79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
05.06.07 Справа № 05/200/16-59
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії: Головуючого-судді М.Г. Слука
Суддів В.В. Онишкевич
П.Д. Скрутовський
при секретарі Мацкулі Н.М.
розглянувши апеляційну скаргу приватно-орендного сільськогосподарського підприємства(далі ПОСП) «Агрофірма «Лан»за № 13/Ю від 16.02.07 р.
на постанову господарського суду Волинської області від 24.01.07 р.
у справі № 05/200/3-59А
за позовом Прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Горохівському районі, м.Горохів
до відповідача ПОСП «Агрофірма «Лан», с.Шклинь Горохівського району
про стягнення 87 588,31 грн.
за участю представників:
прокурор: не з'явився;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Михайловський С.В. -довіреність б/н від 08.11.06 р.
Ухвалою від 28.02.07 р. призначено розгляд апеляційної скарги на 10.04.07 р. і витребувано від сторін докази зазначені в ухвалі про підготовку справи до розгляду.
Ухвалою від 16.03.07 р. виправлено помилку в ухвалі від 28.02.07 р., а саме в даті призначення справи до розгляду.
Ухвалою від 11.04.07 р. розгляд апеляційної скарги відкладено і витребувано від сторін додаткові докази, зобов'язано відповідача письмово уточнити, яку саме постанову господарського суду Волинської області просить скасувати.
В судове засідання 05.06.07 р. представник відповідача надав копію довідки про включення до ЄДРПОУ, доказів сплати внески і документально обґрунтованого контр розрахунку не надав, усно пояснив, що апеляційна скарга подана з помилковим зазначенням номера постанови і вважає, що апеляційна скарга подана на постанову у справі № 05/200/3-59а від 24.01.07 р.
Листом № 05/200/16-59 від 11.04.07 р. Львівський апеляційний господарський суд звернувся до голови господарського суду Волинської області з проханням письмово уточнити номер справи по якій прийнято оскаржувану постанову від 24.01.07 р.
В листі № 05/200/3-542 від 28.04.07 р. перший заступник голови господарського суду Волинської області зазначає, що у зв'язку з формуванням канцелярією господарського суду Волинської області номенклатури справ на 2007 рік перехідній справі за 2006 рік № 05/200/16-59 за позовом Прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі УПФ України в Горохівському районі до ПОСП «Агрофірма «Лан» про стягнення 87588,31 грн. присвоєно новий номер -3 і справа розглядалася за № 05/200/3-59А.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду апеляційної скарги належно повідомлені, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення №№ 2319350 та 2319341.
Позивачем подано до Львівського апеляційного господарського суду заяву № 789/07-18 від 04.04.07 р., в якій просить розглянути апеляційну скаргу без участі представника Управління.
До початку розгляду апеляційної скарги представнику відповідача роз'яснено права і обов'язки передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України і задоволено клопотання про відмову від технічної фіксації судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши представника відповідача судом встановлено:
Постановою господарського суду Волинської області від 24.01.07 р. у справі № 05/200/3-59А (суддя С.В.Бондарєв) позов Прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі УПФ України в Горохівському районі про стягнення з ПОСП «Агрофірма «Лан»заборгованість з виплати і доставки пільгових пенсій, пенсіонерам вказаним в позовній заяві за період з січня по 25.11.05 р. в сумі 87588,31 грн., задоволено.
Постанова суду першої інстанції, мотивована тим, що: ПОСП «Агрофірма «Лан»являється платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до ПФ України; згідно розрахунку суми позову, розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за спірний період вбачається, що сума витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «а», «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яку ПОСП «Агрофірма «Лан»повинно було сплатити до УПФ за період з січня по листопад (включно) 2005 р.; заборгованість в сумі 87 558,31 грн. яка не сплачена, тому позовні вимоги підставні і підлягають до задоволення.
Апелянт в апеляційній скарзі посилається на те, що: суд при винесенні рішення не застосував норми матеріального права, котрі слід застосувати до спірних правовідносин і допустив не вірне застосування законодавства; фактично суд, в порушення ст. 163 КАС України не зазначивши положення закону, яким він керується при вирішенні справи, не довів обставин, що мають значення для справи, помилково вважаючи їх встановленими; відшкодуванню підлягають витрати ПФ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню; просить постанову господарського суду Волинської області від 24.01.07 р. у справі № 05/200/16-59 скасувати.
