79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
25.01.07 Справа № 8а/204-2574(6/139-1940)
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого судді: Кравчук Н. М.
суддів Гнатюк Г. М.
Мирутенко О. Л.
розглянув апеляційну скаргу Улашківської сільської ради від 02.10.2006р. № 181
на постанову господарського суду Тернопільської області від 10.08.2006р.
у справі № 8а/204-2474(6/139-1940)
за позовом Улашківської сільської ради, с. Улашківці
до відповідача 1 Чортківської районної ради, м. Чортків, Тернопільської області
до відповідача 2 Нагірянської сільської ради, с. Нагірянка, Тернопільської області
треті особи, що не заявляють самостійних вимог :
1 - Чорківська районна державна адміністрація, м. Чортків, Тернопільської області
2 - Чортківський районний відділ земельних ресурсів, м.Чортків, Тернопільської
області
про визнання рішень недійсними
за участю представників сторін:
від позивача -Дмитрук О. Р. -сільський голова, Федірко В. С. -представник,
від відповідача 1 - Попіль С. В. -начальник юридичного відділу,
від відповідача 2 -Барна О. С. -сільський голова,
від третьої особи 1 -не з'явився,
від третьої особи 2 -Гукалюк І. С. -заступник начальника,
Присутнім в судовому засіданні представникам сторін роз'яснено, що відповідно до ч.ч. 1, 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень, ст.ст. 1, 3, 17 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) апеляційне провадження здійснюється в порядку, встановленому даним Кодексом.
Представникам сторін також роз'яснено права і обов'язки передбачені ст.ст. 27, 29, 49, 51, 59 КАС України.
постановою господарського суду Тернопільської області від 10.08.2006р.у справі № 8а/204-2474(6/139-1940) відмовлено в задоволенні позову Улашківської сільської ради до відповідача 1 - Чортківської районної ради та відповідача 2 - Нагірянської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Чорківська районна державна адміністрація та Чортківський районний відділ земельних ресурсів про визнання рішень недійсними.
В апеляційній скарзі позивач вважає, що оскаржувана постанова господарського суду Тернопільської області прийнята при порушенні норм матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги. В обгрунтування своїх вимог скаржник поклилається на те, що судом першої інстанціїї неправильно застосовано норми чинного законодавства, зокрема, Технічні вказівки по складанню проектів встановлення меж сільських населених пунктів, затверджені Держкомземом України 30.10.1991 р. та помилково не застосовано до правовідносин сторін Вказівки по складанню проектів формування територій і встановлення меж сільських, селищних Рад народних депутатів, затверджених 30.10.1991 р. головою Державного Комітету України по земельній реформі.
Чортківською районною державною адміністрацією надано відзив на апеляційну скаргу, в якій зазначено, що оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування є неправомірним, оскільки прийнято з порушенням норм земельного законодавства, оскільки була допущена помилка при формуванні територій сільських рад, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню.
В судове засідання треті особи явку представників не забезпечили, хоча сторони належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, а тому колегія суддів приходить висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за їх відсутності в порядку ч.4 ст.196 КАС України.
Розглянувши подану апеляційну скаргу, матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Львівський апеляційний господарський суд встановив, що відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови та, відповідно, задоволення апеляційної скарги , виходячи з наступного.
Надаючи аналіз поданим доказам у їх сукупності та оцінюючи докази на підставі ст.86 КАС України, Львівський апеляційний господарський суд, дійшов висновку, щодо правомірності прийнятих рішень Нагірянської сільської ради народних депутатів №13 від 03.03.1992р. "Про затвердження проекту встановлення меж та формування територій Нагірянської сільської ради народних депутатів", визнання нечинним рішення Чортківської районної ради народних депутатів від 15.05.1992 року "Про затвердження проекту встановлення меж та формування територій Улашківської сільської ради народних депутатів",визнання нечинним рішення Чортківської районної ради народних депутатів від 15.05.1992 року "Про затвердження проекту встановлення меж та формування території Нагірянської сільської ради народних депутатів" .
Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядуванн Україні" спори про поновлення порушених прав юридичних та фізичних осіб, виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посаде осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
У відповідності до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно проектів встановлення меж та утворення територій Улашківської та Нагірянської сільських рад народних депутатів Чортківського району, виготовлених Тернопільським філіалом Українського НДІПВ інституту землеустрію в 1991-1992 роках, за погодженням відповідних сільських рад, було встановлено, що площі Улашківської та Нагірянської сільських рад народних депутатів Чортківського району становлять відповідно 2900,0га та 2981,5 га. При цьому, в площу Нагірянської сільської ради народних депутатів було включено земельну ділянку площею 194,1 га.
19.03.1992 року Рішенням сесії Улашківської сільської ради № 8 від 19.03.1992 року »Про затвердження проекту встановлення та формування території Улашківської сільської ради народних депутатів» було схвалено вищезазначений проект встановлення меж і утворення території Улашківської сільської ради.
