21 червня 2017 р. Справа № 804/2428/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіЦарікової О.В.,
секретаря судового засіданняБезрученко К.В.
за участю:
представника позивача: представника відповідача: Тітова М.І., Соломки М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
11 квітня 2017 року до Дніпропетровського окружного адмінстративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що у зв'язку зі створеними, нібито, ним перешкодами в роботі державного інспектора управління з питань праці щодо проведення перевірки, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174, якою зобов'язано позивача сплатити штраф в сумі 9600,00 грн. Також позивач зазначає, що вищезгадана постанова прийнята з порушенням Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2017 року відкрито провадження у справі № 804/2428/17 та призначено її до розгляду на 27 квітня 2017 року. Останнє судове засідання відбулось 21 червня 2017 року.
Представник відповідача заперечив проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, зазначив, що Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області правомірно винесено постанову про накладення штрафу від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" порушено норми ст.259 КЗпП України, а тому вимоги, викладені в адміністративному позові, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача в судове засідання 21 червня 2017 року з'явився, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання 21 червня 2017 року з'явився, в задоволенні адміністративного позову просив відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області надійшло звернення гр. ОСОБА_5 щодо порушення вимог законодавства про працю посадовими особами ТОВ «Восток-Руда» в частині невиплати заробітної плати. З метою розгляду звернення Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області 15.02.2017 виданий наказ № 296-П про проведення перевірки підприємства, відповідно до якого головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому регіоні ОСОБА_6 доручено проведення позапланової перевірки додержання законодавства про працю ТОВ «Восток-Руда» в період з 15 лютого 2017 року по 17 лютого 2017 року за адресою: 52201, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, пров. Капітальний, буд.2, код ЄДРПОУ 19354901.
16.11.2017 Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області на підставі вищезазначеного наказу та направлення на перевірку від 15.02.2017 №47/4.7-10 здійснено виїзд за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ОСОБА_6 в присутності свідка гр. ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на прохідній пред'явлено своє службове посвідчення, направлення на перевірку та наказ на проведення перевірки, а також копію звернення гр. ОСОБА_5 Черговий працівник гр. ОСОБА_9 не дозволив пройти на територію підприємства, посилаючись на те, що від керівництва підприємства надійшла вказівка не приймати документи та не пропускати перевіряючих на територію суб'єкта господарювання. При цьому, черговий працівник категорично відмовився запросити на прохідну представника адміністрації, про що зазначено в акті відвідування підприємства від 16.02.2017.
Наступного дня, 17.02.2017 головний державний інспектор Паніна В.В. з пред'явленням свого службового посвідчення, в присутності співробітника поліції - дільничого офіцера поліції старшого сержанта поліції Жовтоводського відділу ГУНП у Дніпропетровській області ОСОБА_10, свідків гр. ОСОБА_8, ОСОБА_7, надала на прохідній направлення на проведення перевірки від 15.02.2017 №47/4.7-10, наказ на проведення перевірки від 15.02.2017 № 296-П та копію звернення ОСОБА_5 На прохання зареєструвати належним чином вищевказані документи перевіряючому було відмовлено.
Отже, адміністрацією Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" створено перешкоди у роботі державного інспектора управління з питань праці, чим порушено вимоги ст. 259 КЗпП Країни, у зв'язку з чим контролюючим органом складено акт від 17 лютого 2017 року № 51/4.7-10.
На підставі акта перевірки від 17.02.2017 року № 51/4.7-10, за наслідками розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області винесено постанову від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174, відповідно до якої на Товариство з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" за порушення вимог ст. 259 КЗпП України накладено штраф в сумі 9600,00 грн.
Предметом розгляду даної справи є визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174, отже, суду належить надати оцінку правомірності та обґрунтованості винесення означеної постанови.
Відповідно до статті 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктами 1, 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 утворено територіальні органи Держпраці, зокрема, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області.
Наказом Держпраці від 04.02.2016 №8 затверджено Положення про Головне Управління Держпраці у Дніпропетровській області, згідно із пунктом 1 якого Головне Управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Підпунктом 5 пункту 4 Положення передбачено, що Головне управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю.
Тобто, Головне управління є повноважним органом, який забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю на території Дніпропетровської області.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 5 п.5 Положення передбачено, що Управління Держпраці має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області здійснює діяльність у сфері нагляду за додержанням законодавства про працю у відповідності до вимог «Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 02.01.2012 №390, зареєстрованого Міністерством юстиції 30.07.2012 за 31291/21603 (далі - Порядок № 390).
Пунктом 3 Порядку № 390 передбачено, що інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року № 1059.
Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.
Згідно п. 4 Порядку № 390 Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, під час виходу на об'єкт контролю відповідач мав при собі всі необхідні документи для здійснення перевірки, а саме: наказ про проведення перевірки 15.02.2017 №296-П, направлення на перевірку від 15.02.2017 №47/4.7-10, пред'явлено посвідчення головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, звернення гр. ОСОБА_5 щодо порушення вимог законодавства про працю, проте керівництвом Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" в порушення норм ст. 259 КЗпП України було не допущено відповідача до перевірки.
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 17.02.2017 року №51/4.7-10 є правомірними, отже постанова від 10.03.2017 № 51/4.7-10/174 про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда", прийнята Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області є такою, що прийнята відповідно до норм чинного законодавства
Таким чином, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.
Відповідно до ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні адміністративного позову судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 69, 71, 158 - 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток - Руда" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 червня 2017 року.
Суддя О.В. Царікова