції позивача у позовній вимозі про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси поновити нарахування пенсії позивачу.

Будь-яких інших причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 не зазначено.

Згідно із ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Крім того відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України позивачем в позовній заяві повинен бути зазначений перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).

Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (ч. 4 ст. 161 КАС України).

Згідно ст. 77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Як вбачається з адміністративного позову позивачу було припинено виплату пенсії у зв'язку з тим, що Пенсійним фондом України було розпочато перевірку бази отримувачів пенсій на відповідність діючому законодавству. Перевірка проводилася за дорученням Міністерства соціальної політики, щодо підтвердження факту проживання внутрішньо переміщених осіб на підконтрольній Україні території. Підчас перевірки виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам-пенсіонерам тимчасово була призупинена.

Посилаючись на вищезазначені відомості, позивач в адміністративному позові не надає доказів вчинення відповідачем оскаржуваних дій саме з цих підстав, не зазначає джерел обізнаності саме про такі причини зупинення йому пенсії, часу, коли він дізнався про порушення своїх прав та інтересів, не зазначає також, чи виживав він дії в позасудовому порядку для поновлення йому виплати пенсії. Причин неможливості подання до суду вищезазначених відомостей та доказів на їх обґрунтування позивачем не зазначено.

Згідно ч. ч 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного суд зазначає, що недоліки позовної заяви повинні бути усунені шляхом подання до суду належним чином оформленого адміністративного позову з копією для відповідача, наданням зазначених в ухвалі суду необхідних доказів, а також надання доказів поважності причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод або інтересів.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу (ч.ч. 2 та 3 ст. 169).

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електронна пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28 листопада 2013 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

Керуючись приписами ст.ст. 5-12, 160, 161, 169, 171, 256, 294, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському району м.Одеси про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення у визначений судом строк недоліків, позов буде повернуто відповідно до приписів ч.4 п.1 ст.169 КАС України.

Ухвалу суду окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.

Суддя О.В. Білостоцький