03.03.1992 року Рішенням сесії Нагірянської сільської ради народних депутатів №13 “Про затвердження проекту встановлення меж та формування території Нагірянської сільської ради народних депутатів" також було схвалено проект встановлення меж і утворення території Нагірянської сільської ради.
15.05.1992 року рішеннями Чортківської районної ради народних депутатів "Про затвердження проекту встановлення меж та формування територій Улашківської сільської ради народних депутатів" та "Про затвердження проекту встановлення меж та формування території Нагірянської сільської ради народних депутатів" було затверджено проекти меж даних сільських рад на підставі проектів погоджених самими сільськими радами.
В 1995 році Тернопільським інститутом землеустрію УААН виготовлено Технічні проекти встановлення меж та утворення територій Улашківської та Нагірянської сільських рад. Державне підприємство “Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрію» листом від 10.08.2006 року № 1-01/855 повідомило про неможливість надання угод на виготовлення проектів по встановленню меж та утворенню територій Улашківської та Нагірянської сільських рад Чортківського району у зв'язку із закінченням терміну зберігання документів за 1994 рік. Згідно повідомлення Чортківського державного районного архіву від 10.08.2006 року за № 170 договори № 5 від 01.02.1994 року та № 14 від 22.03.1994 року на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж Нагірянської та Улашківської сільських рад на збереження не надходили. Отже, на час розгляду спору встановити, чи укладалися договори сільськими радами і Нагірянською сільською радою, в тому числі, як стверджує позивач, на виготовлення технічної документації та проектів встановлення нових меж та утворення територій Улашківської та Нагірянської сільських рад у 1994 році є неможливим, хоча колегія суддів вважає, що встановлення даних фактів не є обов»язковими, які тягнуть за собою визнання недійсності оскаржуваних рішень.
Виготовлення даних проектів є моментом з якого утворюються території Улашківської та Нагірянської сільських рад у 1995 році (спірна земельна ділянка площею 194,1 га Чортківським районним відділом земельних ресурсів віднесено до Улашківської сільської ради і саме з 1995 року, без внесення змін у встановлені, у відповідності до вимог чинного законодавства України, межі сіл, в державному обліку земель форми 6 ЗЕМ Чортківського районного відділу земельних ресурсів).
01 серпня 2005 року сесія Улашківської сільської ради прийняла Рішення № 127 »Про скасування Рішення сесії Улашківської сільської ради № 8 від 19.03.1992 року »Про затвердження проекту встановлення та формування території Улашківської сільської ради народних депутатів». Посилаючись на Технічні проекти встановлення меж та утворення територій Улашківської та Нагірянської сільських рад 1995 року та звітність 6 ЗЕМ, яку подає Улашківська сільська рада до районного відділу земельних ресурсів і останнім приймається, Улашківська сільська рада просить визнати нечинними рішення Нагірянської сільської ради народних депутатів №13 від 03.03.1992р. та Чортківської районної ради народних депутатів від 15.05.1992 року про затвердження проектів встановлення меж та формування територій Улашківської та Нагірянської сільських рад народних депутатів.
У відповідності до вимог статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується виключно відповідно до закону.
Забезпечення гарантій прав на землю є одним з важливих принципів земельного законодавства.
До повноважень обласних рад (ст. 8 ЗК України) у галузі земельних відносин на території області належить: розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад; внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; встановлення та зміна меж сіл, селищ; вирішення земельних спорів.
Районна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, розташованих у межах території району. Повноваження районної ради щодо організації землеустрою та затвердження землевпорядних проектів спрямовані на правове забезпечення раціональної організації території району і територіальних громад, суб'єктів господарювання, встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, землеволодінь і землекористувань у межах району, складання схем землеустрою, проектів упорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань та створення нових, здійснення інших заходів, передбачених статтями 183, 184 ЗК України. Законодавчо визначено, що у порядку розмежування повноважень у галузі земельних відносин районна рада уповноважена вносити до обласних рад пропозиції щодо встановлення і зміни меж районів, міст і селищ.
Встановлення (відновлення) і зміна на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень є одним із основних завдань землеустрою.
Земельний кодекс України визначає порядок встановлення та зміни меж адміністративно територіальних утворень . Так, у відповідності до ст.64 ЗК України в редакції 1990 року, який був чинний на момент прийняття оскаржуваних рішень зазначає, що до земель селища міського типу належать усі землі в межах селища.
Межі селищ міського типу встановлюються і змінюються обласною Радою народних депутатів або за її дорученням відповідною районною, міською, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів.
Використання земель селища міського типу здійснюється відповідно до проектів планіровки та забудови селища міського типу і планів земельно-господарського устрою території.
