Рішення від 28.02.2018 по справі 822/364/18

Справа № 822/364/18

РІШЕННЯ

іменем України

28 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в якому просить:

зобов'язати відповідача відновити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 серпня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини на території Луганської області, був змушений покинути своє місце проживання та прибув до Хмельницької області, де у встановленому порядку взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.

Вказує на те, що у зв'язку з невиплатою суми пенсії з 01 серпня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про виплату належних сум пенсії.

Листом від 12 грудня 2017 року №10757/03 відповідач повідомив позивача, що з 01 серпня 2017 року виплату пенсії припинено на підставі Протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 липня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації".

На думку позивача, така позиція відповідача суперечить нормам діючого законодавства України та порушує його права в сфері пенсійного забезпечення, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України.

У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що на заяву ОСОБА_1 від 07 вересня 2017 року, щодо відновлення виплати пенсії з серпня 2017 року, до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надійшов витяг з протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22 вересня 2017 року за №10 при Шепетівській районній державній адміністрації про відмову у продовженні позивачу виплати пенсії терміном на 6 місяців відповідно п.18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2015 року №365 (у зв'язку з скасуванням довідки).

Крім цього, відповідач вказує, що з 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії по віку як внутрішньо переміщеній особі в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області на підставі рішення комісії відповідно до протоколу №1 від 23 січня 2018 року.

З врахуванням зазначеного, проти заявленого позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв'язку із складністю справи, а також з метою з'ясування всіх обставин справи просить розглянути справу у судовому засіданні з викликом сторін.

Враховуючи те, що адміністративна справа, яка розглядається, є справою незначної складності (малозначна справа), тобто такою, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин, розгляд даної справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження, а тому підстав для розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін немає.

Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Разом з тим, відповідач подав до суду клопотання про залучення до справи в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації.

При цьому, відповідач у клопотанні не вказує, які безпосередньо права цієї особи можуть бути порушені в результаті вирішення спору по суті, а також чітко не зазначив на яких підставах третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації належить залучити до участі у даній справі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації слід відмовити, оскільки вирішення спору по суті не вплинуть на права та обов'язки вказаної установи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з 01 березня 2016 року та отримує пенсію, як внутрішньо переміщена особа, на підставі довідки від 24 травня 2016 року №681800016.

З 01 серпня 2017 року виплату пенсії ОСОБА_1 припинено на підставі протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 серпня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації.

28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шепетівського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з листом, в якому вказав, що на момент подачі звернення йому не виплачені суми пенсії за період з 01 серпня 2017 року по теперішній час та просив здійснити заходи щодо виплати сум належної йому пенсії за вказаний період.

12 грудня 2017 року Шепетівського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області листом №10757/03 повідомило позивача, що з 01 серпня 2017 року виплату пенсії ОСОБА_1 припинено на підставі протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 серпня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації.

А також у вказаному листі відповідач зазначив, що на заяву ОСОБА_1 від 07 вересня 2017 року, щодо відновлення виплати пенсії з серпня 2017 року, до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надійшов витяг з протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22 вересня 2017 року за №10 при Шепетівській районній державній адміністрації про відмову у продовженні позивачу виплати пенсії терміном на 6 місяців відповідно п.18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2015 року №365 (у зв'язку з скасуванням довідки).

З 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії по віку як внутрішньо переміщеній особі в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області на підставі рішення комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Шепетівській районній державній адміністрації відповідно до протоколу №1 від 23 січня 2018 року.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" для продовження виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання (перебування).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Зокрема, механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначено саме Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок).

Згідно з ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Пунктом 15 Порядку визначено, що орган, що здiйснює соцiальнi виплати та структурний пiдроздiл з питань соцiального захисту населення, на пiдставi рiшення комiсiї призначає (вiдновлює) таку соцiальну виплату з мiсяця, в якому надiйшла заява внутрiшньо перемiщеної особи, та здiйснює повернення сум недоотриманих соцiальних виплат за минулий перiод вiдповiдно до законодавства.

Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (ч. 2 Порядку).

У зв'язку з вищезазначеним, підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку № 509. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі якого приймає рішення безпосередньо орган, що здійснює зазначену виплату.

Як встановив суд, на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24 травня 2016 року №681800016 позивач отримував пенсію, як внутрішньо переміщена особа, на підставі рішення протоколу засідання комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 серпня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації вказану довідку було скасовано, у зв'язку із чим відповідач припинив виплату пенсії позивачу.

Відповідно до п. 18 Порядку, повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Так, на виконання вказаного, ОСОБА_1 з 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії по віку як внутрішньо переміщеній особі в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області на підставі рішення комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Шепетівській районній державній адміністрації відповідно до протоколу №1 від 23 січня 2018 року.

Таким чином, суд не погоджується з доводами позивача щодо зобов'язання відповідача виплатити пенсію за період з 01 серпня 2017 року, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24 травня 2016 року №681800016, яку було скасовано, а тому підстави для виплати пенсії позивачу, як внутрішньо переміщеній особі у відповідача були відсутні.

Отже суд не вбачає протиправності у діях відповідача, оскільки пенсійний фонд у даному випадку є виконавцем та діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а враховуючи ту обставину, що єдиною підставою для нарахування пенсії внутрішньо переміщеної особи для пенсійного фонду на обліку якого перебуває така особа, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної, яка в свою чергу була скасована уповноваженим на це органом, а саме комісією з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач правомірно припинив виплату пенсії з 01 серпня 2017 року на підставі рішення комісії від 21 серпня 2017 року за №8, а також поновив таку виплату на підстави рішення №1 від 23 січня 2018 року тієї ж комісії з 01 лютого 2018 року.

Крім цього, суд враховує, що позивач не оскаржував рішення комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 серпня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації щодо скасування довідки від 24 травня 2016 року №681800016, жодних інших доказів на підтвердження підстав відповідно до яких позивач має право на виплату пенсії за період з 01 серпня 2017 року по 01 лютого 2018 року суду надано не було.

Також слід зазначити, що рішення комісії з питань призначення населенню житлових субсидій, державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21 серпня 2017 року за №8 при Шепетівській районній державній адміністрації щодо скасування довідки від 24 травня 2016 року №681800016 не скасовано та є чинним на момент розгляду справи, а тому правові підстави для виплати пенсії позивачу за період з 01 серпня 2017 року у відповідача відсутні.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач в свою чергу відмовляючи позивачу у виплаті пенсії за період з 01 серпня 2017 року по 01 лютого 2018 року діяв на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, суд вважає, що відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплачено судового збору при звернені до суду.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 30430, код НОМЕР_1) до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (вул. Островського, 6, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400, код 37864073) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя