01.03.2018
Провадження № 3/331/340/2018
Єдиний унікальний номер № 331/2020/18
01 березня 2018 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від заступника командира роти № 3 батальйону № 2 УПП в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, про притягнення: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працевлаштованого, державна реєстрація місця проживання якого та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
- до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,- в с т а н о в и в:
В провадження Жовтневого районного суду міста Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 263255 від 26 лютого 2018 року, гр. ОСОБА_2, 26.02.2018 року, о 21 годині 40 хвилин, знаходячись за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Олександрівська, будинок № 2, висловлювався нецензурною лайкою в бік перехожих громадян не реагуючи на зауваження працівників поліції, чим порушував громадський порядок.
Дії особи кваліфіковані за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, судом встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено із порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, саме в ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення надається перелік тих даних, що обов'язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Суть правопорушення це опис діяння, конкретних обставин, що мали місце.
Статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що ставиться у провину ОСОБА_2, передбачена відповідальність за дрібне хуліганство.
Диспозиція цієї статті Кодексу України про адміністративні правопорушення є дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян та вимагає формулювання суті правопорушення.
В той же час, формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням тільки на статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення, а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення з конкретизацією суті порушення.
Як вбачається з протоколу серії АА № 263255 від 26.02.2018 року, вказаних вимог працівники роти № 3 батальйону № 2 УПП в Запорізькій області не дотримались. Так, у протоколі, зазначено, що гр. ОСОБА_2, 26.02.2018 року, о 21 годині 40 хвилин, знаходячись за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Олександрівська, будинок № 2, висловлювався нецензурною лайкою в бік перехожих громадян не реагуючи на зауваження працівників поліції, чим порушував громадський порядок, тобто суть адміністративного правопорушення у вищевказаному протоколі відсутня.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов'язковим.
Суть правопорушення (конкретний опис обставин, що мали місце) повинна бути викладена саме у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи, передбачені ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглядаються протягом доби.
Відповідно до ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи, передбаченої ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ піддано приводу.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 не відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не має можливості провести повне й об'єктивне з'ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 до УПП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення та забезпечення явки правопорушника до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 173, 254, 256, 268, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
суддя,
Справу про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Управління патрульної поліції України в Запорізькій області для належного оформлення та забезпечення явки правопорушника до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Стратій