Порядок складання відповідних проектів щодо меж окремих категорій адміністративно-територіальних одиниць закріплений нормативно. Так, Технічними вказівками по складанню проектів встановлення меж сільських населених пунктів, затвердженими Держкомземом України 30 жовтня 1991 р. передбачено, що проекти встановлення меж сільських населених пунктів розробляються на підставі завдання на проектування, яке складається сільською радою одночасно для всіх сіл, розташованих на території відповідної сільської ради.
Розроблені проекти розглядаються і погоджуються сільською радою, та затверджуються районною (міською) радою. Межі сільських населених пунктів установлюються в натурі (на місцевості) на основі затверджених проектів. Межі району, села, селища, не тільки встановлюються, але й змінюються за проектами землеустрою.
Проекти землеустрою розробляються державними та іншими землевпорядними організаціями відповідно до техніко економічного обґрунтування розвитку адміністративно-територіальних утворень та генеральних планів населених пунктів.
Межа адміністративно-територіального утворення не є постійною. Однак, у відповідності до ст. 174 Земельного кодексу України (чинним), Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються обласними радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад.
При цьому, слід зауважити, що вирішенню питання про встановлення і зміну меж відповідного адміністративно-територіального утворення передує подання до вищестоящої ради з боку обласних або районних та відповідних сільських, селищних рад.
Слід також зазначити, що певні повноваження з цього приводу реалізують і місцеві державні адміністрації. Так, згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері земельних відносин належить, зокрема, підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст, що закріплено Законом України “Про державні адміністрації».
Львівський апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що зміна меж Нагірянської та Улашківської сільських рад проведена в 1992 році без врахування історичних меж, з посиланням на Рішення № 64 ВК Чортківської районної ради депутатів трудящих від 20.02.1950 року; висновок технаради спеціалістів Чртківського с/господарства від 13.02.1950 року; Рішення № 90 ВК Білобожницької районної ради депутатів трудящих від 15.03.1950 року; Рішення № 96 ВК Чортківської районної ради депутатів трудящих від 17.03.1950 року; Рішення № 192 ВК Чортківської районної ради депутатів трудящих від 07.04.1950 року; карти схеми землекористування колгоспу ім..Щорса с/р Нагірянка, колгоспу ім.. Крупской “Радянської України» с/р Улашківці, не може бути підставою для визнання нечинними та протиправними спірних Рішень рад, прийнятих у 1992 році і не приймається судом до уваги з огляду на те, що спірні Рішення рад прийняті відповідно до вимог законодавства України, чинного на момент їх прийняття.
Слід звернути увагу, що підставою звернення позивача до суду з даним позовом стали претензії на земельну ділянку площею 194,1 га, яка згідно рішень відповідних рад (як позивача так і відповідачів), прийнятих в 1992 році, входить в межі території Нагірянської сільської ради, і яку позивач вважає історично належною до земель Улашківсткої ради. Однак, предметом позову у даній справі є Рішення Нагірянської сільської ради та Чортківської районной ради, які прийняті у 1992 році.
На час розмежування земель між Нагірянською та Улашківською сільськими радами в 1992 році встановлення меж територій даних рад проведено за погодженням самих сільських рад, про що свідчить прийняті сесіями сільських рад Рішення Улашківської сільської ради народних депутатів № 8 від 19.03.1992 року »Про затвердження проекту встановлення та формування території Улашківської сільської ради народних депутатів» та Рішення Нагірянської сільської ради народних депутатів №13 від 03.03.1992р. »Про затвердження проекту встановлення та формування території Нагірянської сільської ради народних депутатів». Про схвалення Улашківською сільською радою проекту встановлення її меж, розроблених Тернопільським філіалом Українського НДІПВ інституту землеустрію в 1991-1992 роках, свідчить і те, що дане рішення сільської ради прийнято на підставі Акту польового обстеження і погодження границь в натурі, про що відмічено у самому Рішенні № 8 від 19.03.1992 року.
В подальшому Чортківська районна рада народних депутатів Рішеннями від 15.05.1992 року, в межах своєї компетенції затвердила проекти встановлення меж та формування територій Улашківської та Нагірянської сільських рад народних депутатів.
Зміна меж між Улашківською сільською радою та Нагірянською сільською радою за виготовленими у 1994 році проектами, в порядку встановленому чинним законодавством, не проводилася. Ні позивач, ні відповідач 2 не подавали до Чортківської районної ради відповідних рішень про погодження проектів зміни меж, а Чортківська районна рада, в свою чергу, не розглядала питання затвердження зміни проектів меж, не подавала відповідних пропозицій Тернопільській обласній раді, як передбачено нормами Земельного кодексу України.
На підставі вищевикладеного, Львівський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що постанова місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст. ст.157,195,196,202,203,205 КАС України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. Постанову господарського суду Тернопільської області від 10.08.2006 р. у справі № 8а/204-2474(6/139-1940) залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Справу направити до місцевого господарського суду Тернопільської області.
Головуючий суддя Н. М. Кравчук
Суддя Г.М. Гнатюк
Суддя О.Л.Мирутенко