Рішення від 01.03.2018 по справі 826/19542/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року м. Київ № 826/19542/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Чудак О.М., суддів Пащенка К.С., Шейко Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

12.12.2016 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати Міністерство оборони України виплатити йому одноразову грошову допомогу, відповідно до частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.12.2016 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду.

06.06.2017 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , як уповноваженого органу та зобов'язати Київський міський військовий комісаріат направити заяву про виплату одноразової грошової допомоги до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;

- зобов'язати комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, як розпорядника бюджетних коштів, розглянути заяву про виплату одноразової грошової допомоги.

На підставі рішення зборів суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017, згідно з розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017, справу передано на автоматичний розподіл справ між суддями.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Чудак О.М.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2018 справу прийнято до провадження і призначено її до судового розгляду у складі колегії суддів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.02.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з його відкликанням - залишено без розгляду.

Позивач заявлені вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та уточненнях до неї, наданих у справу доказах. При цьому, подав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суб'єкт владних повноважень не повідомив, хоча про час, дай й місце його проведення Київський міський військовий комісаріат повідомлявся завчасно й належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. При цьому, відповідачем подано у справу письмові заперечення.

Зважаючи на викладені обставини, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Так, суд дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

ОСОБА_1 згідно Довідки МСЕК серії АВ №0643210 від 01.11.2016 встановлено першу Б групу інвалідності, в зв'язку із травмою пов'язаною із виконанням обов'язків військової служби з 24.10.2016 довічно.

Позивач 01.12.2016 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою виплатити йому одноразову грошову допомогу відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» подавши при цьому документи, які зазначені в Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Київський міський військовий комісаріат листом від 05.12.2017 №ВСЗ/2970 повідомив позивачу про відсутність у нього права на отримання одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись із зазначеним листом ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті виходить з того, що згідно частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної норми Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (Порядок 975).

Відповідно до пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності подає уповноваженому органу такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Відповідно до пункту 2 розділу І Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, утворено Комісію в апараті Міністерства оборони України з метою виконання пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно пункту 1 розділу ІІ Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами.

Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ цього ж Положення результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Тобто, як вбачається із наведеного, чинним законодавством чітко врегульовано порядок звернення особи за отриманням допомоги, порядок формування її документів та передача їх уповноваженому суб'єкту для вивчення й прийняття рішення.

Як вбачається з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.12.2016 №ВСЗ/2970 ними розглянута заява ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги, наведені правові норми, їх проаналізовано, встановлено обставини отримання позивачем 1 групи інвалідності первинно у грудні 1997 року та надано відповідь, що ні на день звільнення його з військової служби (23.09.1992), ні на той час, не існувало правової норми, яка б давала право на отримання допомоги. Така ж позиція викладена і в запереченнях на позовну заяву.

З даної відповіді суд вбачає відсутність належного відповідно до пункту 13 Порядку №975 реагування відповідачем на заяву ОСОБА_1 . Такі дії, свідчать про розгляд звернення позивача в іншому, не передбаченому пунктом 13 порядку.

Суд вважає, що такою відповіддю Київський міський військовий комісаріат перейняв на себе функції Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, щодо розгляду документів й прийняття по ним рішення, завчасно надавши правову позицію.

При цьому, суд на час розгляду даної справи встановлює також і ту обставину, що ОСОБА_1 03.06.2017 звернувся до відповідача із заявою й проханням направити документи, подані до заяви від 01.12.2016 на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, - для прийняття рішення.

У відповідь отримав лист від 19.07.2017 №ВСЗ/1228 у якому повідомлено, що відповідно до пункту 4.5 та пункту 4.7 наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» від 14.08.2014 №530 командир військової частини (у даному випадку військовий комісар) зобов'язаний роз'яснити право на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, для чого визначається відповідальна посадова особа у функціональні обов'язки якої входить виконання вищезазначеного питання.

Листом від 06.08.2014 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив Київський міський військовий комісаріат щодо запобігання подання в Департамент документів за якими з діючим законодавством не передбачено виплату одноразової грошової допомоги. Департамент не надає висновки щодо правомірності отримання одноразової грошової допомоги. Правомірність має визначати військовий комісар, у штаті якого є фахівці юридичної служби.

Визначаючись щодо таких обставин та доказів, суд вбачає, що саме керуючись наведеним наказом Міністерства оборони України та листом Департаменту фінансів міністерства, Київський військовий комісаріат розгляну документи ОСОБА_1 та надав висновки щодо правомірності отримання одноразової грошової допомоги.

Однак, і на це слід зазначити, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 13 Порядку №975 чітко визначено, що керівник уповноваженого органу подає розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються необхідні документи. Надання правих висновків, консультацій по поданих особами документах порядок не передбачає. Не надані такі повноваження відповідачу і іншими Законами чи підзаконними актами. Сам по собі лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України не може заміняти гарантовані статтею 19 Конституції України підстави, межі повноважень і спосіб.

Суд вбачає реалізацію вказаних Київським міським військовим комісаріатом можливостей саме у підготовленому ними до поданих особою документів висновку, який і направляється розпоряднику бюджетних коштів.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Таким чином, враховуючи, що вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, в тому числі і з урахуванням вимог статті 2 КАС України, в той час, коли відповідачем належним чином наведені позивачем посилання не спростовано, а вчинені дії фактично свідчать про переймання функцій іншого уповноваженого органу, суд доходить висновку про необхідність захисту прав позивача в судовому порядку.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про виконавчий збір», судові витрати стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду поданої ОСОБА_1 01.12.2016 заяви з додатками в порядку, передбаченому пунктом 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат у 15-денний строк з дня набрання рішенням законної сили подати розпорядникові бюджетних коштів висновок з доданими документами щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 по заяві від 01.12.2016.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Головуючий суддя О.М. Чудак

Судді К.С. Пащенко

Т.І. Шейко