Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/706/18
24 лютого 2018 року слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні розглянувши скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність ГУНП України в Черкаській області, щодо невнесення відомостей до ЄРДР,-
встановив:
ОСОБА_4 звернувся в суд із скаргою на бездіяльність ГУНП України в Черкаській області, щодо невнесення відомостей до ЄРДР.
Скаргу обґрунтовує тим, що 10 листопада 2017 року він звернувся до Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки ГУНП в Черкаській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення.
23 січня 2018 року він отримав висновок №445 від 29 грудня 2017 року складений оперуповноваженим відділу УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України про результати перевірки за матеріалами ЄО ГУНП України в Черкаській області від 22 листопада 2017 року №1886 та №2049 від 21 грудня 2017 року, з якого вбачається, що перевірку за його заявою завершено.
Згідно ч.1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Незважаючи на це, посадовими особами ГУНП в Черкаській області на момент звернення до суду не внесені до ЄРДР відомості, викладені в його заяві про вчинення кримінального правопорушення і не розпочате досудове розслідування.
У зв'язку з цим просить зобов'язати уповноважених ГУНП в Черкаській області внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення відповідно до його заяв від 22 листопада 2017 року та 21 грудня 2017 року.
ОСОБА_4 в судовому засіданні скаргу підтримав. Просив її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечував.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 22 листопада 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки ГУНП в Черкаській області з заявою про вчинення кримінального правопорушення.
23 січня 2018 року він отримав висновок №445 від 29 грудня 2017 року складений оперуповноваженим відділу УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України про результати перевірки за матеріалами ЄО ГУНП України в Черкаській області від 22 листопада 2017 року №1886 та №2049 від 21 грудня 2017 року, з якого вбачається, що перевірку за його заявою завершено.
Перевірка заяви ОСОБА_4 про кримінальне правопорушення була здійснена відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України, - слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
На такий обов'язок слідчого, прокурора вказують вимоги частин 3, 4 і 5 ст.214 КПК, згідно з якими до ЄРДР вносяться відомості про кримінальне правопорушення, короткий виклад обставин, які свідчать про вчинення саме кримінального правопорушення, його попередню правову кваліфікацію із зазначенням статті (частин статті) закону України про кримінальну відповідальність, тобто Кримінального кодексу України, зміст повідомлення слідчим прокурора про підставу початку досудового розслідування.
Разом з тим, відповідно до преамбули Закону України «Про звернення громадян», він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Водночас, якщо особа звертається із певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов'язаних із вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то таке звернення недопустимо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи на внесення пропозицій стосовно вдосконалення роботи органів досудового розслідування, викриття недоліків у їх роботі або як прояв участі у державних справах. Також неправильно (з цих же міркувань) розглядати заяви, які, на думку уповноважених суб'єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст. 214 КПК, а які таких відомостей не містять, - за правилами Закону України «Про звернення громадян», оскільки така ознака не може використовуватись як розмежувальна для цих двох видів звернень.
З наведених підстав обґрунтованою є практика слідчих суддів, які визнають протиправною бездіяльність слідчих та прокурорів із невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, якщо заява, яка, на думку особи, що її подала, містила відомості про кримінальне правопорушення, однак була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до Узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17, - під час розгляду скарг на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, слідчим суддям необхідно враховувати, що КПК дійсно передбачає внесення до ЄРДР відомостей на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин щодо ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановлена КК, не достатньо об'єктивних даних навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
За таких обставин уповноважений орган повинен був внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР, розпочати розслідування, а у випадку відсутності складу злочину закрити кримінальне провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Враховуючи те, що скаржником не надано доказів його звернення 21 грудня 2017 року до правоохоронних органів з заявою про вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя приходить до висновку про часткове задоволення скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303, 304, 309 КПК України,
ухвалив :
Скаргу задовольнити частково.
Зобов'язати службових осіб ГУ НП в Черкаській області уповноважених на реєстрацію та прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення відповідно до вимог статті 214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_4 від 22 листопада 2017 року відомості про кримінальне правопорушення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1