01 березня 2018 року
справа № П/811/1644/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чередниченка В.Є.,
суддів: Іванова С.М. Панченко О.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року (суддя - Кармазина Т.М., м. Кропивницький) у справі № П/811/1644/17 за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Гірник» про припинення права користування надрами,-
Державна служба геології та надр України 03 жовтня 2017 року звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Гірник», згідно з яким просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 5792 від 10.06.2013 року виданого відповідачу.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ТОВ «Об'єднання Гірник» було порушено законодавство у сфері надрокористування та не усунуто ці порушення, що, на думку позивача, є підставами для анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідачем, згідно зі ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постанова суду мотивована тим, що обов'язковою умовою здійснення припинення права на користування надрами за неналежне користування ними у судовому порядку є незгода користувача з припиненням такого права, однак, позивачем не надано суду доказів наявності такої незгоди з боку ТОВ «Об'єднання Гірник». Крім того, суд першої інстанції зазначає про те, що відповідач визнав порушення та виявив намір на усунення таких недоліків.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами зазначеними в позовній заяві щодо наявності законних підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 5792 від 10.06.2013 року виданого ТОВ «Об'єднання Гірник».
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що 10.06.2013 року ТОВ «Об'єднання Гірник» отримано спеціальний дозвіл на користування надрами №5792, метою користування якими є видобування бурого вугілля, строком дії 20 років (а.с.10).
Одночасно, відповідачем укладено з Державною службою геології та надр України угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є додатком до вищезазначеного спеціального дозволу (а.с.11-13).
До вказаної угоди було затверджено програму робіт з видобування бурого вугілля Північної частини південної лінзи Протопопівської ділянки Бандурівського родовища (а.с.13-зв.).
В період з 09 по 10 червня 2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку ТОВ «Об'єднання Гірник» з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за наслідками якої складено акт №73/5792-К (а.с.20-26).
Згідно з актом перевірки, під час державного геологічного контролю виявлено порушення відповідачем п.17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, зокрема, не внесено зміни до спеціального дозволу №5792 від 10.06.2013 та угоди про умови користування надрами у зв'язку з відміною обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №42 від 28.01.2015 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності" абз.3 п.26, а також ст.24 Кодексу України про надра, а саме, не виконано програму робіт п.п.3-6, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.
10 червня 2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, на підставі вищезазначеного акта перевірки, складено припис №73/5792-К, яким зобов'язано відповідача, у строк до 10.07.2016 року, усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Південного міжрегіонального відділу матеріали, які підтверджують стан усунення порушень (а.с.27).
26.08.2016 року Південним міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання №166-14/03 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5792 від 10.06.2013 року (а.с.28-29).
25 жовтня 2016 року т.в.о. голови Державної служби геології та надр України прийнято наказ №373 з відповідним додатком, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Об'єднання Гірник» №5792 від 10.06.2013 та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.30-31), про що повідомлено останнього листом №21210/13/14-16 від 11.11.2016 (а.с.32).
10 січня 2017 року т.в.о. голови Державної служби геології та надр України прийнято наказ №2 з відповідним додатком, яким продовжено термін усунення відповідачем порушень, встановлений наказом №373 від 25.20.2016 року, до 01.03.2017 року (а.с.35-36), про що повідомлено ТОВ «Об'єднання Гірник» листом №1559/13/14-17 від 25.01.2017 року.
Отримання уповноваженим представником ТОВ «Об'єднання Гірник» вищезазначених повідомлень підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.33, 38).
Припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 5792 від 10.06.2013 року виданого ТОВ «Об'єднання Гірник» є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення) Служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Надра, відповідно до ст.14 Кодексу України про надра, надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.
Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок).
Органом, який видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) а також зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення є Служба (підпункти 9, 10 п.4 Положення).
Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 встановлено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому КУпН та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №2806-IV).
Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
При цьому, важливо, що суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 27.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11, 21-36а11, 21-450а13).
Слід зазначити й те, що порядок анулювання спеціальних дозволів також передбачений частиною 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-IV, згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.
Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що положення статті 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, в той час як положення частини 7 статті 4-1 Закону № 2806-IV містить перелік підстав згідно із яким дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.
При цьому, суд апеляційної інстанції приймає до уваги те, що положення частини 3 статті 26 Кодексу України про надра передбачають підстави виключно для припинення права користування надрами, в той час як позов містить вимогу щодо анулювання спеціального дозволу. При цьому перелік підстав для цього передбачено пунктом 4 частини 7 статті 4-1 Закону № 2806-IV.
Враховуючи те, що позивач ставить вимоги щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу не зазначаючи при цьому, яка із визначених статтею 26 Кодексу України про надра підстав є підставою для припинення права користування надрами, а яка із визначених частиною 7 статті 4-1 Закону № 2806-IV є підставою для анулювання спеціального дозволу, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321,322 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року у справі №П/811/1644/17 без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 328, п.3 ч.6 ст. 12 КАС України є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 01 березня 2018 року.
Головуючий суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: О.М. Панченко