Справа№592/2028/18
Провадження №2-о/592/75/18
27 лютого 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Литовченка О.В.,
за участі секретаря - Черей С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Ковпаківський районний у місті Суми відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про встановлення факту смерті,
встановив:
Заявниця ОСОБА_1 27.02.2018 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті її рідної сестри ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м. Брест Республіки Білорусь, яка померла 24.06.2017 в місті Горлівка Донецької області. Вона 20.09.2017 звернулася до Ковпаківського районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області для реєстрації смерті ОСОБА_2, надавши свідоцтво про смерть № 472 від 30.06.2017 року. У відділі державної реєстрації їй відмовили у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 та видачі свідоцтва, посилаючись на те, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті сестри ОСОБА_2 необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть, яке відповідає вимогам чинного законодавства України.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася надавши заяву від 27.02.2018 про слухання справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи Ковпаківського районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області в судове засідання не з'явився, надав заяву № 610-15.14-32 від 27.02.2018 про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечував.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2, 3, 4 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Згідно повторного свідоцтва про народження V-НО № 423885 від 25.10.1983, ОСОБА_3 народилася 13.07.1953 у м. Горлівка Донецької області, батьки ОСОБА_4, мати ОСОБА_5 (а.с. 9).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу ІV-НО № 328048 від 01.12.1983, ОСОБА_6 уклав шлюб з ОСОБА_3, після укладення шлюбу присвоєні прізвища: ОСОБА_6 та ОСОБА_6 (а.с.10).
Згідно свідоцтва про народження ПЮ № 479360 від 16.02.1950, ОСОБА_7 народилася 01.02.1950 у м. Брест Республіки Білорусь, батьки ОСОБА_4, мати ОСОБА_5 (а.с.11).
Згідно свідоцтва про шлюб IV-HO № 455157 від 19.12.1985, ОСОБА_8 уклав шлюб з ОСОБА_7, після укладення шлюбу присвоєні прізвища: ОСОБА_8 та ОСОБА_8 (а.с.12)
Відповідно до свідоцтва про смерть № 472 від 30.06.2017 року російською мовою «Минченко Валентина Ивановна», ІНФОРМАЦІЯ_1 померла 24.06.2017 року у м. Горлівка (а.с. 7)
Після смерті сестри заявниця звернулася до Ковпаківського районного у місті Суми відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області з метою державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, однак 20.09.2017 їй було відмовлено у зв'язку з тим, що для підтвердження факту смерті було пред'явлено документ, виданий на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. (а.с. 8)
Як встановлено, заявниця має намір встановити факт смерті сестри, оскільки це має юридичне значення: для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII
Тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
Згідно ст. 2 даного Закону правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України. ня у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України 30 жовтня 2014 року № 1053-р., від 05.11.2014 р. №1079-р; від 02.12.2015 р. №1275-Р місто Горлівка Донецької області відноситься до території, де здійснювалася антитерористична операція.
Постановою Верховної Ради України №254 від 17.03.2015 р. «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими» визнані тимчасово окупованими окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.
Оскільки отримане заявником свідоцтво про смерть від 30.06.2017 (а.с. 7) не може бути використане для реєстрації смерті на території України та не визнається державними органами України, з метою захисту її законних прав та інтересів, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2, жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м. Брест Республіки Білорусь, місце смерті - місто Горлівка, Донецької області, Україна, дата смерті 24.06.2017 року.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, що надасть їй можливість отримати свідоцтво про смерть видане відповідним державним органом України.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та ст. 12, 81, 264, 265, 315, 317, 430 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Ковпаківський районний у місті Суми відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2, жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м. Брест Республіки Білорусь, місце смерті - місто Горлівка, Донецької області, Україна, дата смерті - 24.06.2017 року.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 27 лютого 2018 року.
Суддя О.В. Литовченко