Прокурором подано заперечення на апеляційну скаргу, де зазначено, що: постанова суду першої інстанції законна та обґрунтована, та є такою, що ґрунтується на всебічно та об'єктивно досліджених у судовому засіданні доказах, повністю відповідає вимогам чинного законодавства; просить постанову господарського суду Волинської області від 24.01.07 р. у справі № 05/200/16-59 залишити без змін, а апеляційну скаргу ПОСП «Агрофірма «Лан»без задоволення.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги і скасування постанови господарського суду Волинської області від 24.01.07 р. у справі № 05/200/3-59А, виходячи з такого:
Як видно з наданого прокуратурою Горохівського району заперечення від 04.04.07 р. № 637 відповідач зареєстрований в ПФ як страхувальник за № 0302030461 від 15.04.01 р.
Відповідач не заперечує необхідності відшкодування виплаченої пільгової пенсії позивачем, однак вважає, що сума до відшкодування повинна бути -37 767,93 грн., без підвищень, надбавок, доплат до призначеної пільгової пенсії при виході на пенсію, надав суду апеляційної інстанції контррозрахунок визнаної суми за січень -листопад 2005 р.
Позивач вважає, що різниця між призначеною пенсією і встановленням нового мінімального розміру пенсії, яка виплачена з січня 2005 р. підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ (надалі ЗУ № 1788) надано перелік надбавок які встановлюються до пенсії за віком.
Ст. 77 ЗУ № 1788 надано перелік підвищень пенсій деяким категоріям громадян.
З матеріалів справи не вбачається, що у виплачені пільгові пенсії були включені надбавки і підвищення вказані в ст.ст. 21, 77 ЗУ № 1788.
Встановлення нового мінімального розміру пенсії з січня 2005 р. згідно Закону України «Про державний бюджет на 2005 р.»не є підвищення пенсії по старості, а є встановленням нового мінімального розміру пенсії та соціальним захистом малозабезпечених верств громадян від інфляційних процесів.
Ст. 13 ЗУ № 1788-ХІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 р. вказана стаття також регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788 (відповідно до Закону України від 16.05.1996 р. № 198/96-ВР).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 р. № 1461-ІІІ порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено, виключено норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону № 1788-ХІ та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 р. з змінами та доповненнями (надалі Закон № 400/97) передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього закону.
Зокрема, відповідно до Закону № 400/97, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» -«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п.п. 6.4, 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. Постановою Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 р. зі змінами та доповненнями (надалі Інструкція).
Згідно до ст. 3 Закону № 400/97 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІУ передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.
З огляду на викладені норми законодавчих актів, ПОСП «Агрофірма «Лан», як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний сплатити Пенсійному Фонду збір у 100-відсотковому розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто, у повному розмірі відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі дійсно виплатило пільгові пенсії та здійснило витрати на їх доставку (див. заяви про призначення пенсії, акти, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, копії довідок відповідача на право отримання пільгових пенсій). ПОСП «Агрофірма «Лан»заборгувало Пенсійному фонду 87 588,31 грн. збору на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-листопад 2005 р.
Оскільки відповідач не сплатив спірну суму в добровільному порядку, тому, суд першої інстанції обґрунтовано стягнув 87 588,31 грн. на користь Управління Пенсійного фонду в Горохівського районі.
Відповідно до Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17.12.1998 р. № 320-ХІУ (надалі Закон № 320-ХІУ) (ст.1) фіксований сільськогосподарський податок до 23.12.2004 р. сплачувався, зокрема, в рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування сільськогосподарських підприємств» № 2287-ІУ від 23.12.2004 р., виключено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування зі складу фіксованого сільськогосподарського податку. Крім того, збір на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій введено 17.02.2000 р., тобто, після прийняття Закону № 320-ХІУ. Тому, Законом № 320-ХІУ не було звільнено платників фіксованого сільськогосподарського податку від сплати збору на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, якого на той час не було.
З огляду на викладене, у спірний період платники фіксованого сільськогосподарського податку зобов'язані сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Від сплати даного виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування їх звільнено у 2006 році, згідно з Законом № 2613-ІУ від 31.05.2005 р. «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств -платників фіксованого сільськогосподарського податку», який набрав чинності 01.01.2006 р.
Різниця яку вимагає сплатити позивач, є тією доплатою до призначеної пенсії по старості на пільгових умовах, що випливає з встановленням нового мінімального розміру пенсії і підлягає відшкодуванню за рахунок страхувальника.
Отже, суд першої інстанції обґрунтовано задоволив позовні вимоги та стягнув 87 588,31 грн. заборгованості на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-листопад 2005 р.
Таким чином, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови господарського суду Волинської області від 24.01.07 р. у справі № 05/200/3-59А.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 та п.6 Розділу УІІ КАС України, Львівський апеляційний господарський суд, -
Постанову господарського суду Волинської області від 24.01.2007 р. у справі № 05/200/3-59А залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Матеріали справи повернути до господарського суду Волинської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку на протязі одного місяця.
Головуючий суддя Слука М.Г.
Судді Онишкевич В.В.
Скрутовський П.Д.